Історія української преси - Животко А. П. - Релігійно-наукові та релігійно-церковні органи

З інших господарських та торговельно-економічних часописів цієї доби треба згадати ще такі як "Український Пасішник" у Львові, "Купецькі Вісті" у Львові, "Український Купець" та "Торгівля й Промисл" у Коломиї, торгово-промислову одноднівку під назвою "Наше Завтра" (Г. Гануляк, у Львові, 1931) і врешті - "Фаховий Вістник", там же. Цей останній був органом філії Товариства українських ремісників, промисловців і торгівців "Зоря" в Станіславові. Нав'язуючи до традиції часопису "Господар і Промишленик", що в 1879-1882 рр. виходив у Станіславові, ставив цей новий орган своїм завданням "...звертати увагу на новий наростаючий стан серед українського народу, а саме на стан ремісничий, промисловий і торговельний".

Часопис мав бути поширений і поза кола ремісничі, а то серед інтелігенції та селянства, подаючи важніші відомості зі світу й політики.

Та незважаючи на ці завдання і добру постановку справи, виданню часопису не пощастило довго існувати.

Часописи, присвячені історії збройної боротьби українського народу

З органів, присвячених історії збройної визвольної боротьби українського народу, почав виходити у Львові з жовтня 1929 р. ілюстрований місячник за редакцією Л. Лепкого і В. Софронова-Левицького під назвою "Літопис Червоної Калини".

Почало цей часопис видавати видавництво "Червона Калина" у Львові. Впродовж десятьох років зібрав він на своїх сторінках багато цінного матеріалу, серед якого і найменша, з першого погляду, дрібничка, що може кинути промінь на події минулого, знайшла відповідне місце. В цілому зміст цього часопису охопив собою історію поодиноких бригад, образки рухів українських військ, спогади, воєнний побут, історію флоти і т. д. Крім того, тут же історичні пращ, нариси, оповідання на тлі воєнних подій. Врешті, дав "Літопис" надзвичайно цінну бібліографію визвольних змагань.

Був це часопис, що зайняв визначніше місце серед органів преси, до чого спричинилося його художнє оформлення (Е. Козак, М. Бутович, Р. Чорний) та багата ілюстрація.

Інтересам українських воєнних інвалідів присвячений був квартальний журнал під назвою "Український Інвалід". З інших військово-громадських часописів - "Український Комбатант", що в 1936 р. почав виходити в Косові.

Релігійно-наукові та релігійно-церковні органи

Поважне місце належить органам релігійно-наукового характеру. Охопили вони, головним чином, церкви греко-католицьку й євангельську. В першу чергу треба відзначити поважний квартальних "Богословіє", який з 1923 р. почало видавати Українське Богословське Наукове Товариство у Львові за редакцією Й. Сліпого (пізніш, в 1944 р. - наступник митрополита А. Шептицького). У вступній статті редакція подавала завдання в таких словах: "Піднести і зосередити наукову богословську творчість, виховати нові сили... й передусім науково піддержати та скріпити уніоністичну акцію на Сході".

Згуртував журнал визначних теологів та світських учених. Поруч з "Богословієм" Товариство Св. апостола Павла у Львові продовжує видавати свій місячник, посвячений церковним і суспільним справам, при найближчій участі о. Г. Костельника під назвою "Нива". Так само виходять згадувані вже, цінні своїми матеріалами з історії церкви, краєзнавства, архівомузейництва тощо "Записки чина св. В. Великого".

З 1930 р. у Станіславові за редакцією о. д-ра Бойчука починає виходити другий квартальних, присвячений церковним і богословським питанням під назвою "Добрий Пастир", на сторінках якого можна бачити часом праці чи огляди на теми з історії української церкви та взагалі національно-українського життя.

Схожі статті




Історія української преси - Животко А. П. - Релігійно-наукові та релігійно-церковні органи

Предыдущая | Следующая