Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Занепад Урарту. Утворення ранніх держав Вірмени та Грузії
Досить тривала зовнішньополітична активність Урарту забезпечувалася економічним процвітанням країни, передусім розвитком поливного землеробства та металургії. Чималі державні запаси сільськогосподарської продукції давали змогу утримувати сильне військо й діяти на міжнародній арені нахрапом. Отож, Урарту випробовувала на близьких і далеких сусідах свої військові мускули не тому, що в цьому існувала настійна економічна потреба, а виключно через амбіційність своїх володарів.
Важливу роль у господарському житті Урарту відігравали порівняно невеликі царські господарства. Підраховано, шо державні зерносховища та винні склади лише Тейшебаіні були розраховані на врожай з площі в 4-5 тис. га. В царських господарствах використовувалася праця тисяч робітників, мало не кожен четвертий із них був писцем чи адміністратором. Центрами цих господарств були міста-фортеці Тейшебаіні, Аргіштіхінелі, Еребуні та ін.
Меншу, але також суттєву роль у соціально-економічному житті Урарту відігравали храмові господарства. Урартські храми були невеликими й жили не стільки з землі та худоби, скільки на приношення мирян. Храми потроху приторговували, хоча загалом торгівля в Урарту в умовах централізованого розподілу суспільного продукту не процвітала.
На вершині соціальної піраміди урартського суспільства перебувала військова знать і чиновництво, тобто царські родичі та нащадки колись незалежних князів. Найчисленнішим був середній прошарок - "озброєні вільні люди племені", яких налічувалося близько півтора мільйона осіб. Община в Урарту загалом була самоуправною.
Існували в Урарту раби та інші залежні виробники. Основним джерелом рабства були війни. В рабство обертали не всіх військовополонених, декотрим із них надавалася можливість служити у війську й накласти головою за урартські інтереси. Регулярний притік робочої сили зі сторони сприяв економічному процвітанню країни.
Урартські володарі намагалися створити міцну централізовану державу. Важливою передумовою посилення своєї влади вони цілком слушно вважали вдалі завойовницькі походи, тому постійно дбали про боєздатність війська, основою якого були професійні воїни - вправні кіннотники й лучники.
В державі ще за царювання Мінуа склалася система намісництв, керованих "начальниками областей". Щоб тримати місцеві органи влади під урядовим контролем, царі діймали їх дріб'язковою опікою (наприклад, вказували такому начальнику, за кого він повинен видати заміж доньку місцевого кухаря). Проте надійно централізувати полі етнічну державу не вдавалося. її оточували численні напівзалежні та союзні політичні утворення, що в усіх відношеннях дуже відрізнялися між собою. Не вдалося створити й єдину господарську систему. Надмірна залежність господарського механізму від притоку сировини та робочої сили зі сторони потребувала успішних воєнних кампаній, тим часом воєнна фортуна не завжди була прихильною до Урарту.
Занепад Урарту. Утворення ранніх держав Вірмени та Грузії
Відмова урартів від боротьби за лідерство в Передній Азії не означала, що вони заприятелювали з Ассирією. Урарти продовжували намовляти буферні держави проти ассирійського володарювання. Проте наприкінці VII ст. до н. е. не Ассирія становила смертельну небезпеку для урартів, а скіфські племена, які, слідом за кіммерійцями, хвилею накотилися в 70-х роках VII ст. до к. е. на Передню Азію й заснували в Північно-Західному Ірані своє "царство". Перед загрозою скіфської навали урарти мусили запобігати ласки ассирійських володарів. Вони здавали на міжнародній арені одну позицію за другою. Коли ж наприкінці VII ст. до н. е. Ассирія загинула, Урарту стала васалом Мідії, одного з ассирійських могильників, а до 590 р. до н. е. взагалі припинила своє існування. її міста-фортеці перетворилися на згарища.
На початку VI ст. до н. е. в області Арме-Шупрія, колись підвладній урартам, утворилося Давньовірменське царство, проте воно невдовзі увійшло до складу Перської держави. Найдавнішою столицею Давньої Вірменії стар
Армавір. У молодій державі поширився зороастризм. Утім, народна культура давніх вірмен більше наслідувала не іранські, а урартські зразки. Після розгрому Олександром Македонським Перської держави, в Елліністичну добу, виникла незалежна Давньовірменська держава. Першим царем у ній був Арташес І (189-161 рр. до н. е.), який заснував нову вірменську столицю - Арташат.
У західних областях Закавказзя в VI-IV ст. до н. е. з'явилася держава Колхіда, в якій розвивалися ремесла й торгівля, навіть чеканилась власна монета - "колхідка" (так її назвали дослідники). Тамтешні майстри виробляли із золота та заліза досконалі вироби, шо принесли Колхіді славу країни "золотого руна". В Колхіді тісно переплелися місцеві та давньогрецькі традиції.
У VI-IV ст. до н. е. міські центри утворилися також у Східній Грузії, скажімо, столичне місто Мцхета, печерні міста (Уплісціхе та ін.). Наприкінці IV - на початку ПІ ст. до н. е. у Східній та Південній Грузії з'явилася держава Іберія (грузинські джерела називали її Картлі). Тоді ж у прикаспійських областях, на території нинішнього Азербайджану, об'єдналися в державу албанські племена. Таким чином, найдавнішими державами Закавказзя були Стародавня Вірменія, Колхіда, Іберія та Кавказька Албанія.
Культура Урарту
Культура Урарту зазнала сильних хетто-хуррито-ассирійських впливів. Стосовно двірської культури урартів, то вона так ретельно наслідувала прокламаційну ассирійську культуру, покликану передавати велич і могутність царської влади, шо її часом важко відрізнити від ассирійських еталонів. Вона явно тяжіла до багатства й пишноти.
Типовим житлом урартської сім'ї був одноповерховий (траплялися й кількаповерхові) будинок, покрівля якого спиралася на дерев'яні стовпи і накривала лише одне з помешкань, а інші служили двориком. У будинку не згасало врите в землю вогнище. Меблів не було майже ніяких. Урарти користувалися глиняним посудом, у якому варили страву, зберігали зерно, пиво, олію, нехитрий домашній скарб.
Страви приготовляли з ячменю, проса, бобових, кунжута (з нього виробляли олію), винограду, родзинок і, дуже рідко, з м'яса.
У сільському господарстві урарти користувалися залізним серпом, вилами, лопатою, грубою кам'яною зернотеркою, кам'яною ступою-крупорушкою.
Урартські міста були пристосовані до гористого ландшафту. Прямих вулиць у них не існувало, їх заміняв лабіринт кривих провулків.
Урарти розвинули передусім декоративне мистецтво, в якому переважала орнаменталістика. Йому були притаманні традиціоналізм, дотримання канону. Майстри прикрашали царські палаци декором, у якому чергувалися зображення фігур богів, могутніх тварин (левів, биків тощо), рослинні мотиви. Нерідко декором слугували зображення воїнів і колісниць, а на фресках в Еребуні - сцени сільськогосподарських робіт. Найбільших успіхів урарти досягли у прикладному мистецтві. Вони виготовляли чудову парадну зброю (прикрашені рельєфними зображеннями щити, шоломи, сагайдаки тощо), майстерно прикрашали золотом і самоцвітами царські трони, бронзові деталі яких були справжніми шедеврами їхньої торевтики (наприклад, сфінкси). Виготовлене урартськими майстрами палацове начиння створювало враження "варварської пишноти та розкоші".
Урартські майстри-будівельники зводили на природних підвищеннях і скелях муровані кам'яні фортеці, що мали оборонне призначення та прокламували могутність царів.
Окремі мотиви урартської культури зустрічаються в культурі ахеменідського Ірану, стародавнього Закавказзя, скіфів, навіть ранньої Греції.
Схожі статті
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Урартське суспільство
Досить тривала зовнішньополітична активність Урарту забезпечувалася економічним процвітанням країни, передусім розвитком поливного землеробства та...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Утворення Ванського царства
На Вірменському нагір'ї та Закавказзі природа не надто шедра для хлібороба. Тамтешня земля здебільшого суха та кам'яниста. Природнокліматичні умови Лише...
-
На Вірменському нагір'ї та Закавказзі природа не надто шедра для хлібороба. Тамтешня земля здебільшого суха та кам'яниста. Природнокліматичні умови Лише...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Політична історія Вавилонії в II тис. до н. е
Політична історія Вавилонії в II тис. до н. е. Амореї, які за сприяння Еламу зруйнували Царство Шумеру й Аккаду, були примітивними кочовими племенами....
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - ВАВИЛОНСЬКА ДЕРЖАВА У II ТИС. ДО Н. Е
Політична історія Вавилонії в II тис. до н. е. Амореї, які за сприяння Еламу зруйнували Царство Шумеру й Аккаду, були примітивними кочовими племенами....
-
Визволення Єгипту від гіксосів та перетворення його у "світову державу" Манефон запевняв, що династії XV ("Великих гіксосів") та XVI ("Малих...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - ДЕРЖАВИ ШУМЕРУ І АККАДУ
Месопотамія архаїчна та ранньодинастична Найдавніші сліди людини в Месопотамії - палеолітичні стоянки археологи виявили в гористих північно-східних...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Єгипет за Рамесидів фіванська теократія
У війнах Рамзеса II Єгипет, очевидно, перенапружив свої сили. Можливо також, що до - нього вже прийшла стареча неміч. Причину наступної катастрофи...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Царство Шумеру і Аккаду (III династія Ура)
Кутії мешкали в горах Загроса. Це були примітивні гірські племена, які, за висловом хроніста, Не впрошували хліба й не знали царської влади. Коли помер...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Розквіт Урарту
Могутньою державою, конкурентом Ассирії на міжнародній арені, Урарту стала за царювання онука Сардурі І - Міну а (810-786рр. до н. е.), за якого, до...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Нашестя кутіїв
Кутії мешкали в горах Загроса. Це були примітивні гірські племена, які, за висловом хроніста, Не впрошували хліба й не знали царської влади. Коли помер...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Месопотамія архаїчна та ранньодинастична
Месопотамія архаїчна та ранньодинастична Найдавніші сліди людини в Месопотамії - палеолітичні стоянки археологи виявили в гористих північно-східних...
-
Наприкінці X - в IX ст. Ассирія вдруге стала могутньою передньоазіатською державою, причому її посилення відбулося в принципово новій історичній...
-
Що змінилося у Вавилоні з приходом туди близько 600 р. до н. е. касситів? Кассити були ще напівкочовими племенами і рівнем свого Історичного розвитку...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Старовавилонське суспільство
Вавилоніці виявилися дбайливими господарями, зуміли перетворити свою країну на квітучий сад. - Вони, зокрема, використовували в землеробстві шадуф, за...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Господарське життя Стародавнього Вавилона
Вавилоніці виявилися дбайливими господарями, зуміли перетворити свою країну на квітучий сад. - Вони, зокрема, використовували в землеробстві шадуф, за...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Державний апарат
Сама природа подбала про те, щоб Стародавній Єгипет розвивався як над централізована держава. Якщо в Месопотамії можна було відводити від кількох русел...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Торгівля
Щодо ремісничого то воно, на відміну від сільськогосподарського, зазнавало в країні суттєвих якісних змін. Вже на порозі цивілізації єгиптяни досягли...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Розвиток ремісничого виробництва
Щодо ремісничого то воно, на відміну від сільськогосподарського, зазнавало в країні суттєвих якісних змін. Вже на порозі цивілізації єгиптяни досягли...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Політична історія Єгипту доби Пізнього Царства
Ще наприкінці Нового Царства в країні, особливо в Дельті, по більшало лівійських поселенців, яких фараони брали на військову службу. Врешті решт один З...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Аккадське царство
У XXIV ст. до н. е. посилився північний сусід шумерських міст-держав -- семітський Аккад, де царем став Саргон Аккадський (Древній, Великий). Ім'я...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Фрігійське царство
На зламі II-І тис. до н. е. інтенсивні міграційні процеси до невпізнання змінили етнічну карту Анатолії. У XIII-XII ст. До н. е. із Балкан на півострів...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Анатолія після загибелі Хеттського царства
На зламі II-І тис. до н. е. інтенсивні міграційні процеси до невпізнання змінили етнічну карту Анатолії. У XIII-XII ст. До н. е. із Балкан на півострів...
-
Основою економічного життя хеттів було сільське господарство Багато уваги приділяли хетти скотарству, особливо вівчарству, тримали велику рогату худобу й...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Політична історія хеттів
Найдавніша цивілізація на Малоазійському півострові, взагалі у Гірських областях Передньої Азії, виникла в його багатій на промислову сировину східній...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Науково-практичні знання
Господарське життя в Месопотамії, як і в Єгипті, потребувало певного рівня науково-практичних знань. Вже шумери досягли разючих успіхів у математиці,...
-
За дванадцять століть, які відділяли Нововавилонське царство від Стародавнього Вавилона, господарський розвиток країни зробив значний крок уперед....
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Ассирія на шляху в небуття
Ассирія на шляху в небуття Перегорнемо останні сторінки книги буття Ассирійської імперії. Ашшурбанапал (єдиний письменний цар на ассирійському троні)...
-
Ассирія на шляху в небуття Перегорнемо останні сторінки книги буття Ассирійської імперії. Ашшурбанапал (єдиний письменний цар на ассирійському троні)...
-
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Створення та розквіт Ассирійської імперії
У VIII ст. до н. е. ассирійська знать розкололася на два політичні угруповання. Одне з них відображало інтереси тих суспільних кіл, які забезпечували...
Історія Стародавнього Сходу - Крижанівський О. П. - Занепад Урарту. Утворення ранніх держав Вірмени та Грузії