Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Судово-прокурорські органи, адвокатура та нотаріат
Організація і діяльність судово-прокурорських органів тісно співвідносилася із тими політичними процесами, що відбувалися в житті радянського суспільства. Чи не найсуттєвіші зміни в роботі усієї правоохоронної сфери було внесено у процесі десталінізації політичного режиму. У другій половині 1960-х - середині 1980-х років усю систему правоохоронних органів пронизували централістські начала - судово-прокурорські органи республіки перебували під впливом союзних державних структур. Такі засади розвитку судової системи республіки та особливо органів прокуратури визначала Конституція УРСР 1978 p. І лише після прийняття Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 p., а незабаром - і Закону від 24 жовтня 1990 р. про внесення змін та доповнень до Конституції УРСР суди і прокуратура республіки вийшли з підпорядкування союзних органів.
Судова система
У процесі десталінізації державного будівництва зміни у судовій системі як СРСР, так і УРСР відбувалися у руслі реорганізації її структури та підвищення ролі Верховного Суду - як вищого органу радянської судової системи. Положення про Верховний Суд СРСР (лютий 1957 р.) надавало йому право законодавчої ініціативи та нагляду за діяльністю судових органів СРСР та союзних республік, поновило норму про входження до його складу на правах членів голів верховних судів союзних республік. Він почав займатися аналізом та узагальненням судової практики і давати роз'яснення судам з питань застосування законодавства при розгляді судових справ. Підвищенню ролі Верховного Суду УРСР також сприяло утворення в його складі, згідно з Указом ПВР УРСР від 3 вересня 1954 p., Президії (діяла до середини 1960 р.), на яку покладався розгляд протестів у порядку судового нагляду на вироки, рішення, ухвали і постанови, що набрали законної сили. Реорганізація судової системи в Україні була завершена наприкінці 1950-х pp. прийняттям Основ законодавства про судоустрій Союзу PCP, союзних і автономних республік (грудень 1958 р.) та Закону про судоустрій УРСР (червень 1960 p.). Цими актами визначалися завдання правосуддя, принципи організації та діяльності судових органів, остаточно ствердилася структура судової системи. Замість дільничних впроваджувався - як нижча ланка судової системи - єдиний народний суд району чи міста (без районного поділу), значні судові повноваження мав обласний суд, а найвищим судовим органом оголошувався Верховний Суд.
Строк повноважень народного суду збільшувався - він обирався вже не на три, а на п'ять років. Вводився новий порядок обрання народних засідателів - на загальних зборах робітників та службовців терміном на два роки, з тим, щоб домогтися більш широкої участі громадськості у здійсненні правосуддя. У кожному районному (міському) народному суді кількість народних засідателів встановлював виконком обласної чи міської (міста республіканського підпорядкування) Ради депутатів трудящих за поданням голови обласного суду. Передбачалася підзвітність народних суддів перед виборцями, а народних судів - перед відповідними Радами. У 1981 р. були прийняті останні за радянського часу закони про вибори районних (міських) народних суддів УРСР, а також про порядок відкликання Народних суддів і народних засідателів районних (міських) народних судів УРСР.
Важливим структурним елементом обласного суду була його Президія, до компетенції якої віднесено розгляд у порядку судового нагляду протестів Генеральних прокурорів СРСР і УРСР та обласних прокурорів, Голови Верховного Суду УРСР і його заступників на рішення, вироки, ухвали районних (міських) народних судів, що набрали законної сили. Розширювалася компетенція голови обласного суду (вносив протести до президії обласного суду на рішення народних судів; здійснював організаційне керівництво діяльністю обласного, а також районних (міських) народних судів і нотаріальних контор тощо).
Верховний Суд УРСР обирався ВР республіки строком на п'ять років: v складі: голови, його заступників, членів та народних засідателів. Його судову діяльність здійснювали колегії у цивільних, кримінальних справах та пленум. Нa Верховний Суд УРСР покладався нагляд за діяльністю усіх судових органів України, йому також належало право законодавчої ініціативи. Останнє повноваження пояснювалося розширенням у період "хрущовської відлиги" прав союзних республік, зокрема передачею їм права прийняття кримінального, цивільного, процесуального кодексів і закону про судоустрій. Із 1963 р. Верховний Суд УРСР почав здійснювати управління і керівництво органами державного нотаріату, що зумовлювалось ліквідацією в березні 1963 р. Міністерства юстиції УРСР. Після того, як у 1970 р. ця функція знову перейшла до поновленого Міністерства юстиції УРСР, Верховний Суд отримав можливість зосередити всі свої зусилля на безпосередньому розгляді цивільних та кримінальних справ, здійсненні контролю за діяльністю судів шляхом перегляду справ у касаційному і наглядному порядку. Високий статус Верховного Суду УРСР закріплювала Конституція УРСР 1978 р. (ст. 151), а Закон "Про судоустрій Української PCP" (5 червня 1981 р.) розширював законодавчу регламентацію всіх сторін його організації та діяльності.
Голова Верховного чи обласного судів за порушення трудової і державної дисципліни, а також за недоліки в судовій роботі через недбайливість або недисциплінованість судді проти нього могли порушити дисциплінарну справу. Правовою основою дисциплінарної відповідальності суддів став однойменний Указ ПВР УРСР від 10 серпня 1960 p., який передбачав створення спеціальних дисциплінарних колегій у складі обласних судів і Верховного Суду республіки. Дисциплінарні колегії були ліквідовані згідно з Положенням про дисциплінарну відповідальність суддів (28 липня 1967 p.), за яким розгляд дисциплінарних справ покладався на президії обласних судів, а щодо народних суддів і членів обласного суду на Президію Верховного Суду УРСР. Рішення колегії (президії) було остаточним.
Вирішення господарських спорів між підприємствами, установами, організаціями, як і раніше, здійснювалось органами державного арбітражу. Однак з метою централізації цих органів Державний арбітраж при РМ СРСР було перетворено на союзно-республіканський орган (січень 1974 p.). У зв'язку з тим, того ж року РМ СРСР затвердила нове Положення про державний арбітраж при Раді Міністрів СРСР. Було також затверджено Положення про державний арбітраж при Раді Міністрів УРСР. Завершив централізацію системи арбітражних органів Закон СРСР "Про державний арбітраж СРСР" (30 листопада 1979 p.). У ньому визначались завдання органів держарбітражу, їх організація, порядок діяльності та компетенція.
Існувала ще й система громадських (товариських і сільських) судів, діяльність яких регламентувалася Положенням про товариські суди (15 серпня 1961 p.). Останні, як громадські інституції, організовувались на підприємствах, в організаціях і установах, і мали завданням боротися з порушеннями виробничої і трудової дисципліни {Д. Сусло). До їх підсудності були передані справи про антигромадські вияви, які не тягнули за собою кримінальної відповідальності, та злочини, ступінь суспільної небезпеки яких не вимагав застосування кримінального покарання. Вони могли розглядати й цивільні спори. Товариські суди застосовували заходи громадського впливу. У разі необхідності вони порушували перед народним судом клопотання про застосування кримінального покарання. Розгляд справ відбувався в неробочий час. У разі необхідності голова суду або його заступник здійснював попередню перевірку фактів. Визначалися заходи впливу, які застосовували товариські суди: попередження, громадське попередження або догана, грошовий штраф до 100 крб., відшкодування збитків, якщо їх розмір не перевищував 300 крб.
Організаційне керівництво судами забезпечувало Міністерство юстиції УРСР, діяльність якого регламентувалася відповідним Положенням, затвердженим Постановою РМ УРСР від 4 вересня 1972 р. Мін'юст мав перевіряти організацію роботи судів, заслуховувати з цих питань доповіді голів судів, вивчати і узагальнювати судову практику, розробляти пропозиції з питань організації діяльності судів, здійснювати керівництво і контроль за роботою з виконання рішень, формувати і здійснювати кадрову політику в судових органах, підвідомчих організаціях та установах юстиції тощо. У період 1963-1970 pp., коли Мін'юст був ліквідований, ці його функції покладалися в основному на юридичну комісію при Раді Міністрів Української PCP та Верховний Суд УРСР, а на місцях - на обласні суди.
Судова система була об'єктом пильної уваги партійних органів. Фактично партійні інституції, які користувалися так званим "телефонним правом", залишались головним важелем судочинства. Щоправда, робилися спроби обмежити можливість партійних комітетів впливати на розгляд судово-слідчих справ. Наприкінці 1953 р. ЦК КПРС ухвалив Постанову "Про факти втручання деяких місцевих партійних органів у вирішення судових справ". Суворо засуджувалося як протизаконні діяння втручання окремих посадових осіб і місцевих органів у вирішення судових справ, що завдавало шкоди інтересам соціалістичного правосуддя. З іншого боку, за спостереженнями дослідників (В. Тимцуник), ЦК партії постійно вимагав від партійних комітетів "поліпшення керівництва судами", що насправді приводило до ще більшого диктату і дріб'язкової опіки.
Схожі статті
-
Радянська судова система в Україні, що, як і раніше, складалася із судів загальної юрисдикції і спеціальних судів, в умовах формування сталінського...
-
В умовах утвердження тоталітарного режиму Україна продовжувала втрачати елементи своєї суверенності. Насамперед це виявлялося у посиленні тенденції до...
-
Розвиток судового устрою у радянській Україні 1920-х років відбувався під знаком проведення судової реформи. Правовою основою проведення судової реформи...
-
Внаслідок жовтневого перевороту 1917 р. попередній судоустрій Російської імперії був, як одна із "форм класового панування поміщиків і капіталістів",...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Найвища судова інституція
Характеризуючи судову систему Української держави, дослідники (А. Середа) звертають увагу на головну її особливість. А саме функціонування протягом...
-
Ідеологічним підгрунтям системи державного терору, що припадає на 1930-ті рр., вважають висунуте И. Сталіним положення про неминуче "загострення класової...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Еволюція державно-правового статусу УРСР
Зміни у державно-правовому статусі УРСР співвідносяться з періодами розвитку кризи соціалістичного ладу. Так, у роки Хрущовської "відлиги" було взято...
-
Поспішаючи використати усі переваги пакту з Гітлером, влітку 1940 р. Сталін вирішив, що настала черга долучити й решту земель, які згідно з пактом...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Органи центральної влади та управління
Українська історіографія дає неоднозначні оцінки щодо місця і ролі гетьманату у вітчизняних державотворчих процесах. Так само важко однозначно визначити...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Судова реформа (1864 р.)
Судова реформа (1864 р.) запровадила діаметрально протилежну дореформеній системі судоустрою організацію судових органів, що будувалася згідно з...
-
Радянські силові репресивно-каральні органи - державної безпеки (ДПУ) і внутрішніх справ (міліції) - в Україні у 1930-х роках зазнавали суттєвих...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Поліція в структурі державного механізму
Поліція в структурі державного механізму Російської імперії відігравала виняткову роль. Тривалий час поліційна влада поєднувалася з адміністративною та...
-
Початок Другої світової війни спричинив черговий етап у поширенні на Україну радянської державності. Приєднання до СРСР-УРСР території Західної України...
-
За два пореволюційних десятиліття більшовики в СРСР (і в УРСР як складовій цієї по суті унітарної держави) не тільки збудували комуністичний лад, який...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Органи державного управління
Найвищим виконавчим і розпорядчим органом державної влади Української PCP, Урядом республіки була Рада Міністрів УРСР. Центральними органами державного...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Система органів державної влади
Становим хребтом радянської державності залишалася компартія, а вся влада в СРСР зосереджувалась у її верхньому ешелоні - номенклатурі. Власне...
-
В УНР доби Центральної Ради кримінальне і кримінально-процесуальне законодавство базувалося, з одного боку, на кримінальному та...
-
У повоєнні роки в СРСР, і в Україні як його складовій, створені під час війни надзвичайні органи влади та управління були ліквідовані. Державний Комітет...
-
Вагомим важелем концентрації й спрямування зусиль усіх ланок суспільства та держави на здобуття перемоги над нацистською Німеччиною та її союзниками була...
-
Певним етапом розвитку і випробування радянської державної системи стала німецько-радянська війна. З початком війни перед СРСР на перший план висувалося...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Державно-правовий статус УСРР у складі Союзу РСР
Проголошення утворення СРСР призвело до певних (хоча і формальних) змін у структурі владних органів центру (федерації) і суб'єкті Союзу. Вони були...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Судоустрій
У ВКЛ судова система була лише однією з функціональних характеристик здійснення влади та управління в державі. Дослідники (Я. Падох, О. Купка),...
-
Розбудова правової системи СРСР-УРСР у 1930-х роках здійснювалася у напрямі сприяння централізації державного управління та, головно,- забезпечення...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Організація конституційних органів державної влади
Формально органами державної влади в Україні, від часу її проголошення радянською республікою, ставали Ради робітничих, селянських і червоноармійських...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Оновлення конституційного законодавства
Сталінська модель соціалізму була втілена в життя у Радянському Союзі наприкінці 1930-х років минулого століття. Більшовики вирішили оголосити на весь...
-
У результаті успішного здійснення Карпато-Ужгородської воєнної операції у жовтні 1944 р. війська Червоної армії зайняли українське Закарпаття, отже,...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Органи самоврядування в Західній Україні
Із правової точки зору процес становлення інституту самоврядування в Західній Україні, на який українці покладали значні сподівання як на засіб захисту...
-
Загальна авторитарна система влади у Країні Рад породила суворий централізований режим нагляду за дотриманням законності, який покладався на органи...
-
Щодо адміністративного поділу територія міжвоєнної Польщі поділялася на воєводства - повіти - міські й сільські гміни (від 1 вересня 1921 р.). Державне...
-
Організаційно-правовими передумовами реорганізації правоохоронної сфери стали низка політико-правових заходів радянського керівництва 1953-1956 pp. щодо...
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Судово-прокурорські органи, адвокатура та нотаріат