Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Російські державні установи для управління Україною
Фактично після укладення "Березневих статей" розпочався процес поступового поширення в Україну влади, законів, розпоряджень і контрольних функцій російських органів державного управління, які стали дієвим важелем обмеження козацько-гетьманської автономії та руйнування традиційного політичного укладу.
Хронологічно першою, що була спеціально створена для управління козацькою Україною, російською установою був Малоросійський приказ (1663-1722 рр.), що діяв у структурі Посольського приказу в Москві у складі кількох десятків посадовців - дячків і піддячих. Головні завдання Малоросійського приказу обумовлювалися зносинами з гетьманським урядом, контролем діяльності установ військово-адміністративного управління Гетьманщиною та реалізацією заходів московського уряду на Лівобережній Україні (утримання московського війська, будівництво фортець тощо). Зокрема, Малоросійський приказ стежив за призначенням на старшинські посади осіб, бажаних для царського уряду; призначав воєвод для України та безпосередньо здійснював керівництво їхньою діяльністю; проводив розшуки та повернення збіглих селян і солдатів з України в Росію чи навпаки; збирав відомості про політичну ситуацію в Україні; контролював діяльність духовенства; відав питаннями розміщення й утримання російського війська в Україні тощо. Також був наділений судовими функціями - розглядав справи про злочини своїх чиновників в Україні.
Відколи після "справи Мазепи" було взято курс на остаточну ліквідацію української автономії, при гетьмані запровадили інститут царського резидента (1708 р.) із правом контролю за діяльністю гетьмана та його адміністрації. Для реальної підтримки резидента у гетьманській столиці (яку за царським розпорядженням було перенесено під московський кордон до м. Глухова) розмістили два піхотних полки. При гетьмані Дайплі Апостолі, згідно з "Решительными пунктами", знову відновлювався інститут царського резидента, згодом "таємного радника".
Своєрідним рубіконом у ставленні царського уряду до української гетьманської державності стало (1722 р.) Рішення російського царя Петра І передати управління Україною з Колегії закордонних справ до Сенату, що означало його остаточну відмову визнати Україну окремим державним організмом. Для управління Лівобережною Україною (Гетьманщиною) у Глухові було створено нову державну установу царської адміністрації - Малоросійську колегію.
Перша Малоросійська колегія (1722-1727 pp.), що складалася з шести штабс-офіцерів - представників полків російської армії, які дислокувалися в Україні, була фактично одноосібним органом управління Лівобережною Україною, засобом обмеження її автономних прав і жорсткого нагляду за діяльністю гетьманської адміністрації. Український уряд із його головним адміністративним органом Генеральною військовою канцелярією був у цілковитому підпорядкуванні Малоросійської колегії, яка, користуючись відсутністю виборного гетьмана після смерті в 1722 p. І. Скоропадського (П. Полуботок був лише наказним гетьманом) поводилася в Україні як найвища адміністративна, судова (вища апеляційна інстанція) й фінансова (контролювала грошові та натуральні надходження до гетьманської скарбниці) установа. Утворення Колегії позбавляло гетьмана законодавчої функції. Без санкції Колегії гетьманові заборонялося розсилати універсали, а сама Колегія мала право видавати накази, адресовані Генеральній військовій канцелярії та козацьким полкам без згоди гетьмана. Перша Малоросійська колегія мала своїм обов'язком нагляд за поліційною діяльністю царських воєвод і комендантів, призначених у деякі українські міста.
Після нетривалого гетьманування Д. Апостола з його смертю нова імператриця Анна Іванівна знову заборонила вибори гетьмана й заснувала у столичному Глухові колегіальний орган управління Гетьманщиною під назвою "Правління гетьманського уряду" (1734-1750 pp.) на чолі з російським князем О. Шаховським у складі шести осіб: трьох призначали від російського уряду і трьох - від української генеральної старшини. Правління гетьманського уряду оголошувалося найвищою апеляційною інстанцією та підпорядковувалося російському Сенатові через спеціально утворену Канцелярію малоросійських справ. У практичній діяльності керувалося указами російських імператорів, місцевими правовими нормами та "Решительными пунктами" (1728 p.). Згідно з таємними інструкціями, головним призначенням "Правління гетьманського уряду" було проведення такої політики, за якої український народ звикав би до великоруського правління (В. Гончаренко). Наслідком його діяльності стало, зокрема, істотне обмеження функції козацьких полкових канцелярій, переведення козацького судочинства на російське законодавство.
З відновленням останнього гетьманства російські інституції залишили територію України. Однак із приходом 1762 р. на російський престол Катерини II, відомої прихильниці політики централізації та русифікації всіх набутих Москвою земель, К. Розумовський "добровільно" зрікся гетьманського звання (1764 р.). Місце гетьмана заступила Друга Малоросійська колегія у складі восьми постійних членів, які призначались урядом: чотирьох українців (із гетьманської старшини) і чотирьох російських урядовців на чолі з президентом (граф П. Румянцев). Відповідно до таємної інструкції головним завданням цієї Колегії було скасування автономних відмінностей у державному устрої Лівобережної України та прирівнення її в адміністративному аспекті до інших провінцій Російської імперії.
Правлячи Україною понад двадцять років, П. Румянцев поступово ліквідував українські права й вольності: було знищено полковий (10 полків) адміністративно-територіальний устрій України Гетьманщини (1781 р.). Малоросійська колегія поступилася місцем звичайним російським адміністративним і судовим органам. У 1783 р. остаточно було прикріплено селян до землі й поширено на них російський режим повного закріпачення. Того ж року козацькі полки було перетворено на 10 карабінерських полків із 6-річ-ним терміном служби. На підставі "Жалуваної грамоти" (1785 р.) українська шляхта мала одержати права російського дворянства разом із проголошенням шляхетських свобод, права самоврядування, корпоративних установ тощо. Нарешті, секуляризація монастирських маєтків (1786 р.) завдала вирішального удару українському духовенству.
Запровадження російського адміністративно-територіального устрою та адміністративно-поліційних органів самодержавства в Україні. Було ще одним важелем обмеження козацької автономії, а, отже, нівелювання політичного устрою Гетьманщини.
Із утвердженням абсолютної монархії в Росії відбулася реорганізація практично всіх органів влади разом з місцевими органами управління. На розвиток останніх великий вплив справило утворення губернської системи (П08 р.). Дві з восьми російських нових адміністративно-територіальних одиниць - Київська та Азовська губернії - попри існування в Україні полкового устрою, мали у своєму складі українські землі. Процес поширення російського територіального адміністративного управління Україною поширився на землі Запорозької Січі в останньому десятиріччі її існуванні, також попри її паланковий устрій. На правобережному Запоріжжі, що перебувало під міжнародно-правовою юрисдикцією Росії, створювалася Новоросійська губернія (1764 р.), а запорозьке Лівобережжя було віднесено до Азовської губернії.
Завершальними актами інкорпорації Гетьманщини стали припинення дії місцевого права, організація діяльності судів України тільки на основі загальноросійських законів. У цьому плані важливим етапом була загальноросійська реформа місцевих органів управління, відома як губернська реформа (1775 р.). її запровадження в Україні залежало від низки зовнішніх і внутрішньополітичних причин і знаменувало собою кінцевий етап уніфікації, ліквідації практично всіх відмінностей в організації органів місцевої адміністрації, поліції та суду.
Поетапне введення вимог реформи 1775 р. на українських землях відобразило ступінь "готовності" до загальноросійського порядку. Перший етап (за О. Талдикіним) охопив 1780-1783 рр., коли реформи було розповсюджено на території Слобідської України, Гетьманщини та південноукраїнських земель, і пов'язується з ліквідацією полкового адміністративно-територіального устрою. Другий етап припав на початок 90-х років XVIII ст. - створення намісництв на землях Правобережної України, які відійшли від Польщі.
На першому етапі російські губернії в Україні було реорганізовано (1781 р.) у намісництва: Київське (Київ, Переяславський, Пирятинський, Лубенський, Миргородський, Хорольський, Голтвян-ський, Городиський, Золотоноський повіти); Чернігівське, до якого увійшло 7 сотень Київського, 12 - Ніжинського, 12 - Лубенського, 16 сотень Галицького, 11 сотень Чернігівського й сотня Стародубського полків. Створилися повіти: Березнянський, Борзнянський, Гадяцький, Глинський, Городнянський, Зінківський, Лохвицький, Ніжинський, Прилуцький, Роменський, Чернігівський. На місці колишнього Стародубського полку та окремих сотень Чернігівського й Ніжинського полків було утворено Новгород-СІверське намісництво (1781-1782 рр.), до якого належали повіти: Глухівський, Конотопський, Коропський, Кролевецький, Мглинський, Новгород-Сіверський, Новомістський, Погарський, Сосницький, Стародубський і Суразький. Адміністративний центр - Новгород-Сіверський (нині місто над Десною на межі сучасних Чернігівської та Сумської областей). Із реорганізацією Новоросійської губернії (1783 р.) утворилося Катеринославське намісництво з центром у м. Катеринослав (сучасне м. Дніпропетровськ). До намісництва належали нові землі в Північному Причорномор'ї, що відійшли до Росії за результатами російсько-турецьких війн.
Разом із російським адміністративно-територіальним устроєм в Україну поширилася й російська система територіального адміністративного управління, складовою частиною якої була поліційна діяльність.
Схожі статті
-
Політичний лад Гетьманщини в умовах занепаду української козацької державності XVIII ст. зазнавав суттєвих змін у напрямах: вжиття заходів російським...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Юридичні важелі обмеження автономної влади
Політичний лад Гетьманщини в умовах занепаду української козацької державності XVIII ст. зазнавав суттєвих змін у напрямах: вжиття заходів російським...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - "Гетьманські (договірні) статті"
"Березневі статті" й доповняльні царські грамоти разом розглядаються як договір України з Росією, основний юридичний акт, який визначав правові відносини...
-
Місцеві органи влади та управління гетьманської держави - полковий і сотенний уряди, міське й сільське управління - наслідували засади організації...
-
Власне наукова історіографія предмета почалася від кінця XVIII ст. У перших дослідженнях (Михайла Антоновського "Історія про Малу Росію" (1798 р.), Якова...
-
Наміри взяти козацьке військо на державну службу сягали 20-30-х років XVI ст. Вони пов'язувалися з проектами великого князя литовського Сигізмунда І та...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Утвердження системи вищих органів державної влади
Процес формування державної території козацької України періоду Національної революції перебував у прямій залежності від ратних успіхів української...
-
Процес формування державної території козацької України періоду Національної революції перебував у прямій залежності від ратних успіхів української...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Судоустрій
У ВКЛ судова система була лише однією з функціональних характеристик здійснення влади та управління в державі. Дослідники (Я. Падох, О. Купка),...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Періодизація історії держави і права України
В основу періодизації історії держави і права України автором покладено проблемно-хронологічний принцип поділу процесу розвитку державно-правових форм,...
-
Міське право (право міського самоврядування, або магдебурзьке), початки якого на західноукраїнських теренах сягали першої половини XIV ст., почало швидко...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Фінанси
Державно-політичний устрій Галицько-Волинської Русі мав низку своєрідних рис, що пояснювалися особливостями соціально-економічного й політичного розвитку...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Військо
Державно-політичний устрій Галицько-Волинської Русі мав низку своєрідних рис, що пояснювалися особливостями соціально-економічного й політичного розвитку...
-
Свого апогею українська козацька державність досягла в середині XVII ст., коли центр політичного життя України перемістила на Наддніпрянщину, де в...
-
Свого апогею українська козацька державність досягла в середині XVII ст., коли центр політичного життя України перемістила на Наддніпрянщину, де в...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Державно-політичний устрій
Державно-політичний устрій Галицько-Волинської Русі мав низку своєрідних рис, що пояснювалися особливостями соціально-економічного й політичного розвитку...
-
Систему вищих виконавчих органів влади періоду Національної революції другої половини XVII ст. уособлював Генеральний уряд. Він уважався головним...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Органи управління
Вищим органом влади Київської держави була влада великого князя. Він був представником і захисником інтересів привілейованого прошарку населення. Працями...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Основні риси судового процесу
Судочинство на українських землях ВКЛ в основних рисах мало в чому відрізнялося від судочинства в Києво-Руській державі. Судочинство характеризувалося...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Провина
Поняття злочину у праві Литовсько-Руської держави зазнавало трансформації. На етапах панування звичаєвого права злочин розумівся як заподіяння шкоди,...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Загальна військова рада
Була одним із найвищих органів державної влади України другої половини XVII ст. Вона походила із Запорозької Січі. У процесі формування Української...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Опікунське право
Регулювало і закріпляло особисті й майнові відносини, що виникали зі шлюбу, родинних зв'язків, опіки, усиновлення та прийняття інших осіб у сім'ю....
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Сімейне право
Регулювало і закріпляло особисті й майнові відносини, що виникали зі шлюбу, родинних зв'язків, опіки, усиновлення та прийняття інших осіб у сім'ю....
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Зобов'язальне право
Закон передбачав неоднакову правоздатність суб'єктів у зобов'язаннях. Більш широкою вона була для шляхти, обмеженою - для залежних і напіввільних людей....
-
Оригіналу документа, про який ідеться,- "Прохальних пунктів", Статей Б. Хмельницького чи більше відомого як Березневі статті,- не збереглось. Є лише...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Юридичне закріплення української державності
Переважна більшість українських і закордонних дослідників Національної революції українського народу під проводом Б. Хмельницького справедливо...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Політична програма гетьмана Богдана Хмельницького
Переважна більшість українських і закордонних дослідників Національної революції українського народу під проводом Б. Хмельницького справедливо...
-
Переважна більшість українських і закордонних дослідників Національної революції українського народу під проводом Б. Хмельницького справедливо...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Опікунство
"Руська правда" не містила спеціальних статей, які регулювали би сімейно-шлюбні відносини, за винятком ст. 1 (Коротка редакція), де йшлося про родичів,...
-
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - "Руська правда" як пам'ятка права
Взірцем органічного поєднання державної законотворчості з нормами звичаєвого права, за твердженням учених (Б. Бабій), є давньоруський правовий кодекс -...
Історія держави і права України - Терлюк І. Я. - Російські державні установи для управління Україною