Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Контур емоційно-мотиваційного регулювання
Контур предметно-інформаційного регулювання налагоджує інформаційні потоки в системі "суб'єкт-об'єктних" відносин, що потребує врахування особливостей приймання, оцінки і переробки інформації людиною, а також специфіки опису, пошуку і представлення цієї інформації завдяки технічним системам.
Особливості пізнавальної організації і функціонування людини відображаються у характеристиках її мисленнєвої діяльності, у параметрах когнітивних стилів, гармонійне поєднання яких визначає ефективність процесу пошуку необхідного рішення.
Завдяки поєднанню різних способів отримання і переробки інформації з'являється можливість оцінити ситуацію з різних точок зору, що, безперечно, сприяє розкриттю нових властивостей об'єкта і, відповідно, прийняттю нових, оригінальних рішень.
Крім цього, при вирішенні проблемних ситуацій варто змінювати домінуючі рівні творчої поведінки людини. Це досягається цілеспрямованою комплектацією групи, створенням її "композиції" через спеціальний підбір її членів.
На ефективність групових рішень впливає не тільки рівень інтеграції засобів когнітивного аналізу й переробки інформації, а й єдність програмних орієнтацій членів групи, які визначають пізнавальні перспективи розвитку проблемних ситуацій. Інакше кажучи, взаєморозуміння, а також взаємовідносини і взаємодія у процесі діяльності значною мірою залежать від узгодженості думок членів групи відносно напрямків пошуку можливих рішень і оцінки наслідків їх прийняття.
Розуміння і оцінка партнера зі взаємодії залежать від точності відображення його когнітивних структур і схожості ціннісно-нормативних систем регуляції процесів досягнення мети. В цьому разі великого значення набуває побудова єдиної системи програмних орієнтацій пізнавальних перспектив для всіх членів групи.
Особливо актуальним це є в тих випадках, коли група складається з людей різного рівня професійного досвіду.
Крім того, слід брати до уваги і специфіку функціонування технічних засобів діяльності операторів. Важливу роль відіграють інформаційні бази знань для опису вихідної ситуації, характеристики основних функцій об'єкта, системи, параметрів мети, умов і засобів її досягнення з урахуванням особливостей практичних методів.
Саме представлення знань для індивідуального і групового використання потребує застосування різних засобів відображення інформації - екранів, табло, інтегральних індикаторів. При їх розробці теж необхідно враховувати інженерно-психологічні вимоги і рекомендації.
Інформаційна допомога, підтримка оператора проявляється в "підказці" різних методів, тактик, стратегій пошуку інформації і прийняття оптимальних рішень. Вони можуть бути зафіксовані в пам'яті ЕОМ і пропонуватись оператору у "нав'язаному" або "вільному" режимах. При цьому змістовий аспект інформаційної допомоги буде залежати від специфіки проблемних ситуацій, техніко-технологічних зв'язків, зафіксованих у самій структурі СЛМ.
Контур емоційно-мотиваційного регулювання
Контур емоційно-мотиваційного регулювання дає змогу оцінювати і керувати внутрішнім станом групи, її соціально-психологічним кліматом. Група операторів як вид реальної малої групи має формальну і неформальну функціональну організацію.
Формальна організація взаємовідносин чітко регламентована та підпорядкована функціональній структурі і технічному ланцюгові процесу управління. Неформальна структура, яка виникає на основі міжособистісного спілкування, таких обмежень не має. Ось чому взаємовідносини в неформальній структурі можуть суттєво вплинути на результати взаєморозуміння і взаємодію у групі операторів.
В інфраструктурі групи діють один чи два лідери. Один із них може бути компетентним фахівцем і виконувати роль ділового лідера, а інший - роль емоційного лідера, який підтримує певні взаємовідносини в групі.
Діловий лідер має переваги у предметно-інформаційній сфері, він пропонує оптимальні вирішення проблемних ситуацій. Когнітивна спрямованість цього лідера стимулює інших членів групи до інтелектуальної взаємодії з метою пошуку нових, оригінальних рішень.
Емоційний лідер регулює внутрішнє життя групи, він тонко і точно відчуває та розуміє сутність відносин між членами групи, намагається їх коригувати, підтримуючи сприятливий соціально-психологічний клімат у групі. Як відомо, міжособистісні стосунки складаються на основі:
O предметно-статусних відносин, які відображають внесок кожного члена групи у вироблення групового рішення;
O функціонально-рольових відносин, пов'язаних із прийняттям або неприйняттям соціальних ролей інших членів групи;
O особистих емоційно-статусних стосунків між членами групи, що формують соціально-психологічний клімат.
На продуктивність групової діяльності впливають і фактори, які характеризують ціннісно-орієнтаційну єдність її членів, статевий і віковий склад. На формування ціннісно-орієнтаційної єдності групи впливають рівень єдності ціннісно-нормативних систем і критеріїв їхньої оцінки, а також мотивація особистості. Схожість позицій, єдність поглядів на розвиток проблемних ситуацій забезпечують між членами групи краще взаєморозуміння і нормальні стосунки між ними, що гарантує їх взаємодоповнюваність.
У випадках, коли в групі спостерігаються розходження в оцінці ситуації і прогнозів її розвитку, виникає когнітивний конфлікт, який може зачепити і міжособистісні стосунки. Тоді особливу увагу треба приділяти налагодженню цих стосунків. Слід заздалегідь здійснювати психологічну підготовку спеціалістів і групи в цілому, застосовуючи психологічне консультування, психокорекцію і засвоюючи різні прийоми спілкування, обгрунтовано розподіляти функції в групі. Ці профілактичні заходи сприятимуть нормалізації мікроклімату в групі і, відповідно, підвищенню ефективності її роботи.
Значну роль в інформаційній взаємодії відіграють і мотиваційні компоненти, які впливають на міжособистісні і рольові відносини. Домінування певної спрямованості особистості визначає її поведінку і прагнення до реалізації своїх можливостей у конкретній діяльності.
Щодо групової діяльності, то переважає тут спрямованість даної групи. В умовах спільної діяльності мотивація одних вступає у взаємодію з мотивацією інших, що проявляється у конкретній мірі участі у досягненні певної мети.
Найбільш яскраво це відображається в екстремальних ситуаціях, в яких тільки спрацьованість і спільність у єдиній меті всіх членів групи можуть забезпечити необхідний рівень порозуміння і співчуття у процесі групового рішення проблемних ситуацій.
Використання технічних систем, особливо комп'ютерної техніки, привносить свої особливості у структуру спілкування. "Суха", стандартна мова технічних систем не дає змоги виразитися всій гамі відчуттів, настроїв і відношень особистості до предметного світу або людського оточення. Чуттєвий компонент притаманний кожному актові взаємодії, і нехтування ним призводить до порушень у структурі спілкування, викликаючи почуття незадоволеності, що негативно відбивається на ефективності всієї діяльності.
Крім цього, емоційно-комунікативний компонент впливає на мотиваційну сферу як окремих членів групи, так і групи в цілому. На прикладі використання ЕОМ можна зазначити, що, з одного боку, комп'ютерна техніка сприяє розвитку пізнавальної мотивації і мотивації досягнення, а з іншого - трудомісткість розробки програмного забезпечення, його вартість не стимулюють її використання.
Слід підкреслити, що розглянуті форми мотивації належать до класу ситуативних, таких, що виникають у процесі діяльності, а не до базових, усталених утворень особистості. Тому співвідношення формальної та неформальної структури може суттєво впливати на ефективність групової діяльності.
Найбільша ефективність спільної діяльності спостерігається у так званих спрацьованих групах, де формальна і неформальна структури діалектично поєднані. Досягнення сумісності і спрацьованості членів групи можливе завдяки попередній соціально-психологічній підготовці, яка імітує спільну діяльність, сприяє узгодженню функцій та ролей членів групи, координації комунікативних зв'язків і міжособистісних стосунків [54; 99).
Схожі статті
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Контур предметно-інформаційного регулювання
Контур предметно-інформаційного регулювання налагоджує інформаційні потоки в системі "суб'єкт-об'єктних" відносин, що потребує врахування особливостей...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 4.5. Групова діяльність операторів
Сучасний етап розвитку механізації і автоматизації виробничих процесів характеризується тим, що управління технічними комплексами здійснюється групою...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 2.1. Особливості і класифікація
2.1. Особливості і класифікація Тенденція розвитку автоматизованого та автоматичного виробництва свідчить, що віл початку виникнення інженерної...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.3. Прийняття рішень
Процесами приймання інформації діяльність оператора не вичерпується: йому ще потрібно її проаналізувати і прийняти відповідне рішення щодо управління...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Розділ 2. Системи "людина-машина"
2.1. Особливості і класифікація Тенденція розвитку автоматизованого та автоматичного виробництва свідчить, що віл початку виникнення інженерної...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 2.4. Інформація та оператор у системі управління
Для опису та оцінки діяльності людини-оператора з переробки інформації у CЛМ застосовують ідеї, поняття і математичний апарат теорії інформації....
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 4.1. Основні характеристики і види діяльності операторів
4.1. Основні характеристики і види діяльності операторів Процеси приймання, переробки інформації, прийняття рішень і виконання оператором керуючих дій...
-
4.1. Основні характеристики і види діяльності операторів Процеси приймання, переробки інформації, прийняття рішень і виконання оператором керуючих дій...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 2.3. Показники якості функціонування
Будь-яка СЯМ покликана задовольняти певні потреби людини або суспільства. Для цього вона повинна мати низку властивостей, які закладаються під час її...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Оперативна пам'ять
Довготривала пам'ять зберігає інформацію для подальшого її використання. При переведенні інформації із короткотривалої до довготривалої пам'яті...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Довготривала пам'ять
Довготривала пам'ять зберігає інформацію для подальшого її використання. При переведенні інформації із короткотривалої до довготривалої пам'яті...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Об'єктивні фактори
Вивчення операторської діяльності пов'язане з виявленням і класифікацією факторів, що впливають на її ефективність. Одна з можливих класифікацій факторів...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Суб'єктивні фактори
Вивчення операторської діяльності пов'язане з виявленням і класифікацією факторів, що впливають на її ефективність. Одна з можливих класифікацій факторів...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 4.2. Фактори впливу на операторську діяльність
Вивчення операторської діяльності пов'язане з виявленням і класифікацією факторів, що впливають на її ефективність. Одна з можливих класифікацій факторів...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 1.2. Завдання та напрямки
Інженерна психологія як наука, що виникла на стику технічних і психологічних наук, має ознаки цих двох наук. Як психологічна наука вона вивчає психічні і...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 1.4. Методи інженерної психології
Застосовуючи системний підхід, інженерна психологія використовує широкий арсенал методів і конкретних методик, розроблених як у психології праці, так і в...
-
На початковому етапі розвитку інженерної психології як науки в багатьох дослідженнях переважав машиноцентристський підхід, коли людина розглядалась як...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 1.1. Передумови виникнення
Інженерна психологія - це порівняно молода галузь психології, яка виникла на стику з технічними науками і стрімко розвивається. її поява зумовлена...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 1.5. Інженерна психологія в системі наук
Інженерна психологія розвивається в тісному зв'язку з іншими науками, зокрема вбирає та використовує їхні досягнення, ставить перед ними нові проблеми,...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.4. Взаємодія аналізаторів під час приймання інформації
Значну кількість інформації оператор отримує через зоровий і слуховий канали, що спричиняє їх значне перевантаження. До того ж унаслідок дії певних...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.3. Характеристики тактильного аналізатора
Значну кількість інформації оператор отримує через зоровий і слуховий канали, що спричиняє їх значне перевантаження. До того ж унаслідок дії певних...
-
Останнім часом в інженерній психології здійснюється активний пошук шляхів збору, систематизації і аналізу інженерно-психологічних даних про діяльність...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Часові характеристики
Інформаційні характеристики зорового аналізатора зумовлені пропускною здатністю, що визначає кількість інформації, яку може сприйняти аналізатор за...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Просторові характеристики
Інформаційні характеристики зорового аналізатора зумовлені пропускною здатністю, що визначає кількість інформації, яку може сприйняти аналізатор за...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Інформаційні характеристики
Інформаційні характеристики зорового аналізатора зумовлені пропускною здатністю, що визначає кількість інформації, яку може сприйняти аналізатор за...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Розділ 1. ІНЖЕНЕРНА ПСИХОЛОГІЯ ЯК НАУКОВА ДИСЦИПЛІНА
Інженерна психологія - це порівняно молода галузь психології, яка виникла на стику з технічними науками і стрімко розвивається. її поява зумовлена...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 4.4. Функціональні стани оператора
Умови, в яких працюють оператори, можуть бути різними, тому що: по-перше, збільшується кількість компонентів довколишнього середовища, які впливають на...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.1. Характеристики зорового аналізатора
Найбільша кількість інформації (близько 90 %) передається через зоровий аналізатор, адекватними подразниками для якого є світлова енергія, а рецептором -...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Короткотривала пам'ять
За час своєї життєдіяльності людина постійно отримує інформацію, яка фіксується в корі головного мозку образами зовнішнього світу. Ці елементи досвіду,...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.2. Зберігання та переробка інформації
За час своєї життєдіяльності людина постійно отримує інформацію, яка фіксується в корі головного мозку образами зовнішнього світу. Ці елементи досвіду,...
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Контур емоційно-мотиваційного регулювання