Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 9.3. Фундаментальний аналіз ринку фінансових інвестицій
В систем методів дослідження кон'юнктури інвестиційного ринку найбільш надійним є фундаментальний аналіз.
Школа фундаментального аналізу ринку виникла з розвитком прикладної економічної науки. У її основі лежать знання про макро-економічне життя суспільства і його вплив на динаміку цін інвестиційних активів.
Фундаментальний аналіз заснований на дослідженні окремих факторів, що впливають на динаміку показників, що вивчаються, і визначенні можливої зміни цих факторів у майбутньому періоді.
Головною метою фундаментального аналізу є визначення тих ринкових інвестиційних активів, чия оцінка є завищеною або заниженою. Базовою тезою фундаментального аналізу є наступна думка: всі цінні папери мають невід'ємну, або внутрішню, вартість, і до неї з часом повинна наближатися їх поточна ринкова вартість, тобто курс, за яким вони продаються.
Використовуючи відповідні моделі і методи, фінансові аналітики намагаються:
- визначити внутрішню вартість інвестиційного активу;
- зіставити цю вартість з поточним ринковим курсом;
- оцінити відповідні трансакційній витрати і ризики;
- спрогнозувати можливу майбутню доходність інвестицій. Фахівець з цінних паперів має в своєму розпорядженні багато
Аналітичних інструментів, але фактично всі вони грунтуються на концепції оцінки поточної вартості, оскільки внутрішня вартість інвестиційних активів - це поточна очікуваних доходів (дивідендів, відсотків, доходів від приросту капіталу або збитків (при зміні курсів)) від інвестування в межах обраного горизонту аналізу.
Фундаментальний аналіз проводиться на чотирьох рівнях - ма-кроекономічному, регіональному, галузевому і мікроекономічному.
Макроекономічний фундаментальний аналіз призначений для виявлення загальних тенденцій, що характеризують стан економіки країни в цілому, формують сприятливість загальної макроекономіч-ної ситуації для інвестування.
У макроекономічному аналізі особливий інтерес має прогноз поворотних точок кон'юнктури і дія на курс інвестиційних активів таких монетарних параметрів як рух грошової маси або відсотка.
Між зміною кон'юнктури і рухом інвестиційних активів існує такий взаємозв'язок. У фазі пожвавлення кон'юнктури, яка характеризується збільшенням надходження замовлень, поліпшенням завантаження виробничих потужностей, а також малими фінансовими витратами, зумовленими низькими процентними ставками, підприємствам легше забезпечувати позитивну динаміку прибутку, ніж у фазі економічного спаду. Очікування активізації надходжень прибутку можуть спричиняти підвищення курсу інвестиційних активів, оскільки в основі фундаментального аналізу лежить припущення, що очікувані підприємствами доходи визначають курс інвестиційних активів.
Низькі ставки відсотку також є фактором, що забезпечує підвищення привабливості інвестування в цінні папери. Це пояснюється наступними причинами:
- при зниженні відсотків інвестиції в акції стають привабливішими порівняно з вкладанням коштів в облігації, доходність яких безпосередньо залежить від розміру ставки відсотка, а це зумовлює зростання курсу акцій;
- позитивний ефект від зниження відсотків отримують окремі підприємства, оскільки скорочуються витрати на вже проведені інвестиції, що фінансуються за рахунок кредитів. Зниження витрат формує інвестиційний капітал для додаткових інвестицій. Зростання попиту на засоби виробництва в наслідок збільшення інвестиційної активності підприємств стимулює зростання серед підприємств інших галузей виробничої сфери. Таки чином виникає ефект мультиплікатора, який виявляється в хвилеподібній передачі імпульсу підвищення інвестиційної активності.
Фундаментальний аналіз регіонального рівня аналогічний ма-кроекономічному фундаментальному аналізу (з врахуванням різниці масштабах відповідних територіальних економічних систем) і оперує економічними чинниками, які характерні для регіонів (областей, районів).
Мета галузевого фундаментального аналізу - оцінка інвестиційної привабливості сфери економічної діяльності або галузі виробництва, в яку передбачається здійснити вкладення економічних ресурсів.
Галузевому аналізу завжди повинен передувати загальноекономічний аналіз. При цьому доцільно враховувати, що економічний розвиток галузі не обов'язково йде паралельно з розвитком загальноекономічної кон'юнктури. Відповідно, в цілях аналізу галузі можна групувати таким чином:
- галузі, що народжуються;
- галузі, що ростуть, розвиваються;
- стабільні галузі;
- циклічні галузі;
- галузі, що занепадають;
- спекулятивні галузі.
Огляд характерних рис розвитку деяких видів економічної діяльності та галузей промислового виробництва в межах економічного циклу подано в таблиці 9.2.
Таблиця 9.2
Особливості економічного циклу деяких видів діяльності
Сфера економічної діяльності |
Характер залежності від економічного циклу |
Фактори, які визначають інвестиційну активність в галузі |
Автомобільна промисловість |
Випереджає розвиток кон'юнктури, має більшу, ніж економіка в цілому, амплітуду циклу |
Рух процентних ставок, динаміки купівельної спроможності і курсу долара |
Фінансова сфера |
Випереджає загальну кон'юнктуру |
Рух процентних ставок |
Хімічна промисловість |
Розвивається майже паралельно кон'юнктурному циклу |
Рух цін на сировину, в першу чергу на нафту; курс валют |
Промисловість споживчих товарів, зокрема, текстильна промисловість |
Розвивається майже паралельно кон'юнктурному циклу |
Рівень доходів населення, ціни на матеріали і рівень інфляції |
Машинобудування |
Розвивається услід за загальноекономічним розвитком |
Рух валютного курсу і процентних ставок |
Енергетика |
Має незначне відставання від економічного циклу і нижчу амплітуду циклу, ніж економіка в цілому |
Рівень розвитку інновацій |
Будівельна промисловість |
Розвивається із відставанням від загального економічного циклу |
Рух процентних ставок |
Таким чином, залежно від кон'юнктури галузі розвиваються з випередженням, паралельно або з відставанням, що, у свою чергу, впливає на рух курсів їх акцій.
Для руху біржових курсів особливе значення в галузевому фундаментальному аналізі мають два індикатори, які вказують на очікувану динаміку продажів і прибутку відповідної галузі у майбутньому. Це - надходження замовлень і обсяг виробництва.
Від динаміки надходження замовлень залежать майбутні виробничі показники. Величина наявних замовлень - це перший сигнал про зміну попиту і пов'язану з цим очікувану динаміку продажів в галузі. Обсяг промислового виробництва, оскільки зміни в ньому відбуваються лише після зміни даних про надходження замовлень, є менш придатним для складання прогнозів руху біржових курсів, ніж індикатор надходження замовлень.
Індикатори надходження замовлень і обсягу виробництва дозволяють зробити оцінку майбутнього галузевого прибутку. При цьому необхідно враховувати можливі зміни компонентів витрат, які впливають на формування прибутку та біржові курси. У фазі пожвавлення кон'юнктури зниження витрат у розрахунку на одиницю продукції при зростанні обсягів виробництва є неефективним, оскільки виникають непропорційно високі постійні витрати та витрати на збут.
Аналіз динаміки прибутку підприємств галузі дозволяє зробити висновок про можливий розвиток об'єкта інвестування в майбутньому. Так, тенденція до зниження прибутків, що виникла після тенденції до підвищення, вказує на розворот тренда. Якщо ж тенденція починає мінятися у бік зниження, проте акції деяких підприємств продовжують приносити прибуток, це є ознакою того, що ситуація з прибутком для них незабаром зміниться.
Аналіз окремих підприємств є найбільш трудомістким і складним аналізом, проводиться в двох варіантах - аналіз фінансової звітності підприємства (фінансово-економічний аналіз) і аналіз чинників, що визначають вартість цінних паперів компанії-емітента. При цьому особлива увага приділяється вивченню динаміки обсягів продажів та чистого прибутку, ліквідності та платоспроможності, показників структури капіталу та фінансового ризику, а також показниками ринкової активності (див. тему 7).
Так, аналітичний показник відношення "курс/прибуток", який показує відношення курсу акцій до чистого прибутку у розрахунку на 1 акцію, використовується для того, щоб відрізнити недооцінені ринком акції та переоцінені на основі порівняння з аналогічними показниками інших підприємств даної галузі або з середнім ринковим значенням показника.
В свою чергу, курсовий показник відношення "курс/кешфлоу" (КСУ), який розраховується як співвідношення курсу акцій та чистого грошового потоку товариства від операційної діяльності, дозволяє скласти уявлення про ефективність інвестиційних операцій. Світовий досвід свідчить, що купувати контрольний пакет акцій доцільно у підприємств, які мають КСУ не вище 3 одиниць. Відповідно, як правило, акції підприємств з низьким значенням цього показника є більш інвестиційно привабливими.
Схожі статті
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 9.2. Технічний аналіз ринку фінансових інвестицій
Технічний аналіз - це сукупність методів прогнозування тенденцій зміни цін і майбутніх тенденцій на фондовому ринку, заснованих на обробці графічної...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 5.5. Індекс прибутковості інвестицій
Для відображення величини чистих грошових доходів, отриманих у розрахунку на 1 грн. грошових видатків за проектом в цілому за весь період його реалізації...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 5.3. Термін окупності інвестицій
В системі статичних методів оцінки ефективності проектів використовується простий термін окупності інвестицій (Payback Period, РР), який характеризує...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 1.7. Аналіз інвестицій в умовах інфляції
Проведення аналізу впливу інфляції на показники ефективності інвестиційних проектів зумовлює використання при цьому таких понять як номінальна сума...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - ТЕМА 1. Методологічні засади інвестиційного аналізу
ТЕМА 1. Методологічні засади інвестиційного аналізу 1.1. Сутність інвестиційного аналізу як складової процесу управління інвестиціями. 1.2. Поняття та...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 2.4. Доходи та витрати інвестиційних проектів
Для прийняття рішення за інвестиційним проектом всі витрати, пов'язані з його здійсненням, необхідно розподілити на інвестиційні та виробничі. Загальна...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - МОДУЛЬ I. Основи методології інвестиційного аналізу
ТЕМА 1. Методологічні засади інвестиційного аналізу 1.1. Сутність інвестиційного аналізу як складової процесу управління інвестиціями. 1.2. Поняття та...
-
ТЕМА 1. Методологічні засади інвестиційного аналізу 1.1. Сутність інвестиційного аналізу як складової процесу управління інвестиціями. 1.2. Поняття та...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА КУРСУ
МОДУЛЬ I. Основи методології інвестиційного аналізу ТЕМА 1. Методологічні засади інвестиційного аналізу Інвестиційний аналіз як метод системної...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 1.4. Ефективність інвестицій та принципи її оцінки
Ефективність - категорія, що відображає відповідність проекту цілям і інтересам його учасників. Залежно від ступеня врахування інтересів учасників...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 1.3. Життєвий цикл інвестиційного проекту
Вся діяльність щодо розробки та реалізації інвестиційного проекту знаходиться у взаємозалежності в часі та просторі. Період, протягом якого готуються і...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 5.6. Максимальний грошовий відтік
Для відображення величини чистих грошових доходів, отриманих у розрахунку на 1 грн. грошових видатків за проектом в цілому за весь період його реалізації...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - ТЕМА 5. Методи оцінювання інвестиційних проектів
5.1. Комплекс методів оцінки ефективності інвестиційних проектів. 5.2. Чисті грошові надходження та чиста поточна вартість інвестицій. 5.3. Термін...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 1.6. Методологічні питання вибору норми дисконту
Основним екзогенним економічним нормативом, який має бути самостійно встановлений інвестиційним аналітиком для визначення поточної вартості майбутніх...
-
5.1. Комплекс методів оцінки ефективності інвестиційних проектів. 5.2. Чисті грошові надходження та чиста поточна вартість інвестицій. 5.3. Термін...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 7.2. Методи фінансово-інвестиційного аналізу
В фінансово-інвестиційному аналізі використовуються різноманітні методи аналітичних досліджень. Основу будь-якого аналізу становлять прийоми порівняння....
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 6.3. Модифікована внутрішня норма доходності
Головним недоліком внутрішньої норми доходності як критерію оцінки інвестиційної привабливості проектів є неможливість її використання в порівняльному...
-
У розрахунках ЫРУ приймається припущення про однаковість термінів реалізації проектів, що порівнюються. Відповідно не можна робити висновок про...
-
6.1. Правила використання критеріїв ефективності в порівняльному аналізі інвестиційної привабливості проектів. 6.2. Оцінка інвестиційної привабливості...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - ТЕМА 6. Оцінювання інвестиційної привабливості проектів
6.1. Правила використання критеріїв ефективності в порівняльному аналізі інвестиційної привабливості проектів. 6.2. Оцінка інвестиційної привабливості...
-
Для відображення величини чистих грошових доходів, отриманих у розрахунку на 1 грн. грошових видатків за проектом в цілому за весь період його реалізації...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - ВСТУП
Розвиток інвестиційних процесів у всіх сферах діяльності є необхідною умовою ефективної організації господарювання в ринковій економіці. Забезпечення...
-
4.1. Бюджетування як складова методології інвестиційного аналізу. 4.2. Прогнозування фінансових результатів і грошових потоків інвестиційного проекту....
-
9.1. Кон'юнктура ринку фінансових інвестицій та оцінка її динаміки. 9.2. Технічний аналіз ринку фінансових інвестицій. 9.3. Фундаментальний аналіз ринку...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - ТЕМА 9. Аналіз ринку фінансових інвестицій
9.1. Кон'юнктура ринку фінансових інвестицій та оцінка її динаміки. 9.2. Технічний аналіз ринку фінансових інвестицій. 9.3. Фундаментальний аналіз ринку...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 5.4. Розрахункова та внутрішня норма доходності інвестицій
Для характеристики середньорічного рівня чистих надходжень у розрахунку на 1 грн. інвестицій використовуються показники розрахункової та внутрішньої...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 6.5. Дюрація інвестицій
Загальним правилом оцінки інвестиційної привабливості інвестицій є, що у випадку виникнення протиріччя між критеріями оцінки остаточний висновок...
-
Для інвестора та підрядника існує можливість вибору на альтернативній основі методу визначення кошторисної вартості будівництва (інвестицій) при розробці...
-
Абсолютним вартісним статичним показником ефективності проекту є чисті грошові надходження (чистий дохід, чистий грошовий потік). Чистими грошовими...
-
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 2.5. Методи визначення кошторисної вартості інвестицій
Для інвестора та підрядника існує можливість вибору на альтернативній основі методу визначення кошторисної вартості будівництва (інвестицій) при розробці...
Інвестиційний аналіз - Боярко І. М. - 9.3. Фундаментальний аналіз ринку фінансових інвестицій