Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 9.2. Регулювання фондового ринку
Правове регулювання ринку цінних паперів має на меті впорядкування всіх видів діяльності на фондовому ринку з метою узгодження інтересів кожного з його суб'єктів.
Правове регулювання поділяється на міжнародне, державне і саморегулювання. Це система, що охоплює:
- органи, котрі регулюють ринок;
- законодавчі й під законні акти;
- етику фондового ринку;
- традиції та звичаї.
Концепцією функціонування і розвитку фондового ринку України передбачено, що національна система правового регулювання ринку має виконувати такі функції:
- визначення головних напрямів розвитку фондового ринку та ролі учасників цього ринку;
- створення для учасників ринку сприятливого законодавчого та регулювального оточення;
- створення перешкод і встановлення відповідальності за дії, які можуть призвести до дезорганізації ринку, його руйнування, недобросовісної конкуренції й омани інвесторів, маніпулювання цінами та шахрайства з фінансовими ресурсами, зокрема, стосовно довірчих операцій.
На сучасному етапі українська модель фондового ринку грунтується на детальних правилах і процедурах, що охоплюють майже всі аспекти діяльності суб'єктів ринку. Водночас фондовому ринку притаманні певні негативні риси, зокрема: інформаційна недостатність, обмеженість прав акціонерів, ігнорування деяких законодавчих вимог.
Головним принципом регулювання обігу цінних паперів є зіставлення всього попиту і пропозиції цінних паперів незалежно від місця існування такого попиту та пропозиції. Це регулювання має на меті:
- ввести у процес котирування всі зацікавлені сторони;
- встановити єдину ціну на ті чи інші цінні папери;
- запобігти можливості монопольного встановлення цін;
- обмежити ризики інвесторів;
- уникнути роздроблення національного фондового ринку на окремі нерівноцінні сегменти.
Зазначену мету регулювання можна досягти за рахунок створення єдиної національної системи котирування й обліку цінних паперів. Однак функціонування такої системи зовсім не означає, що в країні має існувати лише одна фондова біржа, на якій котируються всі цінні папери. Наприклад, у США є 7 фондових бірж і єдина система котирування полягає в тому, що відповідними цінними паперами торгують на відповідних біржах. У Франції цінні папери котируються в єдиній системі бірж, а зберігаються й обліковуються в одному національному депозитарії. Більшість країн має по одній фондовій біржі й одному національному депозитарію.
В Україні не існує єдиної системи котирування цінних паперів, торги відбуваються окремо на п'ятьох біржах: Українській фондовій біржі, Київській міжнародній фондовій біржі, Донецькій фондовій біржі, Придніпровській фондовій біржі, а також на фондовій секції Української міжбанківської валютної біржі (державними цінними паперами). Окремо від біржового діє позабіржовий ринок. Національний депозитарій перебуває на початковій стадії, оскільки його було створено лише у березні 1999 р. Засновники: Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку (430 акцій за ціною 10 тис. грн за акцію) і НБУ (22 акції), комерційні банки, інвестиційні компанії та саморегулювальні організації (48 акцій). Національний депозитарій є центральним елементом депозитарної системи країни і забезпечує функціонування єдиної системи обліку й обігу цінних паперів, а також інтеграцію національної депозитарної системи в міжнародну систему депозитарних організацій.
Водночас доцільно зупинитися на міжнародному правовому регулюванні фондового ринку, яке здійснюється двома способами: в системі окремих міжнародних договорів і в системі міжнародних організацій. У першому випадку дві або декілька країн домовляються про режим допуску й обігу своїх цінних паперів на територіях через укладання договорів між ними. У другому - міжнародне правове регулювання - це регулювання поведінки учасників ринку цінних паперів, що встановлюється в системі конкретної міжнародної організації (Європейського Союзу - European Union і Міжнародної організації комісій з цінних паперів - International Organization of Securities Commissions - IOSCO).
Крім міжнародного правового регулювання фондового ринку, існує, як уже зазначалося, державне регулювання та саморегулювання.
Під державно-правовим регулюванням фондового ринку розуміють регулювання ринкових відносин щодо цінних паперів, яке здійснюють уповноважені державні органи країн унаслідок створення нормативно-правових актів, їх використання, встановлення контролю за дотриманням цих актів всіма суб'єктами ринку.
Основними елементами державного регулювання фондового ринку є:
- законодавчі та підзаконні акти;
- органи державного управління, що забезпечують пряме втручання в діяльність суб'єктів ринку цінних паперів;
- непряме втручання держави у фондовий ринок.
Отже, головне завдання державного регулювання фондового ринку - це узгодження інтересів усіх суб'єктів ринку встановленням необхідних обмежень і заборон у їхніх взаємовідносинах, а також непрямим втручанням у їхню діяльність.
1. За допомогою державних нормативних актів регулюються такі відносини на ринку цінних паперів:
- механізм реєстрації емісії цінних паперів;
- відкритість інформації про емітентів;
- порядок реєстрації фондових бірж та їхніх членів;
- мінімум норм поведінки учасників ринку;
- процеси корпоратизації, приєднання та поглинання;
- облік і звітність.
2. У всіх країнах регулювання діяльності фондового ринку здійснюється трьома гілками влади: законодавчою, виконавчою і судовою. У більшості країн Існує спеціальний виконавчий орган, який контролює дотримання законодавства щодо фондового ринку його учасниками.
В Україні це Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, основні завдання якої:
- формування і забезпечення реалізації єдиної державної політики, спрямованої на розвиток і функціонування ринку цінних паперів у країні, сприяння адаптації українського ринку цінних паперів до міжнародних стандартів;
- координація діяльності центральних органів державної виконавчої влади з питань функціонування в Україні фондового ринку;
- забезпечення державного контролю за дотриманням законодавства України з питань функціонування фондового ринку;
- організаційне забезпечення запровадження системи заходів про захист інтересів суб'єктів фондового ринку, впорядкування діяльності емітентів, торговців цінними паперами й інших фінансових посередників;
- підготовка пропозицій щодо запобігання монополізації фондового ринку, створення умов для розвитку добросовісної конкуренції між учасниками фондового ринку та здійснення контролю за їх реалізацією;
- узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску й обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій, спрямованих на його вдосконалення;
- узагальнення та поширення досвіду іноземних держав з формування та розвитку добросовісної конкуренції на фондовому ринку.
3. Важелями непрямого втручання держави на фондовий ринок є:
- податкова політика, що впливає на ділову активність, а відтак - на потребу в фінансових ресурсах;
- регулювання грошової маси й обсягів кредитів впливом на ставку позичкового процента;
- зовнішньоекономічна політика регулювання операцій з іноземними валютами, експортно-імпортних операцій і под.;
- гарантії держави за позиками приватного сектору;
- вихід держави на ринок позичкових капіталів, що створюють пряму конкуренцію між державою та підприємствами-емітентами.
Загалом засадами державного регулювання фондового ринку є законодавство і контроль. Контрольну функцію держави на ринку цінних паперів виконує Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Механізм контролю за учасниками фондового ринку охоплює такі заходи:
- проведення планових і позапланових перевірок діяльності учасників;
- на підставі аналізу різноманітної інформації - з'ясування всіх обставин порушення законодавства;
- створення системи внутрішнього контролю з допомогою впровадження в діяльність фахових учасників процедур самоконтролю.
Світовий фондовий ринок використовує такі види контролю:
- перевірку учасників "на вході" до ринку;
- реєстрацію приватних осіб на "відфільтровування" потенційних порушників;
- моніторинг фондової діяльності;
- виїзди на місця та надання права співпрацівникам контролюючих органів самостійно розв'язувати питання проведення перевірок.
Саморегулювання фондового ринку - це нормативне регулювання ринкових відносин стосовно цінних паперів, яке здійснюється саморегулювальними організаціями (інститутами).
Саморегулювальні організації фондового ринку - об'єднання суб'єктів фондового ринку, що встановлюють для своїх членів формальні правила та процедури.
Основні риси саморегулювання фондового ринку:
- саморегулювання здійснюється на підставі або відповідно до державного регулювання, але не замінює останнього;
- саморегулювання грунтується на принципах добровільності й вигідності участі;
- самоорганізація та владні повноваження, які виходять із самоуправлінських початків, - це основа саморегулювання фондового ринку.
Головні функції саморегулювання фондового ринку:
- виступає допоміжним засобом (по відношенню до державного регулювання) впорядкування фондового ринку;
- здійснює регулювання замість державних органів у випадках, коли останні делегують частину своїх повноважень саморегулювальним організаціям;
- сприяє забезпеченню ринку цінних паперів;
- інші.
Для того, щоб саморегулювання змогло виконувати свої функції, воно повинно відповідати таким вимогам:
- послідовність;
- раціональність;
- концептуальність.
Основні ознаки організацій, що саморегулюють фондовий ринок:
- добровільність об'єднання;
- наявність різноманітних видів діяльності;
- захист інтересів членів організації;
- встановлення для своїх членів "правил гри" на ринку;
- виконання низки регулювальних функцій, які недоцільно виконувати державі.
Саморегулювальна організація:
- забезпечує захист від неправомірних дій інших учасників СРО;
- розробляє правила, які обмежують маніпулювання цінами під час проведення операцій з цінними паперами;
- контролює виконання санкцій і заходів, що застосовуються до учасників СРО;
- розробляє правила та стандарти здійснення своїми учасниками фахової діяльності, контролює їх дотримання.
Учасники СРО мають право:
- у встановленому порядку брати участь у роботі СРО;
- виступати з пропозиціями та зауваженнями, пов'язаними з діяльністю СРО, її органів;
- безкоштовно брати участь у первинних торгах акціями приватизованих підприємств, що виставляються на продаж Фондом держмайна України;
- бути звільненими від сплати разового абонемента споживача на первинних торгах ФДМУ;
- бути звільненими від сплати реєстраційного збору за акредитацію брокерської контори на фондовій біржі;
- довгострокової оренди брокерського місця на пільгових умовах.
До саморегулювальних організацій належать: фондові біржі, асоціації дилерів і брокерів, інвестиційних фондів, банківських установ та ін. В Україні відомі Донецька фондова біржа, Київська МФБ, Позабіржова фондова торговельна система, Придніпровська ФБ, Українська ФБ, Південноукраїнська торговельно-інформаційна система, Асоціація учасників фондового ринку. Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв, Українська асоціація інвестиційного бізнесу тощо.
Біржове регулювання фондового ринку здійснюється з допомогою фондових бірж, головним принципом роботи яких є забезпечення ліквідності ринку за рахунок укладання масових угод, установлення незначної різниці між цінами покупця та продавця, а також між цінами послідовно укладених угод.
Для цього біржа обмежує кожен крок емітента, покупця і продавця жорсткими правилами, з-поміж яких:
- порядок допуску цінних паперів до торгів;
- порядок торгівлі;
- умови та порядок оплати цінних паперів;
- зобов'язання членів біржі щодо організації належної інформації;
- внутрішній розпорядок роботи та ін.
Великий досвід операцій з цінними паперами, що накопичується впродовж століть, втілився у традиції ведення цього бізнесу, які відображають історію розвитку фондового ринку й особливості національної політики та менталітету нації.
Схожі статті
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 9.1. Загальна характеристика фондового ринку
9.1. Загальна характеристика фондового ринку Фондовий ринок зародився в надрах ринку споживчих товарів. Перші операції з цінними паперами відбувалися на...
-
9.1. Загальна характеристика фондового ринку Фондовий ринок зародився в надрах ринку споживчих товарів. Перші операції з цінними паперами відбувалися на...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 7.1. Поняття кредитної системи
7.1. Поняття кредитної системи У теорії існує два підходи до визначення суті кредитної системи: - сукупність кредитних відносин та інститутів, які...
-
7.1. Поняття кредитної системи У теорії існує два підходи до визначення суті кредитної системи: - сукупність кредитних відносин та інститутів, які...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - Розділ 7. КРЕДИТНІ СИСТЕМИ
7.1. Поняття кредитної системи У теорії існує два підходи до визначення суті кредитної системи: - сукупність кредитних відносин та інститутів, які...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 7.8. Нагляд і контроль за діяльністю комерційних банків
На сучасному етапі існує велика кількість різноманітних міжбанківських об'єднань, утворення яких грунтується як на добровільному об'єднанні самостійних...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 7.7. Стійкість банківської системи та механізм її забезпечення
На сучасному етапі існує велика кількість різноманітних міжбанківських об'єднань, утворення яких грунтується як на добровільному об'єднанні самостійних...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 7.6. Міжбанківські об'єднання
На сучасному етапі існує велика кількість різноманітних міжбанківських об'єднань, утворення яких грунтується як на добровільному об'єднанні самостійних...
-
Регулювання грошового обігу - сукупність заходів, що відбуваються в сфері грошового обігу з метою забезпечення його сталості, стримування інфляції,...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 5.6. Суть, причини та наслідки інфляції
Фіскально-бюджетна політика - це сукупність заходів держави у сфері оподаткування та державних витрат. Основними функціями фіскально-бюджетної політики...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 8.4. Валютні системи, їх призначення
Валютна система - це державно-правова форма організації міжнародних валютних відносин між державами. Розрізняють світову, національну, регіональну...
-
Фіскально-бюджетна політика - це сукупність заходів держави у сфері оподаткування та державних витрат. Основними функціями фіскально-бюджетної політики...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 5.7. Грошові реформи: поняття, цілі та види грошових реформ
Грошові реформи - це повна або часткова структурна перебудова державою існуючої в країні грошової системи. Головною функцією грошової реформи є...
-
Регулювання грошового обігу - сукупність заходів, що відбуваються в сфері грошового обігу з метою забезпечення його сталості, стримування інфляції,...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - Розділ 1. СУТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ
Розвиток ринкових відносин зумовлює підвищення ролі грошей і кредиту в різних галузях економіки України. Наукове розуміння проблем грошей, грошового...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - Розділ 3. ГРОШОВИЙ ОБІГ І ГРОШОВІ ПОТОКИ
3.1. Поняття грошового обігу як процесу руху грошей Грошовий обіг - це безперервний рух грошей, які обслуговують реалізацію товарів, послуг і нетоварні...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 1.1. Раціоналістична й еволюційна концепції походження грошей
Розвиток ринкових відносин зумовлює підвищення ролі грошей і кредиту в різних галузях економіки України. Наукове розуміння проблем грошей, грошового...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 4.2. Чинники, що визначають параметри попиту на гроші
4.1. Суть і структура грошового ринку Грошовий ринок - це особливий сектор ринку, на якому грошові кошти рухаються від власників заощаджень до...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 4.1. Суть і структура грошового ринку
4.1. Суть і структура грошового ринку Грошовий ринок - це особливий сектор ринку, на якому грошові кошти рухаються від власників заощаджень до...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 8.10. Моделювання обмінного курсу валют
На світовому ринку валютний курс визначається попитом і пропозицією валюти держави, яка може регулювати її курс, змінюючи процент на кредит, розмір...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - Розділ 4. ГРОШОВИЙ РИНОК
4.1. Суть і структура грошового ринку Грошовий ринок - це особливий сектор ринку, на якому грошові кошти рухаються від власників заощаджень до...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 3.2. Поняття грошового потоку
3.1. Поняття грошового обігу як процесу руху грошей Грошовий обіг - це безперервний рух грошей, які обслуговують реалізацію товарів, послуг і нетоварні...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 3.1. Поняття грошового обігу як процесу руху грошей
3.1. Поняття грошового обігу як процесу руху грошей Грошовий обіг - це безперервний рух грошей, які обслуговують реалізацію товарів, послуг і нетоварні...
-
5.1. Суть грошової системи, її призначення та місце в економічній системі країни. Елементи грошової системи Грошова система - це запроваджена державою...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 7.5. Спеціалізовані кредитно-фінансові інститути
В умовах ринкової економіки центральні банки, зазвичай, є установами юридично незалежними від виконавчих органів влади, їх головне призначення -...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 7.4. Комерційні банки та класифікаційні ознаки їх видів
В умовах ринкової економіки центральні банки, зазвичай, є установами юридично незалежними від виконавчих органів влади, їх головне призначення -...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 7.3. Центральні банки, їх функції та операції
В умовах ринкової економіки центральні банки, зазвичай, є установами юридично незалежними від виконавчих органів влади, їх головне призначення -...
-
5.1. Суть грошової системи, її призначення та місце в економічній системі країни. Елементи грошової системи Грошова система - це запроваджена державою...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - Розділ 5. ГРОШОВІ СИСТЕМИ
5.1. Суть грошової системи, її призначення та місце в економічній системі країни. Елементи грошової системи Грошова система - це запроваджена державою...
-
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - ВСТУП
Розвиток ринкових відносин зумовлює підвищення ролі грошей і кредиту в різних галузях економіки України. Наукове розуміння проблем грошей, грошового...
Гроші та кредит - Алєксєєв I. В. - 9.2. Регулювання фондового ринку