Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Міжнародний банк реконструкції та розвитку
Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) створений у 1946 р. відповідно до домовленості учасників Бреттон-Вудської конференції, коли 28 країн підписали "Статус угоди про Міжнародний банк реконструкції та розвитку", що був розроблений на конференції Організації Об'єднаних Націй з валютно-фінансових питань. Банк є партнером для країн з економікою, що розвивається, і ринками, що розширюються, з метою поліпшення якості життя людей. На відміну від багатьох програм гуманітарної та технічної допомоги Банк не надає грантів. Усі позики, що видаються Банком, мають поворотний характер*255.
*255: { Щетинін А. І. Гроші та кредит : підручник / А. І. Щетинін. - 2-ге вид., переробл. та доповн. - К.: Центр навч. л-ри, 2006. - 432 с.}
Міжнародний банк реконструкції та розвитку - це міжнародна фінансово-кредитна установа, яка надає довгострокові кредити під державні програми тільки урядам та центральним банкам країн-членів.
Банк як спеціалізована установа ООН входить у систему Об'єднаних Націй. Штаб-квартира МБРР знаходиться у Вашингтоні. Банк має близько 70 бюро і представництв у регіонах та країнах, у тому числі й у Росії, близько 184 держав є членами МБРР, а його капітал становить 200 млрд дол. США. Членство відкрите тільки для членів МВФ у той час і на тих умовах, що визначаються Банком. Кожна країна - член МБРР має стати передплатником його капіталу, причому мінімальна частка внесеного капіталу встановлюється банком.
Основні цілі Банку наведені на рис. 16.4.
Рис. 16.4. Основні цілі МБРР
Як спеціалізований фінансовий інститут, МБРР призначений для інтеграції всіх країн-членів у систему світового господарства. Організаційна структура МБРР наведена на рис.16.5.
Рис. 16.5. Організаційна структура МБРР
Основними напрямами діяльності МБРР нині є такі, які наведені на рис. 16.6.
У цілому надання позик здійснюється на основі певних принципів:
- кредити МБРР видає тільки під ефективні капіталовкладення;
- рішення про надання кредитів враховує різні ризики, але головним є можливість повернення позики;
- кредит надається тільки під гарантії уряду.
Рис. 16.6. Основні напрями діяльності МБРР
Сьогодні МБРР - найбільша у світі організація, що фінансує освіту та заходи, спрямовані на охорону здоров'я*256.
*256: { Гроші та кредит: підручник / М. І. Савлук, A. M. Мороз, М. Ф. Пуховкіна та ін.; за заг. ред. М. І. Савлука. - К. : КНЕУ, 2001. - 604 с.; Щетинін A. І. Гроші та кредит : підручник / А. І. Щетинін. - 2-ге вид., переробл. та доповн. - К. : Центр навч. л-ри, 2006. - 432 с.}
Статутний капітал МБРР формується шляхом підписки держав-членів на його акції. Підписка України становить 10 908 акцій із загальної суми 1 581 724 акції, тобто Україна має 0,7 % голосів.
Відносини України з МБРР охоплюють три типи програм (рис. 16.7).
Міжнародна фінансова корпорація
Міжнародна фінансова корпорація (МФК) створена з ініціативи США як філія МБРР у 1956 р. шляхом ратифікації статуту МФК. Ця установа є самостійною юридичною особою і фінансовою організацією, що входить до Групи Світового банку і належить до системи Об'єднаних Націй як спеціалізована установа. Членами МФК є 170 держав. Її мета - заохочення розвитку приватних підприємств у країнах, що розвиваються. Середній термін дії таких угод становить від 3 до 7 років, але нерідко кредитування здійснюється і на термін до 15 років. Корпорація гарантій з боку уряду не вимагає. Особливістю є те, що МФК може здійснювати прямі капіталовкладення, купуючи акції та інші цінні папери акціонерних товариств. Проте є деякі обмеження: корпорація фінансує не більше 25 % від вартості проекту і купує не більше 35 % цінних паперів того підприємства, що кредитується. Організаційна структура МФК наведена на рис. 16.8.
Ресурси МФК складаються з внесків держав-членів, кредитів МБР, відсотків із наданих позик, фінансових зборів, дивідендів і участі в прибутках, доходів від продажу акцій, плати за послуги, депозитів і операцій з цінними паперами, а також із коштів, залучених на міжнародних ринках капіталу.
Рис. 16.7. Напрями співпраці України та MRPP
Рис. 16.8. Структура МФК
Регіональні та галузеві завдання МФК визначають три принципи:
- принцип каталізатора полягає у залученні до участі у проекті приватних інвесторів;
- принцип рентабельності використовується для обгрунтування співробітництва з приватним сектором;
- принцип участі полягає у тому, що МФК є мірою, яка доповнює природний ринковий прогрес.
МФК сприяє розвитку приватного сектору за напрямами, що подані на рис. 16.9.
Рис. 16.9. Напрями діяльності МФК
МФК пропонує різні фінансові угоди і послуги компаніям у країнах, що розвиваються: надання довгострокових позик в основних валютах за фіксованими чи мінливими ставками; вкладення власного капіталу, інші механізми кредитування (субординаційні позики, цінні папери з доходом); надання гарантій та допоміжне фінансування; менеджмент ризиків.
Корпорація консультує ділові кола й уряди країн, що розвиваються, з різних питань, включаючи фізичну і фінансову реструктуризацію, розробку планів підприємницької діяльності, ідентифікацію ринків, продукції, техно логій, фінансових і технічних партнерів, а також мобілізацію ресурсів для фінансування проектів.
Останніми роками МФК звертає особливу увагу на надання технічної допомоги приватним фірмам, фінансування якої здійснюється за разунок Фонду технічної допомоги.
Представники МФК працюють в Африці (Абіджан, Аккра, Каїр, Касабланка, Дуала, Хараре, Лагос, Найробі), Азії (Бангкок, Ісламабад, Стамбул, Джакарта, Маніла, Делі, Пекін, Токіо), Європі (Будапешт, Франкфурт-на-Майні, Лондон, Москва, Париж, Прага, Відень, Варшава) і в Латинській Америці (Буе - нос-Айрес, Мехіко, Сан-Паулу).
Міжнародна асоціація розвитку (МАР) створена у 1960 р. як філія МБРР з метою збереження впливу розвинутих західних держав на країни, що розвиваються. МАР нараховує 160 країн-учасниць, які поділяються на дві групи. До першої групи входять 22 високорозвинуті країни, а також Кувейт і Об'єднані Арабські Емірати. Другу групу становлять країни, що розвиваються, і країни з перехідною економікою. Головною метою кредитів асоціації є сприяння експорту товарів, виготовлених у розвинутих країнах. МАР надає безпроцентні позики до 50 років. Як філія МБРР МАР ставить ті самі цілі, що і Банк, її діяльність спрямована на створення сприятливих умов для приватних капіталовкладень, заохочення експорту капіталу в країни, що розвиваються, здійснення контролю за пільговим багатостороннім кредитуванням, надання безпроцентних позик найбіднішим країнам світу.
Основні цілі МАР:
- сприяння економічному розвиткові країн-членів;
- підвищення продуктивності праці;
- зростання рівня життя в державах-членах, у першу чергу таких, що розвиваються.
Діяльність МАР спрямована, головним чином, на допомогу країнам, що розвиваються, за допомогою заохочення розвитку приватного сектору, мобілізації внутрішніх і зовнішніх джерел капіталу.
Асоціація користується лише формальною автономією від Банку, що виражається у веденні операцій за окремим рахунком. Джерелами фінансування є прибутки МБРР, внески країн-членів першої і частково другої груп; повернути кредити, що були надані раніше. В основному ресурси МАР формуються за рахунок "донорів" - країн першої групи. Частка "Великої сімки" становить 80 % загальної суми внесків.
Офіційні поповнення ресурсів МАР за рахунок країн-донорів відбуваються кожні три роки.
МАР надає безпроцентні позики найбіднішим країнам. Критерієм "бідності" є рівень ВНП на одну особу, що не перевищує 925 дол. США. Позик МАР мають 10-річний пільговий період і погашаються протягом 35-40 років. Решті країн кредит надається за ставкою 5 % річних.
Кредити спрямовуються в основному на розвиток інфраструктури і сільське господарство. Іноді МАР і МБРР спільно кредитують один і той самий об'єкт, якщо для нього необхідні великі кошти. Кредити МАР надаються тільки урядам під їх гарантії. МАР сформувала Фонд для скорочення боргів у 100 млн дол., який призначено для найбідніших країн. Кредити МАР надаються у національній валюті держав.
Схожі статті
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 16.1. Міжнародні валютно-кредитні установи та їх призначення
Я вважаю, що інститут банків більш небезпечний, ніж озброєна армія. Т. Джефферсон 16.1. Міжнародні валютно-кредитні установи та їх призначення Міжнародні...
-
Я вважаю, що інститут банків більш небезпечний, ніж озброєна армія. Т. Джефферсон 16.1. Міжнародні валютно-кредитні установи та їх призначення Міжнародні...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 14.1. Поняття, призначення та класифікація комерційних банків
Все робилося просто у ті давні дні. Якщо у будь-кого було багато грошей, то він просто клав їх у банку, закопував її під парканом, говорив: "У мене гроші...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Тема 14. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ДІЯЛЬНОСТІ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ
Все робилося просто у ті давні дні. Якщо у будь-кого було багато грошей, то він просто клав їх у банку, закопував її під парканом, говорив: "У мене гроші...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 15.2. Контроль та аудит у центральному банку
Основною метою банківського регулювання та нагляду в Україні, як і в інших країнах, є підтримка стабільності банківської системи, захист інтересів...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Овердрафт
Споживчий кредит - це передусім вартісна економічна категорія, обов'язковий елемент товарно-грошових відносин та економічного розвитку. Завдяки кредиту...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Довірчі товариства
Фінансові компанії спеціалізуються на кредитуванні продажу споживчих товарів на виплату, а також надають комерційні кредити (близько 80 % усіх активів)....
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Фінансові компанії
Фінансові компанії спеціалізуються на кредитуванні продажу споживчих товарів на виплату, а також надають комерційні кредити (близько 80 % усіх активів)....
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Споживчий кредит
Споживчий кредит - це передусім вартісна економічна категорія, обов'язковий елемент товарно-грошових відносин та економічного розвитку. Завдяки кредиту...
-
Роль грошей - це результат функціонування та впливу грошей на різноманітні сторони дії суспільства. Коли йдеться про якісний аспект, необхідно визначити...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Центральний банк
Центральний банк - це емісійний, розрахунковий і касовий центр, що здійснює нагляд за всією кредитною системою і використовується як найважливіший...
-
Банк - це місце, в якому вам нададуть в позичку гроші, якщо ви зможете довести, що вони вам не потрібні. Б. Хоуп 15.1. Центральні банки, їх походження,...
-
Банк - це місце, в якому вам нададуть в позичку гроші, якщо ви зможете довести, що вони вам не потрібні. Б. Хоуп 15.1. Центральні банки, їх походження,...
-
Специфіка функціонування комерційних банків полягає у тому, що їх продуктом є, з одного боку, надання різних послуг шляхом проведення пасивних, активних...
-
Структура кредитної системи у різних країнах з розвиненою ринковою економікою хоч і має власну специфіку, однак їй притаманні і загальні риси. У кожній...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Комерційні банки
Міжбанківський ринок відіграє важливу роль у забезпеченні нормальних умов функціонування грошового ринку. Він є об'єктом державного регулювання,...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Тема 2. ГРОШОВИЙ ОБІГ І ГРОШОВІ ПОТОКИ
Ціна монети - пульс держави і досить правильний спосіб пізнати її сили. М. Ф. Аруе 2.1. Сутність та економічна основа грошового обігу Один із...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 2.2. Модель грошового обігу. Грошові потоки та їх балансування
Грошовий обіг здійснюється між певними суб'єктами ринку і складається з певних грошових потоків. Грошовий потік Грошовий потік - це рух грошей, який має...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Конвертовані валюти
Конвертовані валюти вільно обмінюються на валюти інших країн за курсом, що формується в установленому порядку, і вільно вивозяться і ввозяться через...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 2.1. Сутність та економічна основа грошового обігу
Ціна монети - пульс держави і досить правильний спосіб пізнати її сили. М. Ф. Аруе 2.1. Сутність та економічна основа грошового обігу Один із...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 3.2. Інституційна модель грошового ринку
Інституційна модель грошового ринку відображає взаємозв'язки між суб'єктами грошового ринку, що реалізуються через потоки грошей та інструментів (рис....
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 11.2. Характеристика основних видів кредиту
Основні види кредиту подані на рис. 11.2. Характерні риси видів кредиту зведено у табл. Ж1 додатка Ж. Банківський кредит - кредит, що надається банком і...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 11.1. Форми, види та функції кредиту
Кредит - рука допомоги, що тремтить від нетерпіння. Г. Малкін 11.1. Форми, види та функції кредиту У загальноприйнятому розумінні форма - це зовнішній,...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Тема 11. ФОРМИ, ВИДИ І РОЛЬ КРЕДИТУ
Кредит - рука допомоги, що тремтить від нетерпіння. Г. Малкін 11.1. Форми, види та функції кредиту У загальноприйнятому розумінні форма - це зовнішній,...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Грошовий потік
Грошовий обіг здійснюється між певними суб'єктами ринку і складається з певних грошових потоків. Грошовий потік Грошовий потік - це рух грошей, який має...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Національна валютна система
Функціональні структури валютних відносин втілюються в історично-конкретних валютних системах. Валютна система - це договірно-правова форма організації...
-
Функціональні структури валютних відносин втілюються в історично-конкретних валютних системах. Валютна система - це договірно-правова форма організації...
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Кредит рефінансування
Політика обов'язкових резервів є в багатьох країнах світу і застосовується з метою забезпечення ліквідності банків та грошово-кредитного регулювання....
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Рефінансування
Політика обов'язкових резервів є в багатьох країнах світу і застосовується з метою забезпечення ліквідності банків та грошово-кредитного регулювання....
-
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Політика обов'язкових резервів
Політика обов'язкових резервів є в багатьох країнах світу і застосовується з метою забезпечення ліквідності банків та грошово-кредитного регулювання....
Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Міжнародний банк реконструкції та розвитку