Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - Форми державного фінансування політичних партій
За рахунок коштів Державного бюджету України фінансується статутна діяльність політичних партій, не пов'язана з їхньою участю у виборах до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також відшкодовуються витрати політичних партій, у тому числі й тих, що входили до виборчих блоків політичних партій, пов'язані з фінансуванням їхньої передвиборної агітації під час чергових та позачергових виборів народних депутатів України.
У разі поділу Державного бюджету України на загальний і спеціальний фонди витрати здійснюються із загального фонду Державного бюджету України.
Щорічний обсяг фінансування статутної діяльності політичних партій (партій, що входили до виборчих блоків політичних партій) із Державного бюджету України становить 0,01 обсягу мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня року, що передує року виділення коштів, помноженого на кількість громадян, внесених до списку виборців на останніх чергових виборах народних депутатів України.
Політична партія має право на отримання державного фінансування її статутної діяльності, якщо на останніх чергових виборах народних депутатів України виборчий список кандидатів у депутати від цієї партії отримав три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, на підставах та у порядку, передбачених цим Законом.
Якщо на час проведення останніх чергових виборів народних депутатів України політична партія входила до складу виборчого блоку політичних партій, виборчий список кандидатів у депутати від якого отримав три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, така політична партія має право на державне фінансування своєї статутної діяльності на підставах та у порядку, передбачених законом.
Політична партія має право на відшкодування витрат, пов'язаних із фінансуванням своєї передвиборної агітації, якщо на останніх чергових виборах народних депутатів України виборчий список кандидатів у депутати від цієї партії отримав три і більше відсотків голосів виборці в, які взяли участь у голосуванні, на підставах та у порядку, передбачених Законом України "Про вибори народних депутатів України".
Якщо на час проведення останніх чергових виборів народних депутатів України політична партія входила до складу виборчого блоку політичних партій, виборчий список кандидатів у депутати від якого отримав три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, така політична партія має право на відшкодування витрат на підставах та у порядку, передбачених Законом України "Про вибори народних депутатів України".
Кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, Міністерство юстиції України розподіляє між політичними партіями, у тому числі і тими, які входили до складу виборчих блоків політичних партій, пропорційно до кількості голосів виборців, поданих за списками кандидатів у депутати від таких політичних партій та виборчих блоків політичних партій відповідно до інформації про офіційні результати виборів, яка надається Міністерству юстиції України Центральною виборчою комісією.
Політичні партії отримують право на фінансування державою їхньої статутної діяльності з дня набуття повноважень Верховною Радою України відповідного скликання. Право на державне фінансування статутної діяльності політичних партій припиняється у день набуття повноважень Верховною Радою України нового скликання, якщо тільки такі політичні партії не здобули це право повторно.
Міністерство юстиції України забезпечує щоквартальне перерахування коштів, виділених із Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, на рахунки відповідних політичних партій. Ці кошти перераховуються авансом на початку кожного кварталу.
Фінансування статутної діяльності політичних партій у перший рік відповідного скликання Верховної Ради України починається у період із 1 червня з одночасним виділенням коштів, на які політичні партії мають право за час, що минув з дня набуття повноважень Верховною Радою України відповідного скликання.
Порядок розподілу коштів, виділених із Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичних партій, між політичними партіями, які входили до складу виборчого блоку, визначається на з'їзді таких політичних партій.
З'їзд політичних партій проводиться не пізніше 7 днів з моменту офіційного оприлюднення результатів виборів. Про прийняте рішення щодо порядку розподілу коштів між політичними партіями уповноважена з'їздом особа зобов'язана протягом З днів з дня прийняття відповідного рішення офіційно повідомити Міністерство юстиції України.
Якщо у термін, встановлений з'їздом політичних партій, які входили до виборчого блоку політичних партій, не буде визначено порядок розподілу коштів на державне фінансування статутної діяльності таких політичних партій, рішення про розподіл коштів приймає Міністерство юстиції України у 60-денний термін із моменту офіційного оприлюднення результатів виборів народних депутатів України. У такому разі кошти на фінансування статутної діяльності політичних партій, що входили до складу виборчого блоку, розподіляє Міністерство юстиції України пропорційно до кількості народних депутатів України від кожної з політичних партій, що входили до списку блоку.
Рішення, дії або бездіяльність Міністерства юстиції України можуть бути оскаржені уповноваженою особою політичної партії, яка входила до складу виборчого блоку політичних партій, До суду.
Підставами для припинення державного фінансування статутної діяльності політичних партій є:
1) реорганізація (крім злиття і приєднання до інших політичних партій), ліквідація (саморозпуск) політичної партії, заборона її діяльності, анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії в порядку, встановленому законами України;
2) встановлення судом за поданням Міністерства юстиції України фактів, які свідчать про те, що кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, були використані політичною партією на фінансування участі у виборах до органів державної влади або місцевого самоврядування, або на цілі, не пов'язані зі здійсненням статутної діяльності.
Рішення про припинення фінансування статутної діяльності політичної партії приймає Міністерство юстиції України. Його може оскаржувати до суду уповноважена особа партії, позбавлена права на державне фінансування статутної діяльності, у встановленому законом порядку
При реорганізації шляхом злиття або приєднання політичної партії, яка має право на державне фінансування, політична партія - правонаступник політичної партії, що припинила свою діяльність, отримує право на державне фінансування статутної діяльності у межах коштів, які виділялися з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, яка припинила діяльність шляхом реорганізації.
Державний контроль за використанням політичними партіями коштів, виділених із Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності, здійснює Рахункова палата, Головне контрольно-ревізійне управління України.
Головне контрольно-ревізійне управління України перевіряє обсяг та напрями використання політичними партіями бюджетних коштів у межах і формах, встановлених Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні".
Ця перевірка здійснюється у період з 1 лютого до 1 березня року, наступного за роком, в якому було виділено кошти на підтримку статутної діяльності політичної партії.
Якщо під час перевірки виявляться факти, які свідчать про те, що кошти, виділені з Державного бюджету України на фінансування статутної діяльності політичної партії, вона використала на фінансування участі у виборах до органів державної влади або місцевого самоврядування, або на цілі, не пов'язані зі статутною діяльністю, Головне контрольно-ревізійне управління України звертається до суду, щоб припинити державне фінансування статутної діяльності політичної партії, повідомивши про це Міністерство юстиції України. Рішення суду про припинення фінансування може бути оскаржене уповноваженою особою такої політичної партії у порядку, встановленому законом.
Порядок відшкодування витрат політичних партій та партій, що входили до складу виборчих блоків, пов'язаних із фінансуванням передвиборної агітації під час виборів народних депутатів України, визначається Законом України "Про вибори народних депутатів України".
Державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють:
1) Міністерство юстиції України - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії;
Центральна виборча комісія та окружні виборчі комісії - за дотриманням політичною партією порядку участі політичних партій у виборчому процесі;
2) Рахункова палата, Головне контрольно-ревізійне управління України - за використанням політичними партіями коштів, виділених із Державного бюджету України на фінансування їхньої статутної діяльності.
3) Політичні партії зобов'язані подавати на вимогу контролюючих органів необхідні документи та пояснення. Рішення цих органів можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку.
Схожі статті
-
2.1. Порядок створення та функціонування політичних партій в Україні Становлення багатопартійності в Україні відбувається за екстремальних умов....
-
Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - Розділ 2. ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ В УКРАЇНІ
2.1. Порядок створення та функціонування політичних партій в Україні Становлення багатопартійності в Україні відбувається за екстремальних умов....
-
Поступовий розвиток та вдосконалення політичної системи України, приведення її до європейських стандартів потребують певних змін у правовому статусі...
-
Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - Припинення діяльності політичної партії
У разі порушення політичними партіями Конституції України та інших законів України до них можуть вживатися такі заходи: 1) попередження про недопущення...
-
У разі порушення політичними партіями Конституції України та інших законів України до них можуть вживатися такі заходи: 1) попередження про недопущення...
-
Перші політичні партії в Україні виникли наприкінці XIX - на початку XX ст. Це були як буржуазні партії, так і партії соціал-демократичної спрямованості....
-
У Європейських інституціях багато уваги приділяється функціонуванню політичних партій у країнах Європи. Однією з найавторитетніших серед них є...
-
Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - Державне фінансування
Політичні партії мають отримувати фінансування з державного бюджету для запобігання встановленню залежності від приватних донорів та гарантування...
-
Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - ПЕРЕДМОВА
Необхідність побудови демократичного суспільства, створення гуманістичної, політичної та соціальної культури потребують переосмислення традиційних...
-
1.1. Світовий досвід створення та діяльності громадських об'єднань Одним із головних конституційних прав громадян у демократичній державі є право на...
-
1.1. Світовий досвід створення та діяльності громадських об'єднань Одним із головних конституційних прав громадян у демократичній державі є право на...
-
Казначейська справа - Попова Л. М. - 1.2. Структура органів Державного казначейства на Україні
Державне казначейство - це самостійна організаційна одиниця, яка формує власну кадрову, господарську та інформаційно-технічну політику розвитку...
-
1.1. Необхідність та причини створення Державного казначейства на Україні 1.2. Структура органів Державного казначейства на Україні 1.3. Функції та...
-
1.1. Необхідність та причини створення Державного казначейства на Україні 1.2. Структура органів Державного казначейства на Україні 1.3. Функції та...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Складання проекту державного бюджету
Організаційні засади складання проекту Державного бюджету України грунтуються на розробленні проекту Закону про Державний бюджет України Кабінетом...
-
Регулювання зовнішньоекономічної діяльності України здійснюється: державою в особі її органів у межах їх компетенції; недержавними органами управління...
-
Державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється у таких формах (рис. 2.1). Ведення державних реєстрів фінансових установ...
-
Аудит - Немченко В. В. - 2.2. Суб'єкти державного аудиту
Головними суб'єктами державного аудиту є Рахункова палата та Контрольно-ревізійне управління України. Інші органи державної влади: Державне казначейство...
-
3.1. Державна регуляторна політика у сфері господарювання, її цілі та завдання. 3.2. Прогнозування та планування економічного і соціального розвитку....
-
3.1. Завдання та основні функції державної контрольно-ревізійної служби України. 3.2. Організаційна структура державної контрольно - ревізійної служби....
-
3.1. Завдання та основні функції державної контрольно-ревізійної служби України. 3.2. Організаційна структура державної контрольно - ревізійної служби....
-
3.1. Завдання та основні функції державної контрольно-ревізійної служби України. 3.2. Організаційна структура державної контрольно - ревізійної служби....
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 1.5. Бюджетне законодавство та його розвиток в Україні
Нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, відповідно до ст. 4 Бюджетного кодексу України є: 1) Конституція України; 2)...
-
Представницькі органи та органи державної виконавчої влади забезпечують регулювання та управління державними фінансами в межах, визначених чинним...
-
Судоустрій - Молдован В. В. - 7. Періодичні юридичні видання в Україні
Курс "Судоустрій України" займає самостійне місце в системі юридичних дисциплін. Створює основу для вивчення правових наук і юридичних курсів. Водночас...
-
Аналіз питань правового забезпечення взаємодії держави і суб'єктів господарювання потребує з'ясування співвідношення понять "державна економічна...
-
Розділ 1. ПРЕДМЕТ, ДЖЕРЕЛА І СИСТЕМА ДЕРЖАВНОГО ПРАВА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇН 1.1. Предмет, метод і система державного права зарубіжних країн. 1.2. Об'єкти та...
-
2.1. Органи державного регулювання ринку фінансових послуг в Україні. 2.2. Основні форми державного регулювання діяльності з надання фінансових послуг....
-
Розрізняють такі Види державного фінансового контролю, Що Класифікуються за такими ознаками: залежно від часу проведення, за інформаційним забезпеченням,...
-
Виокремивши предмет конституційно-правового регулювання, можемо назвати його об'єкти. До них належать: найважливіші принципи функціонування держави...
Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - Форми державного фінансування політичних партій