Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - 4.2. Волонтерський рух в Україні

Волонтерська діяльність у сфері надання соціальних послуг (волонтерська діяльність) - це добровільна неприбуткова діяль­ність фізичних осіб - волонтерів, яка спрямована на надання допомоги особам, котрі перебувають у складних життєвих об­ставинах та потребують сторонньої допомоги, і сприяє самореалізації волонтера.

Волонтерська діяльність грунтується на таких основополож­них засадах:

- добровільність та доброчинність;

- законність;

- гуманність та гідність;

- спільність інтересів і рівність прав її учасників;

- гласність;

- відповідальність;

- конфіденційність.

Волонтерську діяльність провадять фізичні особи - волонтери, які можуть входити до волонтерських організацій (об'єднань) - громадських чи релігійних організацій, які діють відповідно до їх статутів (положень).

Волонтерська діяльність провадиться за такими напрямами:

- надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах (інвалідність, часткова втрата рухової активності у зв'язку зі старістю чи станом здоров'я, відсутністю житла або роботи, наслідки стихійного лиха, ката­строф тощо);

- надання соціальних послуг дітям та молоді, що перебу­вають у складній життєвій ситуації у зв'язку з інвалідністю, хворобою, сирітством, безпритульністю, малозабезпеченістю, конфліктами і жорстоким ставленням у сім'ї.

Волонтерська діяльність провадиться шляхом:

А) надання допомоги особам, які перебувають у складних життєвих обставинах (за місцем проживання особи, у стаціонарних інтернатних установах та закладах; у реабілітаційних установах та закладах; в установах та закладах денного перебування; у територіальних центрах соціального обслуговування; в установах та закладах тимчасового або постійного перебування та в інших закладах соціальної підтримки (догляду));

Б) залучення пенсіонерів, дітей та молоді до участі у волонтерській діяльності;

В) встановлення зв'язків із міжнародними волонтерськими організаціями.

Волонтерські організації (об'єднання), волонтери можуть залучатися соціальними службами до надання таких соціальних послуг:

- придбання і доставка медикаментів, продовольчих, про­мислових та господарських товарів, книг, газет, журналів, га­рячих обідів;

- приготування їжі, годування;

- допомога у проведенні заходів особистої гігієни;

- прибирання приміщення, прання білизни;

- обробіток присадибних ділянок;

- виконання ремонтних робіт;

- відвідування хворих у стаціонарних медичних закладах;

- читання художньої літератури, преси, написання листів;

Організація дозвілля тощо.

Волонтерські організації (об'єднання), волонтери, які бажа­ють провадити діяльність з метою надання допомоги особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, звертаються до соціальної служби з відповідною пропозицією.

У разі отримання згоди на співпрацю з соціальною службою волонтерська організація (об'єднання), волонтер і керівник соціальної служби укладають відповідний договір.

Договір про співпрацю з надання соціальних послуг уклада­ється не менш як на три місяці. У договорі визначаються права, обов'язки та відповідальність сторін, перелік соціальних послуг, які надаватимуться.

Договір про співпрацю з надання соціальних послуг може бути розірвано в односторонньому порядку у разі, якщо:

- волонтерська організація (об'єднання), волонтер відмо­вилися провадити волонтерську діяльність;

- соціальна служба отримала скарги від осіб, яким волон­тери надають допомогу.

Соціальна служба:

- надає волонтерській організації (об'єднанню), волонте­рові необхідну інформацію щодо можливої співпраці у сфері надання соціальних послуг;

- за потреби забезпечує волонтерські організації (об'єд­нання), волонтерів роботою, що буде відповідати їх бажанням та можливостям;

- надає волонтерській організації (об'єднанню), волонтерам всебічну допомогу і підтримку у провадженні їх діяльності;

- контролює діяльність волонтерських організацій (об'єд­нань), волонтерів у сфері надання соціальних послуг.

Соціальна служба може застосовувати заходи щодо заохо­чення діяльності волонтерських організацій (об'єднань), волон­терів.

Волонтерські організації (об'єднання), волонтери під час провадження своєї діяльності можуть залучатися до здійснення заходів, розроблених і затверджених Координаційною радою з питань розвитку та підтримки волонтерського руху.

Волонтерські організації (об'єднання), волонтери під час провадження своєї діяльності співпрацюють із підприємствами, установами, громадськими, благодійними та релігійними ор­ганізаціями.

Координацію волонтерської діяльності здійснюють Мініс­терство праці та соціальної політики і Міністерство у справах молоді, сім'ї та спорту.

Школа волонтерів центру соціальних служб для сім% дітей та молоді (далі - Школа) - це спеціалізоване формування, яке створюється центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі - Центр). Школа не є юридичною особою.

Основне завдання Школи - забезпечення теоретичної та прак­тичної підготовки волонтерів до реалізації соціальних програм.

Відповідно до покладених на неї завдань Школа:

1) надає волонтерам знання з психолого-педагогічних, пра­вових, соціально-медичних питань, необхідних для реалізації соціальних програм;

2) сприяє професійному зростанню та набуттю практичного досвіду волонтерів;

3) сприяє розвитку лідерських якостей, творчих здібностей, самовираженню та становленню волонтерів як активних членів суспільства;

4) розробляє та запроваджує навчально-тематичні плани та програми підготовки волонтерів за пріоритетними напрямами діяльності Центру.

Школа має право:

1) обирати форми та методи роботи;

2) надавати пропозиції керівництву Центру щодо можливих шляхів поліпшення діяльності Школи та Центру.

Навчання в Школі здійснюється на безоплатній основі.

Слухачами Школи можуть бути учні старших класів загаль­ноосвітніх шкіл та інших навчальних закладів, студенти вищих навчальних закладів, безробітна молодь, клієнти Центру тощо.

Заняття у Школі проводяться у формі семінарів, тренінгів, а також різноманітних творчих вправ, рольових і тематичних ігор, підготовки інформаційних повідомлень, дискусій, обгово­рень тощо.

Школу може бути створено за наявності необхідного приміщення для проведення занять, яке відповідає санітарно-гігіє­нічним нормам та вимогам пожежної безпеки.

Центр забезпечує Школу приміщенням, інвентарем, засоба­ми зв'язку, меблями, оргтехнікою, обладнанням, іншими ма­теріально-технічними цінностями, які є на балансі Центру.

За наказом директора Центру створюється Школа, призна­чається її керівник, затверджуються положення про Школу та графік роботи.

Керівник Школи:

1) підпорядковується директору Центру;

2) організовує роботу Школи, несе персональну відповідаль­ність за виконання покладених на Школу завдань;

3) надає пропозиції керівництву Центру щодо залучення спеціалістів до роботи у Школі;

4) звітує про роботу Школи перед керівництвом Центру;

5) несе відповідальність за дотримання правил техніки без­пеки під час заходів та акцій за участю волонтерів, які навча­ються у Школі;

6) забезпечує зв'язок між Школою, державними та недержав­ними установами, підприємствами та організаціями.

До роботи у Школі залучаються фахівці на договірних заса­дах (соціальні педагоги, лікарі, психологи, педагоги, юристи тощо), волонтери, які пройшли відповідну підготовку.

Видатки на оплату праці залучених спеціалістів обрахову­ються, зважаючи на середні розміри посадових окладів (ставок заробітної плати), затверджених для аналогічних категорій працівників відповідних галузей, та відпрацьованого часу.

Діяльність Школи фінансується у межах коштів, передбаче­них на реалізацію відповідних програм та здійснення заходів Центру.

Схожі статті




Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - 4.2. Волонтерський рух в Україні

Предыдущая | Следующая