Господарське право - Щербина В. С. - 1. Поняття та зміст аудиторської діяльності
1. Поняття та зміст аудиторської діяльності
Аудит - порівняно новий для нашої країни напрямок економічного аналізу і контролю господарської діяльності. Якщо на Заході цей напрямок відомий уже понад 150 років, то в Україні він почав розвиватися лише з початком економічних перетворень у зв'язку з відмовою від державної монополії на ведення господарства.
Контроль за фінансово-господарською діяльністю підприємств і організацій, ревізії цієї діяльності здійснювалися і раніше, здійснюються вони і тепер.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України від 26 січня 1993 р. "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Результати державного фінансового аудиту та їх оцінка викладаються у звіті.
Перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органами державної контрольно-ревізійної служби на всіх стадіях державних закупівель. Результати перевірки державних закупівель викладаються в акті.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перевірок державних закупівель визначається Головним контрольно-ревізійним управлінням України. Контроль за дотриманням законодавства щодо закупівель здійснюється як у порядку проведення перевірки державних закупівель, так і під час державного фінансового аудита та інспектування.
Державний фінансовий аудит проводиться також Рахунковою палатою у порядку та у спосіб, що визначені законом.
Державний контроль здійснюється у формі ревізій і перевірок.
Ревізія - це метод документального контролю за фінансово-господарською діяльністю підприємства, установи, організації, дотриманням законодавства з фінансових питань, достовірністю обліку і звітності, спосіб документального викриття недостач, розтрат, привласнень та крадіжок коштів і матеріальних цінностей, попередження фінансових зловживань. За наслідками ревізії складається акт.
Перевірка - це обстеження і вивчення окремих ділянок фінансово-господарської діяльності підприємства, установи, організації або їх підрозділів. Наслідки перевірки оформляються довідкою або доповідною запискою.
Ревізія і аудит, хоч і близькі за змістом багатьох операцій поняття, проте це різні види діяльності.
Аудитор (лат. - auditor - слухач, учень, слідчий) в англосаксонських країнах - ревізор, який контролює фінансово-господарську діяльність компанії, в США - посадова особа штату чи незалежної громадської організації" яка здійснює нагляд за раціональним використанням ресурсів.
Поняття аудиту ширше від понять ревізії і контролю, оскільки охоплює не лише перевірку достовірності фінансових показників, але і розробку пропозицій щодо поліпшення господарської діяльності з метою раціоналізації видатків і оптимізації прибутків на законних підставах. Тому аудит можна розглядати як своєрідну експертизу бізнесу.
Згідно з ч. 1 ст. 362 ГК аудиторською діяльністю визнається діяльність громадян та організацій, предметом якої є здійснення аудиту, організаційне і методичне забезпечення аудиту та надання інших аудиторських послуг.
Аудиторська діяльність у сфері фінансового контролю регулюється Господарським кодексом України, Законом України від 22 квітня 1993 р. (в ред. закону від 14.09.2006 р.) "Про аудиторську діяльність"1, іншими нормативними актами України. У випадках, якщо міжнародним договором, в якому бере участь Україна, встановлено інші правила, ніж ті, що містить зазначений Закон, то застосовуються правила міжнародного договору.
Особливості проведення інших видів аудиторської діяльності регулюються спеціальним законодавством.
Відповідно до визначення, вміщеного у ст. З Закону, аудиторська діяльність - це підприємницька діяльність, що включає в себе організаційне і методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок (аудит) та надання інших аудиторських послуг.
З наведеного визначення випливає, що змістом аудиторської діяльності є:
- організаційне забезпечення аудиту;
- методичне забезпечення аудиту;
- власне аудит, який включає в себе практичне виконання аудиторських перевірок;
- надання інших аудиторських послуг.
Закон "Про аудиторську діяльність" не розкриває змісту організаційного та методичного забезпечення аудиту. На нашу думку, до організаційного забезпечення аудиту можна віднести:
- легалізацію аудиторської фірми (аудитора) шляхом державної реєстрації;
- сертифікацію аудиторів;
- ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які одноособово надають аудиторські послуги.
Методичне забезпечення аудиту включає в себе:
Розроблення і затвердження програми підготовки аудиторів;
- затвердження норм і стандартів аудиту.
Згідно з ч. 2 ст. 362 ГК аудиторська діяльність регулюється Господарським кодексом, законом про аудиторську діяльність та іншими прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Основним нормативно-правовим актом законодавства про аудиторську діяльність є Закон України "Про аудиторську діяльність". Його положення діють на території України і поширюються на усі господарюючі суб'єкти незалежно від форм власності та видів діяльності. Дія цього Закону не поширюється на аудиторську діяльність державних органів, їх підрозділів та посадових осіб, уповноважених законами України на здійснення державного фінансового контролю.
Важливе значення для правового регулювання здійснення аудиту мають положення Закону України від 16 липня 1999 р. "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", який визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні. Більш детально ці питання врегульовані Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, затвердженими Міністерством фінансів України.
Значна кількість нормативно-правових актів прийнята Аудиторською палатою України. Серед них можна назвати Положення про сертифікацію аудиторів від 31 травня 2007 р., Порядок ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів від 26 квітня 2007 р. (в ред. від 26 травня 2011 р.), Положення про регіональні відділення Аудиторської палати України від 26 червня 2008 р. тощо.
Проведення аудиту окремих суб'єктів господарювання здійснюється з урахуванням положень, що містяться у так званих відомчих нормативних актах, прийнятих Національною комісією з цінних паперів і фондового ринку, Фондом Державного майна, Національним банком України, Державною податковою адміністрацією України.
Схожі статті
-
Господарське право - Щербина В. С. - Глава 29. Правові засади аудиторської діяльності
1. Поняття та зміст аудиторської діяльності Аудит - порівняно новий для нашої країни напрямок економічного аналізу і контролю господарської діяльності....
-
1. Основні напрями економічної політики держави Як встановлено ч. 1 ст. 8 ГК, держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є...
-
1. Поняття, види та правове становище банків. Банківські операції та їх види Відповідно до ч. 2 ст. 334 ГК банки - це фінансові установи, функціями яких...
-
Господарське право - Щербина В. С. - Глава 25. Правове регулювання банківської діяльності
1. Поняття, види та правове становище банків. Банківські операції та їх види Відповідно до ч. 2 ст. 334 ГК банки - це фінансові установи, функціями яких...
-
Господарське право - Щербина В. С. - Розділ І. Поняття, методи і система господарського права
Розділ І. Поняття, методи і система господарського права Глава 1. Господарські правовідносини та господарське право 1. Предмет регулювання господарського...
-
Контроль за додержанням державної дисципліни цін є одним із видів державного контролю за діяльністю господарюючих суб'єктів. Державний контроль за цінами...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 4. Особливості правового регулювання інноваційної діяльності
Згідно з ч. 1 ст. 325 ГК інноваційною діяльністю у сфері господарювання є діяльність учасників господарських відносин, що здійснюється на основі...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 1. Предмет регулювання господарського права
Розділ І. Поняття, методи і система господарського права Глава 1. Господарські правовідносини та господарське право 1. Предмет регулювання господарського...
-
Господарське право - Щербина В. С. - Глава 1. Господарські правовідносини та господарське право
Розділ І. Поняття, методи і система господарського права Глава 1. Господарські правовідносини та господарське право 1. Предмет регулювання господарського...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 3. Державний нагляд за страховою діяльністю
Державний нагляд за страховою діяльністю здійснюється з метою дотримання вимог законодавства України про страхування, ефективного розвитку страхових...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 1. Основні напрями економічної політики держави
1. Основні напрями економічної політики держави Як встановлено ч. 1 ст. 8 ГК, держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є...
-
Господарське право - Щербина В. С. - Загальна частина
Розділ І. Поняття, методи і система господарського права Глава 1. Господарські правовідносини та господарське право 1. Предмет регулювання господарського...
-
1. Поняття і головні цілі приватизації. Законодавство про приватизацію Поняття приватизації вживається в економічному і формально-юридичному розумінні. В...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 2. Правове становище учасників страхової діяльності
Головними учасниками, які здійснюють страхову діяльність, є страховики - юридичні особи, які створені у формі акціонерних, повних, командитних товариств...
-
1. Поняття страхової діяльності. Законодавство про страхову діяльність В умовах функціонування ринкової економіки, основу якої складає господарська...
-
Господарське право - Щербина В. С. - Глава 26. Правове регулювання страхової діяльності
1. Поняття страхової діяльності. Законодавство про страхову діяльність В умовах функціонування ринкової економіки, основу якої складає господарська...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 1. Поняття інвестицій та інвестиційної діяльності
1. Поняття інвестицій та інвестиційної діяльності Становлення і функціонування ринкових відносин в Україні зумовило появу нових форм забезпечення потреб...
-
1. Поняття інвестицій та інвестиційної діяльності Становлення і функціонування ринкових відносин в Україні зумовило появу нових форм забезпечення потреб...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 1. Поняття договору оренди. Об'єкти оренди
1. Поняття договору оренди. Об'єкти оренди Одним із напрямів підвищення ефективності використання майна державних підприємств і організацій у сучасних...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 3. Правові форми реалізації інвестиційної діяльності
Державне регулювання інвестиційної діяльності здійснюється з метою реалізації економічної, науково-технічної і соціальної політики. Воно визначається...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 2. Державне регулювання інвестиційної діяльності
Державне регулювання інвестиційної діяльності здійснюється з метою реалізації економічної, науково-технічної і соціальної політики. Воно визначається...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 2. Засоби державного регулювання господарської діяльності
Перелік основних засобів регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання визначено в ч. 2 ст. 12 ГК. До нього входять: Державне...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 4. Правове становище державних підприємств
Одним із видів підприємств є державне унітарне підприємство, яке утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 2. Утворення суб'єктів господарювання, їх державна реєстрація
Термін "утворення" - це правове поняття господарського права. Це поняття включає врегульовані нормами господарського права умови фактичного виникнення та...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 2. Правове становище Антимонопольного комітету
Державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 1. Поняття об'єднання підприємств
1. Поняття об'єднання підприємств Для того, щоб успішно працювати в умовах ринкової конкуренції, підприємства прагнуть об'єднуватись у промислові,...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 1. Поняття та види суб'єктів господарського права
Глава 5. Суб'єкти господарського права. Суб'єкти господарювання 1. Поняття та види суб'єктів господарського права Поняття суб'єкта господарського права...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 2. Нормативні акти господарського законодавства: поняття і види
Визначення нормативного акта господарського законодавства грунтується на загальнотеоретичному понятті "нормативний акт". Нормативний акт господарського...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 1. Поняття, ознаки та особливості господарського законодавства
1. Поняття, ознаки та особливості господарського законодавства Норми господарського права як загальні правила поведінки суб'єктів господарських відносин...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 3. Система господарського законодавства
Крім вертикальної (згідно з юридичною силою актів) системи, господарське законодавство має так звану горизонтальну систему. Вона визначається предметом...
Господарське право - Щербина В. С. - 1. Поняття та зміст аудиторської діяльності