Географія - Олійник Я. Б. - 7.3. Рослинність суходолу та океану
Рослинність - це сукупність усіх рослин на Землі. Вона представлена різноманітними рослинними угрупованнями - фітоценозами. Фітоценози - це закономірне поєднання різних рослин на певній ділянці, яке склалося внаслідок тривалого їхнього розвитку і зв'язане з усіма зовнішніми умовами існування. Такими поєднаннями рослин є ліс, луки, степ, хвойний ліс, мішаний ліс та ін.
У полярних і субполярних країнах поширені полярні пустині, тундра і лісотундра. Полярні пустині або вкриті вічним льодом з мікроскопічними водоростями, або дуже бідною рослинністю-лишайниками, мохами, частково водоростями і небагатьма вищими рослинами: ломикаменем, полярним маком та ін.
Тундра - це безлісі простори, на яких багато лишайників, мохів, карликових чагарників і напівчагарників (таких, що скидають листя на зиму, і вічнозелених). Через несприятливі умови рослини малорослі (не вищі за 10-20 см), здебільшого стеляться по землі або ростуть подушками. Багато з них мають ксероморфний вигляд, тобто ознаки пристосування до посушливих умов життя. Рослини переважно багаторічні, бо для однорічних - вегетаційний період дуже короткий і несприятливий.
Лісотундра - це острови тундри і дуже розрідженого пригніченого лісу. З деревної рослинності тут ростуть береза, ялина, модрина, вільха, кедрач та ін.
У помірних широтах багато лісів (хвойних, мішаних і широколистяних) і безлісих просторів. Хвойніліси (тайга) в Євразії та Північній Америці утворюють суцільну зону. У таких лісах у Євразії ростуть різні види ялини, смерека, сосна, модрина. У Північній Америці до цих порід додаються секвоя, дугласія.
Мішані ліси складаються з хвойних і листяних порід: дуба, клена, липи, ялини, сосни, смереки з домішками дрібнолистих.
Широколистяні ліси розташовані на окраїнах лісової зони біля океанів. Серед широколистих порід переважають дуб, бук, клен, каштан, в'язові та ін. В областях океанічних кліматів з високою вологістю повітря (Данія, Британські острови, Скандинавія) багато вересняків. Вересняки - це фітоценози з переважанням вересових, серед яких розкидані невисокі хвойні та берези.
З трав'яних рослинних угруповань у помірному кліматі найбільші простори займають степи. В Північній Америці їх називають преріями, в Угорщині - пуштами, у Південній Америці - пампасами.
Степи - фітоценози з більш-менш ксерофітною рослинністю і більш-менш зімкнутим травостоєм, для якого характерно багато дернових злаків і сухолюбних видів різнотрав'я (представників різних родин, крім злаків, бобових і осокових). В євразійських злакових степах більше ковили, тирси, типчака, келерії та ін. У Північній Америці прерії (степи) зайняті низькотрав'ям. Там більшість становлять злаки грама і бізонова трава. Поряд із трав'яною рослинністю в степах (у долинах річок і балках) багато чагарників і байрачних лісів, а в цих лісах ростуть дуб, в'яз, ясен, клен, сосна, тополя, осокір.
Між лісовою і степовою зонами знаходиться лісостеп. Це простори, де ділянки лісу виходять на вододіли і закономірно поєднуються з ділянками степів. З лісової флори в лісостепу поширені дуб, ясен, граб, липа, береза, осика, модрина та ін. В Євразії на захід від Уралу в лісостепу більше дуба, на схід - берези. Для прерій теж характерний дуб. Природна трав'яна рослинність представлена головним чином різними злаками. Збереглась така рослинність в основному в заповідниках.
Серед лісів і степів помірного поясу зустрічаються болота і луки. Болота - це угруповання гідрофітів і гігрофітів, здебільшого багатолітніх, які потребують для розвитку надмірної вологості грунту. Коріння їхнє знаходиться в насиченому водою грунті або навіть у воді. Луки - це угруповання численних трав'яних мезофітів.
У помірному поясі багато напівпустинь і пустинь. Пустиня - це фітоценоз, в якому голі грунти займають значно більшу площу, ніж рослини. Серед рослин переважають ксерофітні напівчагарники: полин, курай, білолізник та ін. З деревних в Азії найбільш поширені саксаул, піщана акація та ін. Є багато типів пустинь (глинисті, піщані, кам'янисті), і кожному з них відповідає певна рослинність. Недостатність вологи - їхня спільна риса, яка зумовлює подібність екологічного режиму.
Напівпустині - це перехідний тип рослинності між степами й пустинями. Рослинність там складається з дерновий них степових злаків (ковили, типчака, житниці) і ксерофіти их напівчагарників (полину, кураю та ін.).
У субтропічних і тропічних країнах є ряд рослинних угруповань, аналогічних деяким фітоценозам помірних широт. Це хвойні, мішані й листяні ліси, пустині, болота. Але ці фітоценози складаються з інших видів рослин і мають деякі свої особливості. Наприклад, у хвойних лісах острова Кріт ростуть кипариси, в гірських лісах Атласу і в Лівані - кедри, в лісах Бразилії - араукарії. Листяні ліси в м'якому середземноморсько-атлантичному кліматі представлені подекуди каштанами і волоським горіхом. В Індії болота вкриті густими заростями бамбука, а в долині Нілу - папірусу. В пустинях Мексики ростуть кактуси, агави, колючі чагарники з мімозових та ін.
У теплих країнах багато тільки їм властивих фітоценозів. Це вічнозелені твердолисті ліси, чагарникові зарості, савани, сухе рідколісся, вологі тропічні ліси, мусонні ліси, мангрові зарості тощо. Так, у напівсухих субтропіках, для яких характерні сухе літо, дощова зима і річна кількість опадів 500-700 мм, ростуть вічнозелені твердолисті ліси, які в Австралії складаються з евкаліптів, у середземноморських країнах - з різних видів дуба, благородного лавра та ін. У тих самих районах, але в місцях, де не вистачає вологи, більше поширені чагарникові зарості - маквіс (в Австралії - скреб, у Північній Америці - чапарраль).
Савани - тропічні лісостепи в Африці. У басейні Оріноко (Південна Америка) їх називають льяносами, в Бразилії - кампосами. У саванах поєднуються тропічний тип трав'яної рослинності й ксерофіти", здебільшого низькорослі поодинокі дерева, які подекуди величезних розмірів. Трави в саванах виші, ніж у степах помірних широт. Серед них головну роль відіграють грубі твердолисті злаки. Іноді трави ростуть густо, а іноді серед них видно грунт.
Кількість дерев у різних саванах різна. У венесуельських льяносах їх зовсім мало, а в Бразилії так багато, що утворюється розріджений ліс (каатинга). У вологий період савана зеленіє, а в посуху трави вигоряють, дерева, крім вічнозелених, скидають листя. З дерев у саванах Африки ростуть баобаб та різні види акації, в Австралії - евкаліпти, казуарини, акації та ін.
Сухе рідколісся (каатинга) - угруповання, подібне до саван, але відрізняється від них тим, що в ньому немає злакового ярусу. Дерева в ньому розташовані далеко одне від одного; всі вони, крім вічнозелених, під час посухи скидають листя. Сухе рідколісся найкраще представлене в Південній Америці. На багатьох деревах у каатинзі стовбури здуті, дерева набирають бочкоподібної форми, у їхній м'якій деревині вміщується багато вологи. Цей тип фітоценозу трапляється також у тропічних широтах інших материків.
У екваторіальних країнах, де цілий рік багато тепла й вологи, поширений найбагатший і найскладніший тип рослинних угруповань - вологий екваторіальний ліс, або гілея. Там налічується близько 40-45 тис. видів рослин. Така різноманітність рослинності пояснюється ще й тим, що цей фітоценоз існує без особливих змін з початку палеогену.
Вологий тропічний ліс - вічнозелений, у ньому завжди присмерк, дерева ростуть кількома ярусами і досягають висоти 40-45 м. Розгалужуються вони тільки вгорі. їхні стовбури нагадують колони. Рослини тут пристосовуються до боротьби за світло. Цим і пояснюється, що тут дуже багато ліан, які обвивають стовбури й перекидаються з дерева на дерево. У тропічному лісі багато епіфітів, а на корінні дерев - рослин-паразитів, які живляться соками рослин, на яких паразитують.
Мусонні ліси за багатством і різноманітністю подібні до гілей, але відрізняються тим, що в сухий період скидають листя.
Біля морських узбереж, гирл річок, у закритих бухтах, де нема прибою, ростуть мангрові зарості. Під час припливів вони затоплюються, під час відпливів перетворюються в болота з деревною рослинністю й мулуватим рухливим грунтом. їхній флористичний склад бідний: налічується близько 20 видів рослин. Це пояснюється тим, що мало рослин може рости в солоній воді. Для закріплення в хиткому грунті дерева утворюють багато додаткових коренів-підпорок.
Отже, різні типи рослинних угруповань розподіляються відповідно до зонального розподілу основних екологічних факторів - тепла, вологи та ін.
У гірських країнах існують вертикальні пояси рослинності. Вони представлені типами рослинності, аналогічними тим, які поширені в горизонтальних зонах, але ці типи нетотожні. Так, луки ніде на рівнинах не створюють самостійної зони, а в деяких гірських системах вони утворюють особливий гірсько-лучний пояс. До нього входять субальпійські луки - багаті, барвисті, з високим травостоєм, нерідко із заростями чагарників, і альпійські луки - розташовані на більших висотах з низьким травостоєм, в якому переважають злаки й дернисті осоки.
Рослинність океану охарактеризована в параграфі 6.5.
Схожі статті
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.5.1. Тихий океан
6.5.1. Тихий океан Географічне положення і розміри. Тихий океан - найбільший з океанів нашої планети. Його площа разом із морями 178,7 млн. км2, об'єм...
-
6.5.1. Тихий океан Географічне положення і розміри. Тихий океан - найбільший з океанів нашої планети. Його площа разом із морями 178,7 млн. км2, об'єм...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.5.2. Атлантичний океан
Географічне положення і розміри. Атлантичний океан-другий за величиною водний басейн нашої планети. Площа його - 91,7 млн. км2, середня глибина - 3926 м,...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.5.3. Індійський океан
Географічне положення і розміри. Індійський океан - третій за розміром басейн Світового океану, розташований переважно в Південній півкулі між берегами...
-
Клімат Землі найбільше залежить від трьох основних чинників: географічної широти, підстилаючої поверхні, циркуляції атмосфери. Географічна широта...
-
Для вимірювання відстаней на карті між двома точками необхідно визначити відстань між ними по прямій лінії за допомогою лінійки, циркуля-вимірювача,...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 2.2. Типи карт
2.1. Поняття про географічну карту. Основні відмінності географічної карти від плану місцевості Географічна карта - зменшене зображення всієї земної...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 4.4.4. Робота льодовиків
Діяльність текучих вод - це головний зовнішній процес на земній поверхні. Він спостерігається практично повсюди, за винятком полярних районів і гір, що...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 4.4.3. Робота текучих вод
Діяльність текучих вод - це головний зовнішній процес на земній поверхні. Він спостерігається практично повсюди, за винятком полярних районів і гір, що...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 5.17. Значення клімату в господарській діяльності людини
Клімат - це багаторічний режим погоди, який спостерігається вданій місцевості. Практичне уявлення про клімат одержують на основі статистичної обробки...
-
Клімат - це багаторічний режим погоди, який спостерігається вданій місцевості. Практичне уявлення про клімат одержують на основі статистичної обробки...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 5.15. Клімат
Клімат - це багаторічний режим погоди, який спостерігається вданій місцевості. Практичне уявлення про клімат одержують на основі статистичної обробки...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.17. Болота та їх використання
Болота - надмірно зволожені ділянки суші зі своєрідною болотною рослинністю і шаром торфу не менше 0,3 м. Надмірно зволожені землі, на яких менше торфу...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.16. Озера, типи озерних улоговин та їх господарське використання
Канал - штучна водна артерія для перекидання води з річки в район її споживання. За призначенням канали бувають: 1) судноплавні; 2) енергетичні, або...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.15. Використання річок у господарській діяльності людини
Канал - штучна водна артерія для перекидання води з річки в район її споживання. За призначенням канали бувають: 1) судноплавні; 2) енергетичні, або...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.14. Канали та водосховища
Канал - штучна водна артерія для перекидання води з річки в район її споживання. За призначенням канали бувають: 1) судноплавні; 2) енергетичні, або...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.9. Розчленованість берегової лінії
Океани і моря - це батьківщина всього живого, це водні шляхи і джерела важливих харчових ресурсів, скарбниці мінеральної сировини і джерела енергії....
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.8. Господарське значення морів
Океани і моря - це батьківщина всього живого, це водні шляхи і джерела важливих харчових ресурсів, скарбниці мінеральної сировини і джерела енергії....
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.7. Рух води у Світовому океані. Морські течії
Температура вод Світового океану неоднакова в різних місцях. Найбільше нагріваються океани в смугах приблизно на 20° пн. ш. і 20° пл. ш., які збігаються...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.5.4. Північний Льодовитий океан
Географічне положення і розміри. Північний Льодовитий океан - найменший з усіх океанів. Він знаходиться між Євразійським та Північноамериканським...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 5.11. Вимірювання кількості опадів
Розподіл атмосферних опадів залежить від багатьох факторів: температури повітря, морських течій, атмосферної циркуляції, висоти місцевості. У холодних...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 5.10. Розподіл опалів на поверхні земної кулі
Розподіл атмосферних опадів залежить від багатьох факторів: температури повітря, морських течій, атмосферної циркуляції, висоти місцевості. У холодних...
-
2.1. Поняття про географічну карту. Основні відмінності географічної карти від плану місцевості Географічна карта - зменшене зображення всієї земної...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 4.6. Утворення материків та океанів
Материки та океани - найголовніші мегаформи поверхні Землі. Материки від океанів відрізняються рівнем, на якому лежать їхні поверхні над дном океанів....
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.4. Суходіл в океані
Світовий океан - безперервна водна оболонка земної кори (океаносфера), що оточує материки. Він становить 70,8 % (361 мли км2) земної поверхні, у ньому...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.3. Світовий океан та його частини: океани, моря, затоки і протоки
Світовий океан - безперервна водна оболонка земної кори (океаносфера), що оточує материки. Він становить 70,8 % (361 мли км2) земної поверхні, у ньому...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 6.18. Льодовики
Болота - надмірно зволожені ділянки суші зі своєрідною болотною рослинністю і шаром торфу не менше 0,3 м. Надмірно зволожені землі, на яких менше торфу...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 2. ГЕОГРАФІЧНА КАРТА
2.1. Поняття про географічну карту. Основні відмінності географічної карти від плану місцевості Географічна карта - зменшене зображення всієї земної...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 1. ПЛАН МІСЦЕВОСТІ
1. ПЛАН МІСЦЕВОСТІ 1.1. Поняття про план місцевості План - зображення на горизонтальній площині у великому постійному масштабі невеликої частини земної...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 2.6. Географічна широта і довгота
Градусна сітка утворюється меридіанами і паралелями. Меридіани - це лінії, які проводяться на глобусі через Північний і Південний полюси. Через кожну...
Географія - Олійник Я. Б. - 7.3. Рослинність суходолу та океану