Фінансове право України - Воронова Л. К. - 15.4. Правове регулювання безготівкових розрахунків
Принциповою особливістю безготівкових розрахунків (на відміну від готівкових) є те, що обов'язковим учасником цих розрахункових відносин виступає банк (або кілька банківських установ). Безготівкові розрахункові відносини є самостійними грошовими відносинами за двома підставами: по-перше, до розрахунків залучається банк, внаслідок чого не збігаються суб'єкти основних економічних відносин і суб'єкти, що беруть участь у розрахунках; по-друге, грошові відносини як допоміжна і складова функція основних економічних відносин відокремлюються від нього за допомогою спеціальної правової регламентації1.
Відповідно до ст. 40 Закону "Про Національний банк України" Національний банк встановлює правила, форми і стандарти розрахунків банків та інших юридичних і фізичних осіб в економічному обігу України із застосуванням як паперових, так і електронних документів та готівки, координує організацію розрахунків, дає дозволи на здійснення клірингових операцій та розрахунків за допомогою електронних документів. Національний банк забезпечує здійснення міжбанківських розрахунків через свої установи, дає дозвіл на проведення міжбанківських розрахунків через прямі кореспондентські відносини комерційних банків та через їх власні розрахункові системи.
Учасники безготівкових розрахунків відкривають у будь-яких банках України за власним вибором і за згодою цих банків рахунки, передбачені Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, що затверджена постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 р. №492.
Для відкриття поточного рахунку юридичні особи надають установам банків такі документи: 1) заяву на відкриття рахунку встановленого зразка, яку підписує керівник або інша уповноважена на це особа; 2) копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи в органі виконавчої влади, іншому органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію, засвідчену нотаріально або органом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію. У разі відкриття поточних рахунків юридичним особам, які утримуються за рахунок бюджетів, цей документ не вимагають; 3) копію належним чином зареєстрованого установчого документа, засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально; 4) копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;, засвідчену органом, що видав довідку, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; 5) копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; 6) картку із зразками підписів і відбитка печатки, засвідчену нотаріально або організацією, якій клієнт адміністративно підпорядкований, в установленому порядку. До картки включаються зразки підписів осіб, яким відповідно до законодавства України або установчих документів юридичної особи надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів.
Юридичні особи, які використовують найману працю і відповідно до законодавства України є платниками страхових внесків, додатково до зазначеного вище переліку документів мають подати: копію документа, що підтверджує реєстрацію юридичної особи у відповідному органі Пенсійного фонду України, засвідчену органом, що видав його, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; копію страхового свідоцтва, що підтверджує реєстрацію юридичної особи у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України як платника страхових внесків, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку.
Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті встановлює, що для здійснення розрахункових операцій можуть застосовуватись такі види платіжних інструментів: меморіальний ордер, платіжне доручення, платіжна вимога-доручення, платіжна вимога, розрахунковий чек, акредитив. Крім того, документи можуть надаватися на паперових носіях та в електронному вигляді.
Як уже зазначалося вище, грошовий оборот мас певну структуру, залежно від юридичних особливостей відповідних правовідносин, а також сфери їх реалізації. Слід звернути увагу на особливості участі банківських установ у відносинах, пов'язаних із рухом грошових коштів у процесі формування державних грошових фондів.
При сплаті податків і зборів у безготівковому порядку платник податків надсилає до установи банку платіжну вимогу на суму відповідного обов'язкового платежу. При цьому за своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку може виникнути ситуація, коли фактичне надходження сплачених коштів до відповідного бюджету або державного цільового фонду відбувається після закінчення встановленого законодавством терміну сплати цих платежів.
Відповідно до п.16.5.1 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", за порушення строків перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати у встановлених законом розмірах, та штрафні санкції, а також несе іншу відповідальність, установлену Законом "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню та штрафні санкції.
Контрольні запитання
1. Поняття та структура грошової системи України.
2. Якою є правова природа грошового обороту?
3. Які особливості розрахункових правовідносин?
4. Як здійснюється правове регулювання готівкового обігу?
5. Якими є публічно-правові характеристики грошових знаків?
6. Як відбувається правове регулювання безготівкових розрахунків?
7. Який порядок відкриття рахунків в установах банків?
8. У чому полягає специфіка участі банків у відносинах, пов'язаних з рухом коштів при мобілізації грошових фондів.
Завдання
1. Підприємство "Каштан", яке має поточний рахунок у комерційному банку "Фактор", надіслало до установи банку платіжне доручення з метою перерахування 200 тис. грн. на рахунок будівельної компанії "Інвестбуд". У реквізиті "Призначення платежу" цього платіжного доручення було вказано: "безоплатна фінансова допомога".
Якими мають бути дії комерційного банку "Фактор" в цьому випадку?
2. Відділ державної виконавчої служби Московського району м. Харкова надіслав запит до комерційного банку "Вектор" з проханням надати інформацію про наявність коштів на поточному рахунку та здійснені операції протягом останнього місяця клієнтом банку - акціонерним товариством "Імпекс", яке є боржником у відкритому виконавчому провадженні.
Чи повинен комерційний банк "Вектор" надати відповідну інформацію відділу державної виконавчої служби?
3. Під час проведення виїзної перевірки акціонерного товариства "Завод Автоагрегат" співробітники державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова встановили, що 15 жовтня 2007 р. приватне підприємство "Прапор" придбало технологічне обладнання на суму 7 тис. грн., виробником якого є акціонерне товариство "Завод Автоагрегат". Оплата за договором купівлі-продажу технологічного обладнання між приватним підприємством "Прапор" і акціонерним товариством "Завод Автоагрегат" була здійснена у готівковій формі. Про це свідчить прибутковий касовий ордер від 15 жовтня 2007 р. на 7 тис. грн., підписаний головним бухгалтером і касиром акціонерного товариства "Завод Автоагрегат".
Які правові наслідки цієї розрахункової операції?
Нормативні акти і література
Про банки і банківську діяльність: Закон України від 07.12.2000 р. // Відомості
Верховної Ради України. - 2001. - №5-6. - Ст. 30. Про Національний банк України: Закон України від 20.05.1999 р. // Там само.
-1999.-№29.-Сг. 238. Про платіжні системи та переказ грошей в Україні: Закон України від
05.04.2001 р. // Там само. - 2001. - №29. - Сг. 137.
Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг:
Закон України від 12.07.2001 р. // Там само. - 2001. - №32. - Ст. 1457. Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у
Національній та іноземних валютах: затв. постановою Правління
Національного банку України від 12.11.2003 р. № 492 // Офіц. вісн
України. - 2003. - №51. - Сг. 2077. Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті: затв.
Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р.
№22 // Там само. - 2004. - №13. - Ст. 908. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні:
Затв. постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р.
№ 637 // Там само. - 2005. - № 3. - Ст. 155. Правила визначення платіжності та обміну банкнот і монет Національного
Банку України: затв. постановою Правління Національного банку України
Від 17.11.2004 р. №547 // Там само. - 2004. - № 49. - Сг. 3221. Фінансове право України: Підручник / Г. В. Бех, О. О. Дмитрик, І. Є. Криницький; За ред. М. П. Кучерявенка. - К.: Юрінком Інтер, 2004. - 320 с. Воронова Л. К. Фінансове право України: Підручник. - К.: Прецедент; Моя
Книга, 2006. -448 с. Алісов Є. О. Теоретичні проблеми правового регулювання грошового обігу
В Україні. - X.: Фоліо, 2004. - 288 с.
Схожі статті
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - ТЕМА 8. ПОНЯТТЯ БЮДЖЕТУ. БЮДЖЕТНА СИСТЕМА УКРАЇНИ
(лекції - 2 години, практичні заняття - З години, самостійна робота - 3 години) План 1. Бюджет, його доходи і видатки. Бюджетна класифікація. 2. Складові...
-
Виконання бюджету означає повне та своєчасне надходження до бюджетів усіх передбачених законодавством доходів та забезпечення фінансування всіх...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 8.5. Місцеві бюджети
Визначення місцевих бюджетів дає ст. 2 Бюджетного кодексу. До місцевих належать: бюджет Автономної Республіки Крим; обласні, районні бюджети; бюджети...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 8.1. Бюджет, його доходи і видатки. Бюджетна класифікація
(лекції - 2 години, практичні заняття - З години, самостійна робота - 3 години) План 1. Бюджет, його доходи і видатки. Бюджетна класифікація. 2. Складові...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 14.2. Правовий статус Національного банку України
Верхній рівень банківської системи України представлений єдиним органом - Національним банком України. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 3.3. Структура фінансових правовідносин
Фінансові правовідносини, як і будь-які інші, мають свою структуру, елементами якої є: 1) суб'єкти, тобто учасники правовідносин; 2) об'єкт; 3) юридичний...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - ТЕМА 7. БЮДЖЕТНЕ ПРАВО ЯК ПІДГАЛУЗЬ ФІНАНСОВОГО ПРАВА
(лекції - 2 години, практичні заняття - З години, самостійна робота - 3 години) План 1. Бюджетне право в системі фінансового права. 2. Бюджетні права як...
-
Підставою відповідальності за порушення бюджетного законодавства є бюджетне правопорушення, поняття якого сформульовано у ст. 116 Бюджетного кодексу...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 9.6. Звітність про виконання бюджетів
Четвертою, завершальною стадією бюджетного процесу є підготовка, розгляд і затвердження звітів про виконання державного та місцевих бюджетів. Так,...
-
Підставою відповідальності за порушення бюджетного законодавства є бюджетне правопорушення, поняття якого сформульовано у ст. 116 Бюджетного кодексу...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 15.3. Правове регулювання готівкового обігу
Однією з найважливіших функцій Національного банку України є монопольне здійснення емісії національної валюти України та організація її обігу....
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 7.1. Бюджетне право в системі фінансового права
(лекції - 2 години, практичні заняття - З години, самостійна робота - 3 години) План 1. Бюджетне право в системі фінансового права. 2. Бюджетні права як...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 11.11. Загальнодержавні збори
Збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету. Відрахування за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 1.4. Органи, що здійснюють фінансову діяльність
Держава керує фінансовою діяльністю через державні органи, наділені для цього спеціальною компетенцією. За характером діяльності, повноваженнями в галузі...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 9.2. Учасники бюджетного процесу та їх повноваження
На всіх стадіях бюджетного процесу задіяні його учасники, якими є, згідно зі ст. 20 Бюджетного кодексу, органи та посадові особи, наділені бюджетними...
-
(лекції - 2 години, практичні заняття - 2 години (колоквіум), самостійна робота - 2 години) План 1. Відповідальність за порушення фінансового...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 4.4. Органи фінансового контролю
У здійсненні фінансового контролю задіяна ціла система органів, наділених відповідною компетенцією (їх формування в Україні ще не завершене)....
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 13.2. Види страхування. Обов'язкове страхування
Види страхування розрізняють за певними ознаками. За об'єктом страхування: майнове й особисте. Об'єктом майнового страхування є майнові інтереси,...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 11.12. Місцеві податки і збори
До певного часу в Україні не було чіткої законодавчої визначеності стосовно місцевих податків і зборів. Етапним став 1993 p., коли було прийнято Декрет...
-
(лекції - 2 години, практичні заняття - 2 години (колоквіум), самостійна робота - 2 години) План 1. Відповідальність за порушення фінансового...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 11.7. Податки на майно
Податок на землю. Справляння податку на землю регулюється Земельним кодексом України, Законом України "Про плату за землю" від 19.09.1996 p., низкою...
-
Конституція України (ст. 140) встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 7.3. Бюджетні повноваження України
Бюджетні повноваження України як суверенної держави визначаються насамперед Конституцією України. На основі норм Конституції бюджетні повноваження...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 14.1. Банківська система України
(лекції - 2 години, практичні заняття -1 година, самостійна робота - 2 години) План 1. Банківська система України. 2. Правовий статус Національного банку...
-
(лекції - 2 години, практичні заняття -1 година, самостійна робота - 2 години) План 1. Банківська система України. 2. Правовий статус Національного банку...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 2.5. Наука фінансового права
Розрізняють фінансове право як галузь права, як навчальну дисципліну і як науку. Фінансове право як галузь охоплює сукупність правових норм, що регулюють...
-
(лекції - 2 години, практичні заняття -1 година (колоквіум), самостійна робота - 2 години) План 1. Загальна характеристика страхування. Особливості...
-
В юридичній науці загальновизнаним є підхід, за яким правопорушення є підставою юридичної відповідальності. Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 Кримінального...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 6.2. Поняття і види державних і муніципальних витрат
Тема 6. Правове регулювання державних доходів і видатків Поняття й основи правового регулювання державних і муніципальних доходів. Співвідношення...
-
Тема 6. Правове регулювання державних доходів і видатків Поняття й основи правового регулювання державних і муніципальних доходів. Співвідношення...
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 15.4. Правове регулювання безготівкових розрахунків