Фінансове право - Мацелик М. О. - 22.2. Організація і правове регулювання касових операцій
Для забезпечення організації готівкового обігу НБУ:
1) здійснює емісію, зберігання та заміни банкнот і монет;
2) встановлює системи захисту грошових знаків;
3) визначає порядок ведення касових операцій для банків, інших фінансово-кредитних установ, підприємств та організацій;
4) тощо.
Для цього НБУ наділений виключним правом здійснення емісії, тобто випуску в обіг грошових знаків у всіх формах, враховуючи принципи організації емісійних операцій:
- централізм у проведенні емісійних операцій;
- безумовне виконання завдань з вилучення грошей з обігу;
- своєчасне та безперебійне задоволення потреб у наявних грошових коштах;
- складення всіма установами банків розрахунку величини можливої емісії.
Емісійна система розглядається як законодавчо встановлений порядок випуску в обіг грошових знаків і є складовою грошової системи. Регулювання емісійної системи забезпечується операціями на відкритому ринку, змінами норм обов'язкових резервів, відсоткових ставок та іншими інструментами грошово-кредитної політики.
НБУ встановлює офіційний курс гривні до іноземних валют та оприлюднює його. Для регулювання курсу гривні до іноземних валют НБУ використовує золотовалютний резерв, купує і продає цінні папери, встановлює і змінює ставку рефінансування та застосовує інші інструменти регулювання грошової маси в обігу.
Регламентація відносин у сфері готівкового обігу здійснюється в законах України "Про НБУ", "Про банки і банківську діяльність", "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", в Інструкції про касові операції в банках України від 14 серпня 2003 р., в Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15 грудня 2004 р. тощо.
Основними завданнями установ банків в організації готівки є:
1) повне і своєчасне забезпечення потреб економіки в готівці;
2) забезпечення своєчасної видачі готівки підприємствам і підприємцям на оплату праці, пенсій, допомоги та на інші цілі;
3) створення умов для залучення готівки до кас банків;
4) сприяння скороченню використання готівки в розрахунках за товари і послуги шляхом впровадження прогресивних форм безготівкових розрахунків.
Підприємства (підприємці), які відкрили поточні рахунки в банках і зберігають на цих рахунках свої кошти, здійснюють розрахунки за своїми грошовими зобов'язаннями, що виникають у господарських відносинах, пріоритетно в безготівковій формі, а також у готівковій формі (з дотриманням чинних обмежень) у порядку, встановленому законодавством України.
Підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, отриманих з банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.
Гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління Національного банку України.
Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі. Кількість підприємств (підприємців), з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.
Касове обслуговування банком клієнтів та оброблення готівки мають здійснюватися в операційній касі.
Готівковий обіг - обіг законних платіжних засобів (банкнот та розмінної монети).
Готівкові розрахунки - платежі готівкою підприємств, підприємців і фізичних осіб між собою за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги) і за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.
Для регулювання обігу готівки та підтримання касової дисципліни чинним законодавством передбачено, що готівкова виручка, що надійшла до кас підприємств, має здаватися ними до установ банків для зарахування на їх поточні рахунки.
Здавання готівкової виручки здійснюється підприємствами (підприємцями) у денні та вечірні каси установ банків самостійно або через:
- інкасаторів НБУ або установ комерційних банків (далі - інкасація);
- Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ України;
- підприємства поштового зв'язку для переказування на поточні рахунки в установах банків.
Ліміт залишку готівки в касі - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.
Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) може здаватися до операторів поштового зв'язку для її переказу на банківські рахунки підприємства.
Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно або через відповідні служби, яким згідно з законодавством України надано Право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Готівкова виручка підприємств, у т. ч. готівка, отримана з банку, використовуються ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків із бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами).
Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат.
Підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, включаючи день отримання готівки в банку. Для проведення цих виплат працівникам віддалених відокремлених підрозділів підприємств залізничного транспорту та морських портів готівка може зберігатися в їх касах понад установлений ліміт каси протягом п'яти робочих днів, включаючи день одержання готівки в банку.
Готівка, отримана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (в межах установленого ліміту).
Підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, які належать до фонду оплати праці та здійснюються за рахунок виручки, понад установлений йому ліміт каси протягом трьох робочих днів із дня настання строків цих виплат у сумі, що зазначена в переданих до каси платіжних відомостях.
Строки здавання підприємствами готівкової виручки для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням із відповідним банком (в якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти відповідно до таких вимог):
А) для підприємств, розташованих у населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас);
Б) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня;
В) для підприємств, розташованих у населених пунктах, де немає банків, - не рідше одного разу на п'ять робочих днів.
Підприємства, які здійснюють страхову діяльність та діяльність із випуску і проведення лотерей, установлюють строки здавання готівкової виручки (готівки) для страхових агентів і розповсюджувачів лотерей, які діють на підставі укладених договорів, з урахуванням специфіки їх функціонування (режиму роботи у вечірні години, вихідні та святкові дні) та обсягів виручки, що здається, але не рідше одного разу на п'ять робочих днів.
Якщо підприємства працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги, через відсутність відповідної домовленості з банком на інкасацію, здати отриману ними за ці дні готівкову виручку (готівку), то вона має здаватися підприємствами до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства.
Установлені згідно з зазначеними вимогами строки здавання готівкової виручки (готівки) підприємствами узгоджуються з банком і визначаються в договорах банківського рахунку між підприємствами та банками.
Якщо підприємство в окремі дні не має перевищення ліміту каси, то таке підприємство може в ці дні не здавати в установлені строки готівку.
Установлення ліміту каси проводиться суб'єктами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, підписується головним бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.
Підприємства, що розпочинають свою діяльність, на перші три місяці роботи ліміт каси встановлюють відповідно до прогнозних розрахунків. Установлений з урахуванням прогнозних розрахунків ліміт каси переглядається за фактичними показниками діяльності відповідно до вимог цього Положення.
Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.
Готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження, якщо вони були здані в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або були використані підприємством (без попереднього здавання їх до банку й одночасного отримання з каси банку на зазначені потреби) наступного дня на господарські потреби.
Особливості визначення ліміту каси для деяких видів підприємств визначені в ст. 5 касової інструкції НБУ.
Для поступового переведення розрахунків у площину безготівкових та підвищення контролю за обсягом готівки законодавство встановлює обмеження максимальної суми готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) через їх каси (каси банків, інших фінансових установ, які надають послуги з переказування грошей, та підприємств поштового зв'язку), що не має перевищувати 10 тис. грн протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами. Платежі понад встановлену граничну суму проводяться виключно у безготівковому порядку. Кількість підприємств (підприємців), з якими проводяться розрахунки, протягом дня не обмежується. Слід зазначити, що до 2003 р. максимальна сума визначалася у розмірі 3 тис. грн.
Зазначені обмеження на готівкові розрахунки не поширюються на розрахунки підприємств (підприємців) між собою під час закупівлі сільськогосподарської продукції за встановленим законодавством переліком.
Для забезпечення дотримання фінансової дисципліни при проведенні касових операцій використовуються відповідні фінансово-розрахункові документи. Згідно з законодавством розрахунки готівкою підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами проводяться із застосуванням прибуткових та видаткових касових ордерів, касових і товарних чеків, розрахункових квитанцій, проїзних документів тощо, які підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, а також рахунків-фактур, договорів, угод, контрактів, актів закупівлі товарів тощо. Крім того, підприємства мають забезпечувати постійну наявність у своїх касах банкнот і монет різних номіналів для видачі здачі громадянам.
Касові операції оформляються прибутковими та видатковими касовими ордерами, типові форми і порядок заповнення яких затверджені наказом Міністерства статистики України "Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій" від 15 лютого 1996 р. № 51. Зокрема, видача готівки з кас підприємств проводиться за видатковими касовими ордерами або належно оформленими платіжними (розрахунково-платіжними) відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або особи, які на це уповноважені. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо. Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках тощо є дозвільний напис керівника, то підпис керівника на видаткових касових ордерах не обов'язковий.
Видача готівки з кас підприємств проводиться виключно під звіт за умови повного звіту конкретної підзвітної особи за раніше виданими під звіт сумами, тобто в разі подання до бухгалтерії авансового звіту про витрачені (частково витрачені) кошти та одночасного повернення до каси підприємства залишку готівки, виданої під звіт.
Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів з дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.
Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у т. ч. для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення строку відрядження.
З метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне її облаштування та надійне зберігання готівкових коштів у ній.
Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій із готівкою в національній валюті без урахування кас відокремлених підрозділів.
Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також із видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу, що видається та оформляється підприємством - юридичною особою, до складу якого вони входять.
Записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями отримання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися.
Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі.
З метою контролю за зберіганням готівкових коштів на підприємствах проводяться інвентаризації кас. Для проведення інвентаризації каси, що має здійснюватися згідно з наказом керівника, призначається комісія, яка після закінчення інвентаризації каси складає акт про результати інвентаризації наявних коштів.
За порушення правил ведення касових операцій до посадових осіб застосовуються штрафні санкції, визначені ст. 164 КУпАП.
До підприємств (підприємців) застосовуються штрафні санкції згідно з Указом Президента "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за:
- перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день;
- неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;
- витрачання готівки з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень (крім коштів, отриманих із кас установ банків) на виплати, що пов'язані з оплатою праці (за винятком екстрених (невідкладних) обставин - соціальних виплат громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби, компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за наявності податкової заборгованості - в розмірі здійснених виплат;
- перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 % виданих під звіт сум;
- проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів;
- використання отриманих в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням - у розмірі витраченої готівки.
Штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до визначених осіб органами Державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день отримання органами Державної податкової служби зазначених подань.
Запитання і завдання для самоконтролю
1. Які ви знаєте засоби та методи грошово-кредитної політики?
2. Які ви знаєте засади грошово-кредитної політики?
3. Назвіть етапи грошової реформи в Україні.
4. Що таке поняття, мета і види платіжних систем?
5. Яка мета концепції поширення безготівкових розрахунків?
6. Назвіть основні напрями реалізації Концепції.
7. Основні завдання установ банків щодо організації готівкового обігу. Готівковий обіг і розрахунки.
8. Ліміт залишку готівки в касі. Встановлення ліміту. Готівкова виручка.
9. Які строки здавання підприємствами готівкової виручки?
10. Обмеження максимальної суми готівкового розрахунку.
11. Оформлення касових операцій. Видача готівкових коштів під звіт.
12. Відповідальність за порушення правил ведення касових операцій.
Схожі статті
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 4.3. Фінансові повноваження органів місцевого самоврядування
Фінансова незалежність органів місцевого самоврядування - важлива умова демократичної держави. Ступінь фінансової незалежності місцевих органів влади...
-
Загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття є системою прав, обов'язків і гарантій, що передбачає матеріальне забезпечення...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 9.2. Правове регулювання Пенсійного фонду України
9.1. Поняття цільових фондів державних коштів. 9.2. Правове регулювання Пенсійного фонду України. 9.3. Правове регулювання Фонду соціального страхування...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 22.1. Правове регулювання грошового обігу в Україні
22.1. Правове регулювання грошового обігу в Україні. 22.2. Організація і правове регулювання касових операцій. 22.1. Правове регулювання грошового обігу...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - Тема 21. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СТВОРЕННЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
Тема 21. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СТВОРЕННЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ 21.1. Банківська діяльність і гармонізація банківського законодавства. 21.2. Поняття...
-
Представницькі органи та органи державної виконавчої влади забезпечують регулювання та управління державними фінансами в межах, визначених чинним...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 16.1. Правове регулювання ПДВ
16.1. Правове регулювання ПДВ. 16.2. Правове регулювання акцизного збору. 16.3. Правове регулювання податку на прибуток підприємств. 16.4. Правове...
-
20.1. Необхідність і сутність претензійно-позовної роботи. 20.2. Забезпечення і проведення претензійно-позовної роботи ДПСУ. 20.3. Оскарження рішень суду...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 16.3. Правове регулювання податку на прибуток підприємств
З 1 січня 1995 р. прибутки стали оподатковуватись згідно з Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 р. за такими...
-
Право податкових органів на звернення зі скаргами на рішення (ухвали) суду, прийнятих не на користь органу ДПС, в апеляційному порядку визначено Кодексом...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 5.3. Організація та органи проведення фінансового контролю
Організація фінансового контролю завжди потребує чіткого визначення його суб'єктів, правовий статус та повноваження яких визначаються як законодавством...
-
Державний кредит. Держава виступає кредитором і надає позички за рахунок бюджетних коштів. Особливість цих правовідносин полягає в тому, що вони належать...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 8.6. Облік та звітність щодо виконання Державного бюджету України
Єдині правила бухгалтерського обліку всіх фінансових операцій, активів і фінансових зобов'язань держави визначаються Державним казначейством за...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 11.5. Фінансування органів державного управління та місцевої влади
Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Саме через ці органи й відбувається переважно практична...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 16.2. Правове регулювання акцизного збору
Це непрямий податок на високорентабельні та монопольні товари (продукцію), що включається до ціни цих товарів (продукції). В Україні акцизний збір...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 19.1. Правове регулювання діяльності ДПА
19.1. Правове регулювання діяльності ДПА. 19.2. Правове регулювання діяльності податкової міліції. 19.1. Правове регулювання діяльності ДПА Законом...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 17.2. Правове регулювання державного мита
Державне мито є платою, яка стягується за здійснення юридичних дій уповноваженими на це компетентними органами в інтересах юридичних та фізичних осіб,...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 16.4. Правове регулювання податку на доходи фізичних осіб
Податок з доходів фізичних осіб регламентується Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 р. Цей Закон набрав чинності з 1...
-
12.1. Правовий інститут доходів. 12.2. Види бюджетних податкових платежів. 12.3. Правове регулювання ціноутворення. 12.4. Система цін та органи...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 19.2. Правове регулювання діяльності податкової міліції
Податкова міліція складається зі спеціальних підрозділів з боротьби з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів Державної...
-
2.1. Предмет фінансового права та методи фінансово-правового регулювання. 2.2. Фінансове право в системі права України. Наука фінансового права. 2.3....
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - Порядок фінансування освіти
Освіта створює основу інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства і держави. У промислово розвинутих країнах...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 10.5. Фінансова дисципліна
Держава в особі спеціальних організацій, соціальних працівників або волонтерів надає послуги за обставин, що об'єктивно порушують нормальну...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 10.4. Соціально-культурні видатки
Держава в особі спеціальних організацій, соціальних працівників або волонтерів надає послуги за обставин, що об'єктивно порушують нормальну...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 10.3. Бюджетне фінансування. Розпорядники бюджетних коштів
Бюджетне фінансування - безповоротний та безоплатний відпуск коштів із державного та місцевих бюджетів на виконання загальнодержавних функцій і функцій...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 6.4. Доходи та видатки бюджетів
БКУ передбачає дві складові бюджету - загальний та спеціальний фонди. Поділ бюджету на дві частини зумовлено необхідністю посилення контролю за...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 20.2. Забезпечення і проведення претензійно-позовної роботи ДПСУ
Претензійну роботу в органах ДПСУ здійснюють спеціально створені управління та відділи, які діють у структурі Головного управління правового забезпечення...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 8.5. Виконання бюджетів
В Україні виконання Державного бюджету України починається після його затвердження законодавчим органом та підписання Президентом України. КМУ за...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - 13.2. Державний та муніципальний кредит
Запозичення державою або органами місцевого самоврядування коштів у фізичних та юридичних осіб - резидентів та нерезидентів - це державний кредит. Ці...
-
Фінансове право - Мацелик М. О. - Органи ціноутворення
Координація роботи зі здійснення політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів...
Фінансове право - Мацелик М. О. - 22.2. Організація і правове регулювання касових операцій