Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 16.2. Міжнародний ринковий механізм перерозподілу фінансових ресурсів і капіталу
Найпотужнішою складовою у системі міжнародного перерозподілу фінансових ресурсів і капіталу, як за масштабністю операцій, так і багато канальністю руху фінансових потоків, є світовий фінансовий ринок. Цей глобальний механізм, що забезпечує переливання грошово-кредитних ресурсів між країнами, регіонами, галузями та окремими суб'єктами бізнесу, збалансовує світовий попит і пропозицію на капітал (рис. 16.1).
Отже, з функціонального погляду, світовий фінансовий ринок - система ринкових відносин, що забезпечує акумуляцію та перерозподіл світових фінансових потоків і міжнародних потоків капіталу.
Світовий фінансовий ринок виник на основі інтеграційних процесів між національними фінансовими ринками. Інтеграція фінансових ринків окремих країн розпочалася приблизно в середині 60-х років XX ст. Активізація міжнародних потоків капіталу та конкуренція щодо його залучення сприяли зміцненню зв'язків, розширенню контактів між національними фінансовими рив ками,
Рис. 16.1. Міжнародний ринковий механізм перерозподілу фінансових ресурсів і капіталу
Їх динамічному розвитку і взаємозалежності, що прогресує. Згодом, з початку 80-х років XX ст., відбувається реструктуризація фінансового ринку під впливом процесів лібералізації, транснаціоналізації й глобалізації, у результаті чого зростає централізація і концентрація капіталу, особливо банківського. З середини 90-х років XX ст. відбувається модифікація світового фінансового ринку під впливом наростаючих процесів фінансової консолідації та розвитку інноваційних фінансових послуг, упровадження інформаційних технологій у банківській і фінансовій сферах, що дало значний поштовх глобалізації фінансових ринків. Таким чином, об'єктивною основою становлення і розвитку світового фінансового ринку стали: розвиток міжнародного поділу праці, інтернаціоналізація суспільного виробництва, концентрація і централізація фінансового капіталу, консолідація фінансових інституцій та інформаційна революція.
З інституціонального погляду, світовий фінансовий ринок - сукупність фінансово-кредитних інституцій (банків, спеціалізованих фінансово-кредитних установ, фондових бірж), які виконують посередницькі функції у перерозподілі фінансових активів між кредиторами та позичальниками, продавцями та покупцями фінансових ресурсів, забезпечують рух світових фінансових потоків
За рівнем організації і функціонування світовий фінансовий ринок об'єднує національні фінансові ринки країн та міжнародний фінансовий ринок, що відрізняються як умовами емісії, так і механізмом обігу фінансових активів.
Міжнародний фінансовий ринок
Міжнародний фінансовий ринок як складова світового фінансового ринку - надзвичайно розгалужена система акумулювання вільних фінансових ресурсів та надання їх позичальникам із різних країн на принципах ринкової конкуренції. Цей ринок набув величезних масштабів і перетворився в одне з найважливіших джерел фінансових ресурсів, став визначальним фактором господарського життя всіх без винятку країн світу. На відміну від національних, міжнародні фінансові ринки вирізняються масштабністю операцій (щоденні операції на міжнародних фінансових ринках у 60 разів перевищують операції світової торгівлі товарами), у них відсутні географічні кордони, операції проводяться цілодобово, їх учасники - переважно першокласні банки, корпорації, фінансово-кредитні інститути з високим рейтингом, надзвичайно диверсифікована сегментарна структура ринків, інструментів та операцій в умовах революції сфери фінансових послуг, забезпечуються стандартизація операцій та високий ступінь інформаційних технологій.
Головне призначення міжнародного фінансового ринку полягає у забезпеченні перерозподілу між країнами акумульованих вільних фінансових ресурсів для сталого економічного розвитку світового господарства й одержання від цих операцій певного доходу.
Функціональне призначення міжнародного фінансового ринку полягає у забезпеченні міжнародної ліквідності, тобто можливості швидко залучати достатню кількість фінансових ресурсів у різних формах на вигідних умовах на наднаціональному рівні.
Міжнародний фінансовий ринок становить складну, внутрішньо структуровану систему. Незважаючи на майже столітню історію становлення і розвитку міжнародного фінансового ринку, донині не склалося єдиної, загальноприйнятої класифікації цієї системи. Це пояснюється тим, що між окремими структурними елементами міжнародного фінансового ринку не можна провести чіткої межі. Наприклад, міжнародний ринок облігацій є складовою міжнародного ринку боргових зобов'язань і водночас за логікою, елементом міжнародного ринку цінних паперів. Не меншу проблему становить і виокремлення такого відносно нового елемента міжнародного фінансового ринку, як міжнародний ринок похідних фінансових інструментів (деривативів). З одного боку, для нього характерні ознаки грошового ринку, а з іншого - похідні інструменти мають деякі елементи довгострокових боргових інструментів міжнародного ринку капіталу.
З урахуванням цього найчастіше у спеціалізованій науковій літературі виділяють такі головні елементи міжнародного фінансового ринку:
- міжнародний валютний ринок;
- міжнародний ринок боргових зобов'язань (у тому числі міжнародний ринок банківських кредитів та міжнародний ринок боргових цінних паперів);
- міжнародний ринок цінних паперів (у тому числі міжнародний ринок титулів (або прав) власності та міжнародний ринок боргових цінних паперів (міжнародні ринки облігацій));
- міжнародний ринок похідних фінансових інструментів (деривативів). Валютний ринок у широкому розумінні - система економічних відносин, пов'язаних операціями купівлі-продажу іноземних валют, платіжних документів у іноземних валютах та розміщення тимчасово вільних валютних коштів.
З інституційного погляду, валютний ринок -- сукупність установ і організацій (банків, валютних бірж, інших фінансових інститутів), що забезпечують функціонування ринкових валютних механізмів. Відповідно можна виокремити чотири групи суб'єктів валютного ринку:
- державні установи, основне місце серед яких займають центральні банки (а також казначейства окремих країн);
- юридичні та фізичні особи, що працюють у різноманітних сферах зовнішньоекономічної діяльності;
- банківські установи (банки-дилери), які забезпечують валютне обслуговування зовнішніх зв'язків і, особливо, великі транснаціональні банки, які мають розгалужену мережу філіалів;
- валютні біржі та валютні відділи товарних і фондових бірж. Міжнародні валютні ринки - міжнародна мережа офіційних центрів, де
Відбувається купівля-продаж іноземних валют. Міжнародні валютні ринки забезпечують своєчасність здійснення міжнародних платежів і розрахунків, страхування валютно-кредитних ризиків, диверсифікацію валютних резервів. Разом з тим значні коливання курсових співвідношень роблять міжнародний валютний ринок важливим місцем проведення спекулятивних операцій. Отже, функціональне призначення міжнародного валютного ринку полягає:
- у здійсненні міжнародних розрахунків;
- регулюванні валютних курсів;
- диверсифікації валютних резервів;
- хеджуванні валютних ризиків;
- отриманні учасниками валютного ринку прибутку у вигляді різниці курсів валют;
- узгодженні валютної політики в межах світового господарства.
За масштабами операцій валютний ринок багаторазово перевищує інші компоненти міжнародного фінансового ринку (за даними Банку міжнародних розрахунків, який проводить моніторинг діяльності на валютному ринку, обсяг щоденних операцій тут у середньому сягає 1,6 трлн дол. США і щорічно зростає на 10 %). Хоча на валютному ринку відбувається купівля-продаж усіх видів валют, за кількістю провідне місце належить операціям з доларом. Трансакції на валютному ринку можуть здійснюватися як партнерами всередині однієї країни, так і партнерами, що перебувають у різних країнах. Основна частина міжнародних валютних операцій припадає всього на три світові фінансові центри - Лондон, Нью-Йорк, Токіо. Торгівля валютою опосередковується головним чином найбільшими банківськими установами, що працюють у провідних фінансових центрах (окрім Лондона, Нью-Йорка, Токіо, у Франкфурт-на-Майні, Сінгапурі, Гонконгу). У світових фінансових центрах 3/4 обсягу торгівлі валютою проводять 10-11 % банківських інституцій, що діють у різних секторах валютного ринку.
Організаційно валютні ринки є позабіржовими, вони цілодобово функціонують у всіх країнах світу. Фізична дія міжнародного валютного ринку тісно пов'язана з часовими поясами. Міжнародний валютний ринок - глобальна телекомунікаційно-комп'ютерна мережа, що з'єднує банки та брокерські компанії рівних країн і через яку здійснюються операції купівлі-продажу іноземних валют та відбувається поступове пересування ділової активності зі Сходу на Захід. З одного боку, це означає неможливість здійснення операцій одночасно в усіх часових поясах, проте, з іншого - не дає змогу припинити функціонування валютних ринків ні на хвилину. З початком доби на Сході свою роботу починає валютний ринок Нової Зеландії. Рухаючись у західному напрямку і минаючи часові зони, до торгів на світовому валютному ринку долучаються ринки Сіднея, Токіо, Гонконгу, Сінгапуру, Пекіна, за ними ринки країн СНД, далі - ринки країн Східної та Західної Європи, і закінчується торговий день у Нью-Йорку та Лос-Анджелесі. Саме на цій основі відбувається швидкісна передача інформації про курси валют, попит та пропозицію, стан банків, новини в економіці та політиці, що забезпечує миттєві трансакції.
Міжнародний ринок боргових зобов'язань - сфера обігу боргових зобов'язань, що гарантують кредиторові право стягувати борг із боржника. З ін-ституційного погляду, міжнародний ринок кредитних ресурсів - сукупність установ і організацій, за допомогою яких здійснюється рух позикового капіталу у сфері міжнародних економічних відносин. Кредиторами є приватні банки, фірми, небанківські фінансові інститути. Джерела міжнародного кредиту такі:
- тимчасово вивільнена у підприємств у процесі кругообігу частина капіталу в грошовій формі;
- грошові накопичення держави, мобілізовані банками;
-- грошові заощадження населення, мобілізовані банками.
Міжнародний ринок боргових зобов'язань складається з двох головних сегментів: міжнародного ринку банківських кредитів та міжнародного ринку боргових цінних паперів (міжнародного ринку облігацій). Разом з тим важливо зауважити, що впродовж останніх років спостерігається тенденція до сек'юритизації боргових зобов'язань (переважання на міжнародному ринку кредитних ресурсів емісії боргових цінних паперів над звичайними банківськими кредитами - іноземними і синдикованими єврокредитами, оскільки останні менш привабливі для представників промислово розвинених країн).
Схожі статті
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 14.4. Суб'єкти фінансового ринку
На фінансовому ринку діють різні суб'єкти (учасники ринку), функції яких визначаються метою їх діяльності та участю у здійсненні угод. Суб'єктами...
-
Фінансовий ринок формується з різноманітних каналів, якими грошові кошти переміщуються від кредиторів (інвесторів) до позичальників. Такі канали...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 14.2. Сегментація фінансового ринку
Фінансовий ринок є, певною мірою, поняттям збірним, узагальненим. На практиці воно характеризує обширну систему окремих видів фінансових ринків з...
-
Свою фінансову політику держава реалізує за допомогою фінансового механізму, склад і структура якого визначаються рівнем розвитку економіки, відносинами...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 14.1. Фінансовий ринок у системі економічних відносин
14.1. Фінансовий ринок у системі економічних відносин У фінансовій системі держави чільне місце займає фінансовий ринок як важлива сфера фінансових...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Розділ 14. ФІНАНСОВИЙ РИНОК
14.1. Фінансовий ринок у системі економічних відносин У фінансовій системі держави чільне місце займає фінансовий ринок як важлива сфера фінансових...
-
Механізм фінансового менеджменту - цілісна, взаємопов'язана та взаємодіюча система рівнів, систем забезпечення, методів, важелів та інструментів...
-
12.1. Домогосподарство як інституційна економічна одиниця та суб'єкт фінансових відносин Однією з важливих проблем, що постали перед державою в умовах...
-
Особливості організації фінансів банківських установ. Основні функції банківських установ: надання кредитів та забезпечення потреб у ліквідності інших...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 4.1. Фінансова політика, її сутність, види і значення
4.1. Фінансова політика, її сутність, види і значення У кожній державі реалізується певна економічна політика, яка впливає на всі стадії суспільного...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Фінансові методи
Свою фінансову політику держава реалізує за допомогою фінансового механізму, склад і структура якого визначаються рівнем розвитку економіки, відносинами...
-
16.1. Сутність та функціональне призначення міжнародних фінансів Фінанси за своєю економічною природою виражають складну ієрархічну структуру, цілісність...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Розділ 16. МІЖНАРОДНІ ФІНАНСИ
16.1. Сутність та функціональне призначення міжнародних фінансів Фінанси за своєю економічною природою виражають складну ієрархічну структуру, цілісність...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Розділ 4.ФІНАНСОВА ПОЛІТИКА І ФІНАНСОВЕ ПРАВО
4.1. Фінансова політика, її сутність, види і значення У кожній державі реалізується певна економічна політика, яка впливає на всі стадії суспільного...
-
Фінансова наука - дуже розгалужена і диференційована система наукових знань, видів і форм наукової діяльності. Кожна структурна частина зумовлена...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 1.5. Фінансова система
Ефективність організації фінансів та прагматизм реалізації фінансових відносин і фінансової політики у державі залежать насамперед від оптимальної...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 14.3. Характеристика інструментів фінансового ринку
Операції на фінансовому ринку здійснюються за допомогою фінансових інструментів. Фінансові інструменти - різноманітні фінансові активи, які обертаються...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Фінансовий контроль
Фінансовий контроль класифікується за певними ознаками (рис. 4.3). Залежно від суб'єктів, що здійснюють фінансовий контроль, виділяють такі види....
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 15.3. Мета й основні завдання фінансового менеджменту
Політика управління окремими аспектами фінансової діяльності підприємств залежить від умов їх господарювання, масштабів і галузевих особливостей...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 15.1. Сутність фінансового менеджменту
15.1. Сутність фінансового менеджменту Фінансовий менеджмент як самостійний напрям наукових досліджень і вид управлінської діяльності сформувався...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Розділ 15. ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ
15.1. Сутність фінансового менеджменту Фінансовий менеджмент як самостійний напрям наукових досліджень і вид управлінської діяльності сформувався...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 9.5. Бюджетний федералізм і фінансове вирівнювання
Згідно з концепцією суспільних благ держава надає населенню певні блага або послуги, які ним колективно споживаються. Перелік таких благ зумовлений...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 8.2. Форми державного кредиту та класифікація державних позик
Державний кредит є невід'ємною складовою економічної і фінансової системи держави. У теорії і на практиці його прийнято поділяти на внутрішній і...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 1.3. Необхідність та характерні особливості фінансів
Фінанси як об'єктивне явище тісно пов'язані з життєдіяльністю людини, умовами господарювання та розвитком суспільства загалом. Задоволення різноманітних...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 6.2. Бюджетна політика і бюджетний механізм
Бюджетна політика є складовою економічної політики держави та фінансової політики. Основа бюджетної політики - розроблення напрямів використання бюджету...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 3.2. Сутність та структура фінансової науки
У суспільно-історичних реаліях фінансова наука постає у трьох виявах: - як певна сукупність знань, відомостей, інформації про фінанси; - діяльність,...
-
3.1. Історичні передумови виникнення фінансової науки та її роль у суспільстві Фінансова наука є невід'ємною складовою науки як системи знань. Під наукою...
-
13.1. Об'єктивна необхідність і сутність страхового захисту. Страхові фонди як джерело забезпечення страхового захисту В умовах розвитку ринкової...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Розділ 13.СТРАХУВАННЯ ТА СТРАХОВИЙ РИНОК
13.1. Об'єктивна необхідність і сутність страхового захисту. Страхові фонди як джерело забезпечення страхового захисту В умовах розвитку ринкової...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 7.3. Джерела фінансування дефіциту бюджету та їх класифікація
У сучасній теорії і практиці фінансів у зв'язку з бюджетними дефіцитами вживають такі поняття: фінансування бюджету, джерела фінансування (покриття)...
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 16.2. Міжнародний ринковий механізм перерозподілу фінансових ресурсів і капіталу