Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 13.2. Економічна природа і сутність страхування
Страхування є однією з найбільш давніх історичних і складних економічних категорій, невід'ємною частиною людського життя. Страхові відносини виникли у суспільстві в процесі його історичного розвитку. Людство завжди прагнуло захистити себе від різного роду ризиків та було змушене вживати запобіжні заходи для забезпечення достатніх умов життєдіяльності та виробничого процесу.
Термін "страхування" походить від лат. "securus" і "sine cura", що означають "безтурботний". Поняття "страхування" досить часто пов'язують зі словом "страх", а тому вживають у значеннях "підтримка", "гарантія успіху", "захист".
Зародження страхових відносин відбулося ще за тисячі років до нашої ери. Так, окремі елементи страхування простежувалися в законах царя Хаммурапі у Вави лоні (близько 1800 р. до н. е.): розподіл між зацікавленими особами ризику можливих втрат (збитків), захист їх інтересів у разі настання певних подій. Найдавнішою формою страхового захисту було взаємне страхування. У XIII ст. воно поступово поширювалося в Італії, Англії, Німеччині, де значного розвитку набули торгівля, грошові розрахунки, морське судноплавство.
У XVII ст. у Західній Європі, а у XVUI ст. і на теренах сучасної України особливо активно розвивається класичне страхування за всіма видами ризиків: морське та вогневе страхування, страхування життя та від нещасних випадків. Страхові платежі та внески стають регулярними, мобілізуються у відповідному страховому фонді з метою організації страхового захисту, з'являються страхові товариства, які здійснюють свою діяльність задля отримання прибутку. Такі зміни привели до нового розуміння суті страхування.
В умовах командно-адміністративної системи управління народним господарством та державної монополії в страховій галузі страхування не враховувало інтереси зацікавлених осіб.
Із розвитком ринкових відносин змінюється і посилюється роль страхування. Розвиток суспільних відносин, удосконалення засобів виробництва призводять до збільшення кількості ризиків та величини збитків від їх настання. Разом із необхідністю страхування класичних ризиків з'являється потреба у страхуванні підприємницьких, фінансових, кредитних, банківських, валютних та нових специфічних ризиків перехідного етапу. В умовах ринку страхування стає не тільки методом захисту страхувальників від руйнівних стихійних лих, а й засобом захисту від несприятливих змін ринкової кон'юнктури, що можуть негативно вплинути на життєдіяльність усіх суб'єктів ринкових відносин.
Розкриваючи сутність страхування, доцільно розглядати його поняття в таких аспектах:
- як гарантію захисту майнових інтересів юридичних і фізичних осіб;
- як економічну категорію;
- як вид діяльності (бізнесу);
- як форму фінансового посередництва;
- як метод нейтралізації ризиків.
Офіційне, законодавчо регламентоване нормами права, визначення терміна "страхування" наведене в Законі України "Про страхування" (зі змінами і доповненнями): страхування - вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення цих фондів. Відповідно рух грошових коштів між суб'єктами страхових правовідносин відбувається під впливом обов'язкових норм, законів, встановлених державою. Такі цивільно-правові договірні відносини передбачають обов'язок страховика здійснити страхові виплати у разі настання страхових подій згідно з договором страхування, а відтак гарантують захист майнових інтересів громадян та підприємств.
Згідно із Законом України "Про страхування" до об'єктів страхування належать майнові інтереси, пов'язані з:
- життям, здоров'ям, працездатністю та додатковою пенсією страхувальника або застрахованої особи (особисте страхування);
- володінням, користуванням і розпоряджанням майном (майнове страхування);
Страхування та страховий ринок
- відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди застрахованій особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності).
До суб'єктів страхування належать:
- страховики;
- страхувальники;
- застраховані;
- вигодонабувачі.
Страховики - фінансові установи, створені у формі акціонерних, повних, командитних товариств або товариств з додатковою відповідальністю згідно із Законом України "Про господарські товариства" та Господарським кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цими законодавчими актами, а також які одержали в установленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності. Тобто страховики - спеціалізовані організації, які за певну плату (страхову премію) беруть на себе зобов'язання відшкодувати збитки, завдані страховою подією, або виплатити страхову суму страхувальникам чи особам, яких вони зазначили у договорі страхування.
В окремих випадках, встановлених законодавством України, страховиками визнаються державні організації (з використанням слів "державна", "національна"), що створені та діють відповідно до чинного законодавства, єдиним власником яких є держава. Слова "страховик", "страхова компанія", "страхова організація" та похідні від них можуть використовувати лише ті юридичні особи, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності. Страхова діяльність в Україні здійснюється виключно страховиками - резидентами України.
У страхових відносинах може брати участь декілька страховиків. Страхування об'єкта за одним спільним договором кількома страховиками називається співстрахуванням. Страховик може страхувати ризики з виконання всіх або частини своїх обов'язків перед страхувальником в іншого страховика. Такі дії страховиків називаються перестрахуванням. У таких відносинах виокремлюються два суб'єкти: перестрахувальник - страховик, що передає другому страховику договір страхування; перестраховик - страховик, який бере договір страхування і зобов'язання за ним.
Страхувальники - юридичні особи та дієздатні громадяни, які уклали зі страховиками договори страхування, сплачують страхові премії і мають право на отримання відшкодування у разі настання страхового випадку.
Застраховані - особи, що беруть участь в особистому страхуванні, об'єктом страхового захисту яких є життя, здоров'я і працездатність. Застрахована особа, яка сплачує страхові внески, є одночасно страхувальником.
Вигодонабувачі - особи, зазначені страхувальником у договорі страхування для отримання страхового відшкодування або страхової виплати у разі, якщо страхувальник чи застрахована особа не зможе скористатися належними сумами самостійно.
Страхування як економічна категорія є системою економічних (пере-розподільних) відносин, що охоплює:
- формування спеціального грошового фонду за рахунок внесків фізичних та юридичних осіб;
- використання цього фонду для відшкодування збитків унаслідок несприятливих подій (ризиків).
З позиції цільового формування і використання страхового фонду страхування можна вважати фінансовими відносинами. Водночас страхування охоплює особливі фінансові відносини, які дають підстави відрізняти страхування від інших економічних категорій. Тому доцільно виокремити ознаки, що характеризують специфіку категорії страхування:
- перерозподільні відносини між учасниками сформування страхового фонду;
- наявність страхового ризику, тобто страхуванню властивий імовірнісний характер відносин;
- солідарне розкладення збитку між учасниками страхування;
- поворотність страхових платежів, мобілізованих у страховому фонді. Наведені ознаки вказують на те, що страхування тісно взаємодіє з такими
Економічними категоріями, як фінанси і кредит, проте має і принципові відмінності.
По-перше, страхування, як і фінанси, зумовлене рухом грошових коштів під час формування та використання відповідних цільових фондів у процесі розподілу та перерозподілу доходів і нагромаджень усіх суб'єктів господарювання. З одного боку, наявність такої ознаки наближує страхування до категорії фінансів, а з іншого - підкреслює його особливості.
По-друге, для страхування характерні економічні відносини, пов'язані лише з перерозподілом доходів і коштів для нагромадження з метою відшкодування збитків. Перерозподіл між учасниками страхових відносин має замкнений характер, пов'язаний із солідарним розкладенням нанесеного збитку. Замкненість полягає у тому, що використання страхового фонду обмежується суб'єктами, які брали участь у його формуванні. Тоді як однією з ознак фінансових відносин є нееквівалентний характер перерозподілу.
По-третє, страхування базується на можливості настання страхового випадку, тобто страхуванню притаманний імовірнісний характер відносин. Відповідно рух грошових коштів у страхуванні залежить від ступеня ймовірності заподіяння збитку страховими подіями. Чим вищою є така ймовірність, тим більшим є страховий внесок і розмір відшкодування. Фінансування має плановий характер формування та використання грошових фондів.
По-четверте, замкнене розкладення збитків зумовлює таку специфічну ознаку страхування, як поверненість страхових платежів, унесених до страхового фонду. Внески кожного учасника страхового фонду призначені для страхових виплат, тобто повертаються у вигляді страхових сум або страхового відшкодування. Принцип повернення коштів характерний і для такої економічної категорії, як кредит, однак не можна сказати, що страхувальник кредитує страховика, оскільки він купує страховий захист. Проте необхідно зауважити, що кредитний характер страхових відносин притаманний насамперед страхуванню життя, кошти за яким повертаються або платникові, або спадкоємцям, тоді як для ризикових видів страхування цей принцип має місце лише у разі настання страхових подій.
Отже, страхування як економічна категорія - сукупність перерозподіль-них відносин, які виникають між двома суб'єктами - страховиком і страхувальником - з приводу формування грошових фондів за рахунок сплати останнім страхових внесків з метою захисту майнових інтересів у разі настання страхових випадків та поповнення цих фондів у процесі ефективного розміщення тимчасово вільних коштів на фінансовому ринку.
У ринковій економіці страхування здійснюється на комерційних засадах (за винятком державного соціального страхування), виступаючи важливим напрямом підприємницької діяльності. Так, страхові компанії шляхом реалізації страхових послуг, з одного боку, забезпечують соціальний ефект у суспільстві - страховий захист добробуту людства, а з іншого - займаються комерційною діяльністю, яка дає прибуток. Джерелом прибутку страховика є доходи від страхової діяльності, від розміщення тимчасово вільних коштів в об'єкти виробничої та невиробничої сфер діяльності, банківські депозити, акції, облігації тощо. З цієї позиції страхування можна розглядати як вид діяльності (бізнесу).
Страхові компанії відіграють велику роль у стимулюванні господарської активності учасників ринку, який створює конкурентне середовище, що викликає потужну психологічну мотивацію їх економічної діяльності. Страхування насамперед створює для всіх учасників рівні права, можливість отримати вигоду, надає впевненості в розвитку бізнесу. В такому аспекті страхування можна розглядати як форму фінансового посередництва, яка забезпечує формування та цільове використання спеціальних грошових фондів.
У ринкових умовах господарювання розширюється коло ризиків, посилюється їх вплив на підприємництво і життєдіяльність людини. При цьому кошти, мобілізовані у страхових фондах страхових компаній, є вагомим джерелом компенсації можливих фінансових втрату випадку настання ризикових подій. Відповідно з позиції управління ризиками страхування є методом нейтралізації ризиків у всіх сферах життя та господарської діяльності.
Схожі статті
-
13.1. Об'єктивна необхідність і сутність страхового захисту. Страхові фонди як джерело забезпечення страхового захисту В умовах розвитку ринкової...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Розділ 13.СТРАХУВАННЯ ТА СТРАХОВИЙ РИНОК
13.1. Об'єктивна необхідність і сутність страхового захисту. Страхові фонди як джерело забезпечення страхового захисту В умовах розвитку ринкової...
-
6.1. Соціально-економічна сутність, необхідність та призначення бюджету Бюджет держави - центральна ланка фінансової системи суспільства. У фінансовій...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 6.4. Економічна сутність і склад доходів бюджету
Доходи бюджету держави, їхній зміст доцільно розглядати з використанням тих же підходів, що й зміст бюджету. Як об'єктивна економічна категорія бюджет...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Фонд соціального страхування на випадок безробіття
Фонд соціального страхування на випадок безробіття є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Кошти Фонду не...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 1.2. Сутність фінансів
Теоретичне осмислення сутності фінансів є складним та відповідальним творчим процесом, оскільки лише на основі пізнання глибинних основ явища або процесу...
-
Зумовленими народженням і похованням, створений у 2001 р. відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку...
-
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань - цільовий централізований страховий фонд, некомерційна...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 6.5. Видатки бюджету, їх сутність, склад і класифікація
Видатки бюджету відіграють провідну роль у фінансовому забезпеченні потреб соціально-економічного розвитку суспільства. На обсяги, склад і структуру...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Розділ 6.БЮДЖЕТ. БЮДЖЕТНА СИСТЕМА
6.1. Соціально-економічна сутність, необхідність та призначення бюджету Бюджет держави - центральна ланка фінансової системи суспільства. У фінансовій...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 8.1. Економічна природа та роль державного кредиту
8.1. Економічна природа та роль державного кредиту Питання державного кредиту, дослідження державного боргу мають давню традицію як у зарубіжній, так і у...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 2.1. Фінанси як економічна категорія
2.1. Фінанси як економічна категорія Фінанси - важлива, складна та багатогранна економічна категорія. Поняття "фінанси" походить від лат. Finansia -...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Особливості організації фінансів страхових компаній
Основною діяльністю страхових компаній є надання страхових послуг як виду цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та...
-
В Україні, як державі, що вважає своїм пріоритетом формування соціально орієнтованої ринкової економіки, найбільшими за обсягом та найвагомішими за...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 4.1. Фінансова політика, її сутність, види і значення
4.1. Фінансова політика, її сутність, види і значення У кожній державі реалізується певна економічна політика, яка впливає на всі стадії суспільного...
-
Місцеві фінанси займають важливе місце у фінансовій системі країни поряд з державними фінансами, фінансами суб'єктів господарювання і фінансами...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 3.2. Сутність та структура фінансової науки
У суспільно-історичних реаліях фінансова наука постає у трьох виявах: - як певна сукупність знань, відомостей, інформації про фінанси; - діяльність,...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Розділ 10.СОЦІАЛЬНІ ПОЗАБЮДЖЕТНІ ФОНДИ
10.1. Необхідність, зміст і роль соціальних позабюджетних фондів Позабюджетні фонди - важлива складова державних фінансів і самостійна ланка фінансової...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 9.1. Основи теорії місцевих фінансів
9.1. Основи теорії місцевих фінансів Наука про місцеві фінанси бере свій початок з другої половини XIX ст., саме тоді відбувся процес остаточного...
-
10.1. Необхідність, зміст і роль соціальних позабюджетних фондів Позабюджетні фонди - важлива складова державних фінансів і самостійна ланка фінансової...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 12.2. Теоретичні основи фінансів домогосподарств
Кардинальні зміни в соціально-економічних процесах, що відбуваються в Україні, характеризуються докорінною зміною ролі людини у суспільстві, суттєво...
-
9.1. Основи теорії місцевих фінансів Наука про місцеві фінанси бере свій початок з другої половини XIX ст., саме тоді відбувся процес остаточного...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 8.3. Державний борг: сутність та соціально-економічні наслідки
Неминучим і закономірним наслідком застосування державного кредиту є державний борг. З'ясування суті та економічної природи державного боргу має важливе...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 5.1. Сутність, необхідність та види податків
5.1. Сутність, необхідність та види податків Податки - дуже складна фінансова категорія, яка здійснює вплив на всі економічні явища та процеси. Це...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Неподаткові надходження
1. Податкові надходження. Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості: податок на прибуток підприємств (крім...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - Податкові надходження
1. Податкові надходження. Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості: податок на прибуток підприємств (крім...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 10.3. Загальна характеристика соціальних позабюджетних фондів
В Україні функціонують чотири державні позабюджетні фонди та велика кількість недержавних і доброчинних фондів соціального призначення. Пріоритетний...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 12.5. Особисті фінанси, їх розвиток в умовах ринку
З переходом економіки України до ринкових засад господарювання перед вітчизняною фінансовою наукою постало завдання вироблення нових підходів до...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 10.2. Становлення та розвиток соціальних позабюджетних фондів
Соціальні позабюджетні фонди постійно розвиваються й удосконалюються залежно від фінансової та соціальної політики держави, яка на кожному етапі розвитку...
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 6.3. Бюджетний устрій та бюджетна система
Бюджетний устрій - організація і принципи побудови бюджетної системи, її структури, розподіл доходів і видатків між окремими ланками, правові основи...
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 13.2. Економічна природа і сутність страхування