Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 17.4. Грошово-кредитна політика як складова фінансової безпеки держави
На рівень фінансової безпеки держави впливає характер формування грошової маси як одного з найважливіших елементів фінансової системи.
Рівень фінансової безпеки держави залежить від взаємозв'язку та взаємозумовленості монетарної й фіскальної політик. При цьому можуть виникати ситуації, коли монетарна і фіскальна політики взаємопов'язані, або якщо між ними є чітке розмежування. У першому випадку фіскальна політика змушує центральний банк країни здійснювати пряме фінансування дефіциту державного бюджету, у другому - відбувається відокремлення центрального банку від фінансування бюджету.
Нестача безготівкової грошової маси зумовлює збільшення взаємних неплатежів, впливає на обсяги виробництва, рівень цін, зменшує фінансову безпеку. Низьке відношення грошової маси в обігу до обсягу виробленого ВВП спричинює інфляційні очікування.
Інфляція залишається актуальною проблемою для всіх країн світу, а стимулювання інфляційних процесів - однією з цілей економічної політики урядів та монетарних органів влади.
Інфляція - це підвищення загального рівня цін в економіці, зумовлене зниженням купівельної спроможності грошей, унаслідок переповнення каналів обігу надлишковою кількістю паперових грошей, незабезпечених відповідним зростанням товарної маси.
Інфляція може бути прихованою, наприклад, виявлятися у формі бюджетної заборгованості громадянам із заробітної плати й інших соціальних виплат, неплатежів тощо.
Індикатором фінансової безпеки є рівень інфляції, який, визначається зростанням цін, що призводить до знецінення коштів населення і суб'єктів господарювання. В Україні рівень інфляції (індекс споживчих цін) розраховує Державний комітет статистики України.
Інфляція в діапазоні від 2 до 4 % за рік вважається помірною (повзучою), вона сприятиме збільшенню обсягів виробництва і може стати стимулом до економічного зростання. Інфляція від 5 до 20 % свідчить про відкриту інфляцію, коли темпи економічного зростання починають зменшуватися. Інфляція від 20 до 25 % називається галопуючою. У цей період спостерігається стрімке збільшення цін на товари, що втрачає контрольованість і призводить до поглиблення загальної соціально-економічної кризи. Галопуюча інфляція переходить у гіперінфляцію - припиняється економічне зростання, відбувається спад виробництва і, як наслідок, держава втрачає фінансову незалежність.
Рівень інфляції в Україні у 2004 р. становив 12,3 %, у 2005 р. - 10,3%.*45
*45: {Статистичний щорічник України за 2005 рік.}
Висока й особливо нестабільна інфляція призводить до:
- скорочення темпів зростання інвестицій у реальний сектор економіки;
- зниження кредитної активності, орієнтованої на тривалі терміни погашення кредитів;
- умов, коли не має змоги зменшувати рівень відсоткових ставок комерційних банків, у зв'язку з чим не лише підвищується вартість грошових (фінансових) ресурсів, а й виникають додаткові витрати бюджету на обслуговування боргу;
- зниження купівельної спроможності національної валюти;
- збільшення валютних ризиків;
- зменшення норм заощаджень серед населення і потенційних масштабів коштів, що могли б залучатися банками з метою здійснення їх кредитної діяльності;
- активізації процесів доларизації.
Рівень інфляційної безпеки визначається правильністю встановлення виду інфляції й обрання типу антиінфляційної політики.
Основними напрямами антиінфляційної політики мають бути:
- оздоровлення бюджетної та банківської систем;
- підтримка пріоритетних галузей народногосподарського комплексу;
- стимулювання науково-технічного прогресу й інвестицій;
- розвиток ринку цінних паперів і мобілізація вільних коштів юридичних та фізичних осіб.
Оцінюючи стан фінансової безпеки держави, слід враховувати групу показників соціального блоку. Зіставлення рівня та якості життя з граничними значеннями дасть змогу визначити загрози у певній сфері, розробити і вжити заходи щодо поліпшення ефективності соціальної політики держави.
Важливим показником, за допомогою якого оцінюють рівень доходів переважної більшості населення в державі, є частка оплати праці найманих працівників у структурі ВВП за категоріями доходу. Про низький рівень доходів населення в Україні свідчить показник частки населення із середньодушовими витратами у місяць нижчими ніж прожитковий мінімум (табл. 17.2). Пороговим значенням цього показника, визначеним світовою практикою, є величина 7 %. У 2005 р. цей показник для України становив 64 %, що свідчить про перевищення межі припустимого значення. Поряд з низьким рівнем сукупних доходів переважної більшості населення держави спостерігається збільшення ступеня майнової диференціації за рівнем грошових доходів та витрат. Так, співвідношення грошових витрат 20 % найбільш і 20 % найменш забезпеченого населення України у 2005 р. становило 5,5 разу1.
Розглядаючи соціальний аспект фінансової безпеки, варто враховувати і додаткові фактори, що періодично можуть виникати у країні (заборгованість із заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат) викликають соціальну напруженість у суспільстві.
Не менш важливим показником фінансової безпеки держави є стабільність і конвертованість валюти.
Валютна безпека держави - забезпеченість держави достатніми валютними коштами, підтримування стабільності внутрішньої та зовнішньої купівельної спроможності грошової одиниці, накопичення необхідного обсягу валютних резервів, виконання міжнародних зобов'язань; стан курсоутворення, направлений на розвиток вітчизняного експорту та приплив іноземних інвестицій.
Таблиця 17.2. Диференціація життєвого рівня населення
Рік |
Співвідношення витрат 20 % найбільш і 20 % найменш забезпеченого населення, рази |
Частка населення із середньодушовими витратами у місяць, нижчими ніж прожитковий мінімум*, % | ||
Грошові |
Сукупні |
Грошові |
Сукупні | |
2000 |
6,0 |
4,4 |
87,9 |
80,2 |
2003 |
5,7 |
4,4 |
83,4 |
76,2 |
2005 |
5,5 |
4,6 64,0 |
55,3 |
* У IV кварталі 2000 р. - 270,1 грн, у 2003 р. - 342 грн, у 2005 р. - 423 грн.
Валютна безпека держави багато в чому визначається валютною стратегією. Розрізняють п'ять основних варіантів валютної стратегії:
1) фінансування тимчасового платіжного дисбалансу шляхом змін у рівні резервування і грошових зобов'язань перед іншими країнами;
2) валютний контроль у поєднанні з фіксованим валютним курсом;
3) вільно плаваючий валютний курс;
4) постійно фіксований валютний курс, на підтримку якого має орієнтуватися вся внутрішня економіка;
5) регульоване плавання валют.
У процесі формування довгострокової валютної стратегії потрібно враховувати паритет купівельної спроможності, який є співвідношенням між двома валютами, що врівноважує їх купівельну спроможність щодо визначеної сукупності товарів і послуг.
На рівень валютної безпеки держави впливає режим курсоутворення, який має передбачати можливість його регулювання з урахуванням темпів внутрішньої інфляції та інтересів експортерів. Експортери - головне джерело іноземної валюти.
В Україні використовувався валютний коридор - можливе мінімальне та максимальне відхилення офіційного курсу національної грошової одиниці до іноземних валют. У 1999 р. встановили режим регульованого "плаваючого курсу".
Негативним у політиці курсоутворення в Україні було те, що темп зростання долара відставав від темпу інфляції, що сприяло погіршенню конкурентоспроможності експорту, стимулюванню імпорту, руйнації торговельного балансу.
Місцем курсоутворення з 19 березня 1999 р. вважається міжбанківський валютний ринок.
Для того, щоб протягом тривалого періоду стабілізувати курс, підвищити платоспроможність держави стосовно погашення й обслуговування зовнішніх боргів НБУ слід забезпечити нагромадження достатнього валютного резерву. Інформація щодо обсягів міжнародних резервів міститься у бюлетенях НБУ. Протягом 2000-2005 pp. спостерігало збільшення резервів НБУ (на кінець 2005 р. вони становили 19,4 млрд. дол. США).*46
*46: {Сухоруков А. І., Ладюк О. Д. Фінансова безпека держави: Навч. посіб. - К.: Центр навч. літ., 2007. - 192.}
Фінансова безпека держави залежить також від обсягу валютних надходжень. Індикатором стану валютного ринку є платіжний баланс.
Платіжний баланс - співвідношення між сумою платежів, здійснених певною країною за кордоном, і сумою надходжень до цієї країни з-за кордону за певний період (рік, квартал, місяць). Платіжний баланс об'єднує торговельний баланс, баланс послуг і руху капіталів.
Забезпечення держави інвалютою, стабілізація національної валюти та підтримка платіжного балансу потребує певного регулювання і валютного контролю.
Валютне регулювання - регламентація державою міжнародних розрахунків і порядку проведення валютних операцій; це економічна потреба, зумовлена міжнародною економічною інтеграцією та співпрацею між країнами на світовому ринку. Валютне регулювання здійснює безпосередньо НБУ.
Валютний контроль - контроль за дотриманням валютного законодавства, за порушення якого передбачаються штрафи, санкції та позбавлення ліцензій.
Найпотужнішим елементом фінансового сектору України є банківська система, розвиток і функціонування якої має великий вплив на фінансову безпеку держави. Низка тенденцій у розвитку банківської системи свідчить про окремі проблеми у формуванні та динаміці власного капіталу окремих банків і системи загалом. Зміцнення банківської системи шляхом збільшення банківського капіталу є однією з основних передумов успішної інтеграції України до Європейського Союзу (ЄС).
У банківській системі невирішені питання стосовно високої вартості кредитних ресурсів.
Вартість банківських кредитів - річні відсотки, що сплачує позичальник комерційному банкові за користування кредитами. Рівень ставок залежить від облікової ставки центрального банку та міститься у бюлетенях НБУ.
Залишається проблематичним повернути довіру населення України як до окремих банків, так і банківської системи в цілому. Питання капіталізації банків потрібно вирішувати системно і комплексно. Від обсягів структури та дотримання нормативів банківського капіталу залежить стабільність роботи банківського сектору та фінансова безпека держави.
До основних заходів щодо поліпшення діяльності банківського сектору належать:
- удосконалення законодавчої бази;
- упровадження довгострокового рефінансування, що дає змогу збільшити обсяги надання довгострокових кредитів;
- збільшення обсягу власних коштів;
- удосконалення методів та інструментів економічного аналізу й прогнозування діяльності як окремого банку, так і банківського сектору загалом;
- ведення банками кредитних історій своїх позичальників;
- моніторинг виконання програм розвитку банківської системи;
- підвищення кваліфікації фахівців;
- забезпечення захищеності інформації.
Схожі статті
-
17.1. Фінансова безпека держави у системі економічної безпеки Фінансова безпека - багаторівнева система, яку утворює низка підсистем, кожна з котрих має...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - Тема 17. ФІНАНСОВА БЕЗПЕКА ДЕРЖАВИ
17.1. Фінансова безпека держави у системі економічної безпеки Фінансова безпека - багаторівнева система, яку утворює низка підсистем, кожна з котрих має...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 17.3. Вплив державних боргів на фінансову безпеку
Боргова безпека - рівень внутрішньої та зовнішньої заборгованостей з урахуванням вартості її обслуговування й ефективності використання внутрішніх і...
-
Бюджетна безпека - це спроможність бюджетної системи забезпечити платоспроможність держави під час збалансування доходів і видатків та ефективне...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 2.2. Еволюція фінансів
Розглядаючи генезис фінансів, виділяють основні етапи їх розвитку, тобто еволюцію. З'ясуємо детальніше еволюцію форм фінансів та їх характерні ознаки у...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 16.3. Фінанси міжнародних організацій та інституцій
У сучасному світовому господарстві, міжнародних фінансово-економічних і валютно-кредитних відносинах помітну роль відіграють міжнародні фінансові...
-
Правове регулювання фінансової діяльності - провідна форма державного керівництва економікою. Система правових норм, що регулюють фінансову діяльність...
-
Перебудова економічної системи України, її переорієнтація на ринкові умови ставлять нові вимоги до підготовки високопрофесійних фахівців, здатних...
-
Перебудова економічної системи України, її переорієнтація на ринкові умови ставлять нові вимоги до підготовки високопрофесійних фахівців, здатних...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 6.2. Склад доходів і видатків бюджету
Доходи бюджету - частинка централізованих ресурсів, що використовуються з метою виконання відповідних функцій держави. В Україні, згідно з Бюджетним...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 6.1. Економічна сутність і призначення бюджету
6.1. Економічна сутність і призначення бюджету Державний бюджет починає функціонувати майже з виникненням держави. Уперше появу бюджету та процес його...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - Тема 6. БЮДЖЕТ. БЮДЖЕТНА СИСТЕМА
6.1. Економічна сутність і призначення бюджету Державний бюджет починає функціонувати майже з виникненням держави. Уперше появу бюджету та процес його...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 4.5. Організація фінансового контролю в державі
У країнах із ринковою економікою сфера державного фінансового контролю забезпечує реалізацію фінансової політики держави. Фактично фінансовий контроль...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 4.4. Державне управління фінансами в Україні
Ефективне функціонування фінансової системи держави, здійснення цілеспрямованої фінансової політики за допомогою фінансового механізму залежить від...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 4.3. Фінансова політика та фінансовий механізм
Система державних заходів у сфері фінансової діяльності, спрямованих на мобілізацію фінансових ресурсів, їх розподіл і використання, з метою виконання...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 16.2. Міжнародний фінансовий ринок і його структура
Процес міжнародного руху товарів, послуг, капіталу, виробнича та науково-технічна співпраці, міграція робочої сили, туризм зумовлюють виникнення потреб у...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 14.5. Структура фінансового ринку
Єдиного методу структуризації фінансового ринку немає. У практиці розвинутих країн оптимальна структура ринку фінансових послуг визначається двома...
-
На кінець 2005 р. за даними Державного комітету статистики України чисельність постійного населення України становила 46,7 млн. До постійного належить...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 6.3. Бюджетна система та принципи її побудови
Після проголошення незалежності України у 1991 р. Верховна Рада України вперше ухвалила Закон "Про бюджетну систему України" з наступним його доповненням...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - ПЕРЕДМОВА
Перебудова економічної системи України, її переорієнтація на ринкові умови ставлять нові вимоги до підготовки високопрофесійних фахівців, здатних...
-
4.1. Діяльність фінансової системи держави як предмет фінансового права Фінанси охоплюють широкий спектр обмінно-розподільних і перерозподільних...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - Тема 4. ФІНАНСОВЕ ПРАВО ТА ФІНАНСОВА ПОЛІТИКА
4.1. Діяльність фінансової системи держави як предмет фінансового права Фінанси охоплюють широкий спектр обмінно-розподільних і перерозподільних...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 3.3. Розвиток фінансової науки в Україні
Фінансова наука в Україні розвивалася в контексті її розвитку в умовах Російської імперії, тому важко визначити, який внесок зробили українські вчені для...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - Тема 8. ДЕРЖАВНИЙ КРЕДИТ
8.1. Державний кредит і державні запозичення, їх класифікація Державний кредит - специфічна ланка державних фінансів; він не має ні окремого грошового...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 7.3. Методи фінансування бюджетного дефіциту
У світовій практиці для боротьби з бюджетним дефіцитом застосовуються три основні концепції збалансованості бюджету: 1) на щорічній основі; 2) на...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 7.2. Основні концепції збалансованості бюджету
У світовій практиці для боротьби з бюджетним дефіцитом застосовуються три основні концепції збалансованості бюджету: 1) на щорічній основі; 2) на...
-
7.1. Сутність дефіциту бюджету та причини його виникнення Оскільки бюджет є системою всеохоплюваних перерозподільних відносин, то його формування і стан...
-
16.1. Сутність, функції та політика міжнародних фінансів Міжнародні фінанси - сукупність відносин, пов'язаних зі створенням і використанням грошових...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - Тема 16. МІЖНАРОДНІ ФІНАНСИ
16.1. Сутність, функції та політика міжнародних фінансів Міжнародні фінанси - сукупність відносин, пов'язаних зі створенням і використанням грошових...
-
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - Тема 7. БЮДЖЕТНИЙ ДЕФІЦИТ
7.1. Сутність дефіциту бюджету та причини його виникнення Оскільки бюджет є системою всеохоплюваних перерозподільних відносин, то його формування і стан...
Фінанси: курс для фінансистів - Оспіщева В. І. - 17.4. Грошово-кредитна політика як складова фінансової безпеки держави