Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 14.1. Сутність, значення та функції державного бюджету
14.1. Сутність, значення та функції державного бюджету
Для виконання своїх функцій держава повинна мати достатні грошові фонди. Ці фонди вона формує шляхом перерозподілу валового внутрішнього продукту. Найважливішим засобом, через який держава здійснює розподіл і перерозподіл внутрішнього продукту, є державний бюджет.
Державний бюджет - це провідна ланка фінансової системи і головна фінансова категорія. Через бюджет держави відтворюється вся багатогранна її діяльність і забезпечується виконання її функцій. У ньому поєднуються доходи й видатки держави.
Функціонування бюджету держави визначається такими причинами: існуванням товарно-грошових відносин; функціонуванням держави та потребами розширеного відтворення.
Державний бюджет є самостійною економічною категорією. Ця категорія, будучи частиною фінансів, характеризується такими ж ознаками, які притаманні фінансам у цілому, але одночасно має свої особливості, які відрізняють її від інших сфер і ланок фінансових відносин. До цих особливостей відносять:
1) бюджет є особливою економічною формою перерозподільних відносин, пов'язаних з відокремленням частини ВВП у руках держави і використанням її з метою задоволення потреб усього суспільства й окремих адміністративно-територіальних формувань;
2) за допомогою бюджету відбувається перерозподіл ВВП, рідше - національного багатства, між окремими галузями економіки, адміністративно-територіальними формуваннями, сферами суспільної діяльності;
3) пропорції бюджетного перерозподілу вартості більшою мірою, ніж в інших ланках фінансової системи, визначаються потребами розширеного відтворення в цілому і завданнями, які стоять перед суспільством на кожному історичному етапі його розвитку;
4) сфера бюджетного розподілу посідає центральне місце у складі державних фінансів, що зумовлено ключовим положенням бюджету порівняно з іншими ланками.
Тобто, суспільне призначення державного бюджету - забезпечити розподіл і перерозподіл ВВП між галузями економіки, верствами населення і територіями з метою підвищення ефективності економіки та добробуту громадян.
Оскільки, бюджет держави є складним і багатогранним явищем у суспільстві, його розглядають з трьох позицій.
За економічним змістом бюджет являє собою сукупність грошових відносин між державою, з одного боку, і юридичними та фізичними особами, з іншого боку, з приводу формування і використання централізованого фонду грошових коштів, призначеного для забезпечення виконання державою її функцій.
Фінансові відносини, які складаються у держави з юридичними і фізичними особами називаються бюджетними. Централізація частини ВВП у бюджеті є платою суспільства за виконання державою її функцій, таких як управління суспільством, оборона країни, економічна і соціальна.
Крім того, держава, виступаючи власником засобів виробництва у державному секторі, здійснює підприємницьку діяльність і відповідно є одним із суб'єктів створення і розподілу ВВП. Як доводить світовий досвід, роль держави у розподільних процесах із розвитком ринкових відносин має зростати, і державний бюджет у цьому контексті є найдосконалішим засобом для здійснення перерозподілу фінансових ресурсів зокрема і національного багатства в цілому.
За матеріальним змістом бюджет держави являє собою централізований грошовий фонд держави. Обсяг державного бюджету - це річна сума коштів, що проходять через цей фонд. Він перебуває у постійному русі: практично щоденно до нього надходять кошти і здійснюється фінансування видатків. У зв'язку з цим необхідна чітко налагоджена система управління бюджетом з метою забезпечення своєчасного і повного надходження доходів та раціонального й ефективного використання його коштів.
За формою прояву бюджет є основним фінансовим планом, у якому відображається діяльність держави та місцевих органів влади й управління. Як фінансовий план державний бюджет являє собою баланс доходів і видатків. Водночас це не просто розпис доходів і видатків держави - це віддзеркалення її економічної і соціальної, міжнародної та оборонної, а головне фінансової (в усіх її напрямах) політики. Це форма прояву розглянутої вище сукупності перерозподільних відносин у суспільстві.
Бюджет держави як фінансовий план відіграє дуже важливу роль у діяльності держави. Він визначає її можливості й пріоритети, її роль і форми реалізації закріплених за нею функцій. Це документ, що спрямовує фінансову діяльність держави, робить її конкретною і фінансово забезпеченою.
За функціональною будовою бюджет держави містить дохідну і видаткову частини (табл. 14.1).
Держава планує бюджет, його доходи і видатки. Форми і методи бюджетної роботи та бюджетного планування, структура доходів і видатків бюджету кожної держави визначаються економічним ладом суспільства, природою і функціями держави. Джерела надходжень коштів до бюджету, їх спрямування і використання у процесі розширеного відтворення визначаються системою економічних відносин, характером
Суспільних відносин, які становлять матеріальну основу фінансів. Бюджет як фінансовий план відіграє координуючу роль стосовно інших фінансових планів.
Державний бюджет є основним фінансовим планом держави на рік, який має силу закону. Він затверджується законодавчими органами влади.
Таблиця 14.1. Механізм формування та використання бюджетного фонду
На формування і використання бюджету впливає низка факторів, які можна поділити на політичні, економічні та соціальні.
Політичні фактори відображають політичну ситуацію в країні, яка може істотно вплинути на формування бюджету та використання бюджетних коштів.
Економічні фактори пов'язані з макроекономічними процесами, що відбуваються в державі.
Соціальні фактори формування та використання бюджету зумовлені соціальними та демографічними обставинами.
Суть державного бюджету, як і будь-якої економічної категорії, реалізується через розподільну (перерозподільну), регулюючу і контрольну функції. Зміст цих функцій, сфера і об'єкт їх дії характеризують специфіку бюджету як економічної категорії.
Так, завдяки розподільній функції здійснюються розподіл та перерозподіл ВВП і національного доходу. Важливе значення має частка ВВП, що перерозподіляється державою через бюджет. У різних країнах і в різні часи вона змінюється залежно від характеру і спрямованості панівної економічної моделі.
Частка ВВП, яка перерозподіляється через бюджет у різних країнах становить: США - 35 %; Великобританія - 41 %; Японія - 32 %; Франція - 50 %; Канада - 45%; Швеція - 65%. В Україні, за даними 2011 р., через бюджет перерозподіляється 28,7% ВВП. За прогнозами Міністерства фінансів України1 передбачається зменшення частки перерозподілу ВВП через бюджет з 28,5% у 2012р. до 27,2 % у 2013р. та 25,6% у 2014р.
За допомогою регулюючої функції створюється матеріально-технічна база для функціонування держави через формування централізованого фонду фінансових ресурсів, що дає їй можливість виконувати свої функції.
За допомогою бюджету держава впливає на процес відтворення робочої сили. Вдосконалення та ускладнення технологій виробництва, розвиток НТР зумовили необхідність зростання державних витрат на середню та вищу освіту, професійну підготовку та перепідготовку кадрів. "Інвестиції в людину" сьогодні розглядають як одну з форм капіталовкладень, що приносить прибуток, і фінансуються значною мірою за рахунок держави.
Бюджет фінансово забезпечує соціальну політику держави. Значні кошти спрямовують на фінансування систем соціального страхування та соціального забезпечення (пенсії за віком, інвалідам, при втраті годувальника, втраті працездатності, допомога по безробіттю), а також на освіту, науку, охорону здоров'я.
Контрольна функція дає можливість знайти недоліки в управлінні фінансами, своєчасно і повно оцінити фінансові ресурси, які надходять у розпорядження держави, проаналізувати, як фактично складаються пропорції розподілу бюджетних коштів, наскільки ефективно вони використовуються. Основу контрольної функції становить рух бюджетних коштів, що відображається у відповідних показниках бюджетних надходжень та витрат.
Специфіка контрольної функції бюджету полягає в тому, що бюджет об'єктивно - через формування і використання фонду грошових коштів держави - відображає економічні процеси, які відбуваються у структурних ланках економіки.
Схожі статті
-
14.1. Сутність, значення та функції державного бюджету Для виконання своїх функцій держава повинна мати достатні грошові фонди. Ці фонди вона формує...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 13.1. Суть і функції фінансів підприємств
13.1. Суть і функції фінансів підприємств Фінанси підприємств як складова фінансової системи посідають визначне місце у структурі фінансових відносин...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 11. СУТНІСТЬ ТА ФУНКЦІЇ ФІНАНСІВ
Тема 11. СУТНІСТЬ ТА ФУНКЦІЇ ФІНАНСІВ 11.1. Історичні передумови виникнення і розвиток фінансів Фінанси - одна з найбільш важливих і складних економічних...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 12.3. Суть і значення фінансового контролю
Фінансовий контроль як одна із функцій управління фінансами являє собою особливу діяльність щодо перевірки формування і використання фондів фінансових...
-
Матеріальним втіленням фінансових відносин на рівні господарських суб'єктів є фінансові ресурси (рис. 13.2). Під фінансовими ресурсами розуміють...
-
Тема 11. СУТНІСТЬ ТА ФУНКЦІЇ ФІНАНСІВ 11.1. Історичні передумови виникнення і розвиток фінансів Фінанси - одна з найбільш важливих і складних економічних...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 13. ФІНАНСИ ПІДПРИЄМНИЦЬКИХ СТРУКТУР
13.1. Суть і функції фінансів підприємств Фінанси підприємств як складова фінансової системи посідають визначне місце у структурі фінансових відносин...
-
Тема 11. СУТНІСТЬ ТА ФУНКЦІЇ ФІНАНСІВ 11.1. Історичні передумови виникнення і розвиток фінансів Фінанси - одна з найбільш важливих і складних економічних...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 8.3. Функції кредиту
Роль кредиту характеризується результатами застосування для економіки в цілому і населення зокрема. Кредит впливає на процеси виробництва, реалізації і...
-
12.1. Фінансова система України: поняття, структура та загальна характеристика її сфер і ланок Фінансова система існує у кожній державі незалежно від...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 12. ФІНАНСОВА СИСТЕМА УКРАЇНИ
12.1. Фінансова система України: поняття, структура та загальна характеристика її сфер і ланок Фінансова система існує у кожній державі незалежно від...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.2. Функції центральних банків
Основні функції, що здійснюються всіма без винятку центральними банками, поділяються на регулювальні, контрольні та обслуговувальні. До регулювальних...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 11.3. Соціально-економічна сутність та функції фінансів
Фінанси, як і будь-яке явище, мають певні ознаки, за якими їх ідентифікують. Більшість вітчизняних учених вважають, що суттєвою ознакою фінансів, є їх...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 8.1. Необхідність та сутність кредиту
8.1. Необхідність та сутність кредиту Наявність товарного виробництва і грошей об'єктивно зумовлює існування та функціонування кредиту. З розвитком...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 11.2. Моделі фінансових відносин
Розподіл і перерозподіл валового внутрішнього продукту (ВВП) може здійснюватись за різними моделями фінансових відносин у суспільстві. В основі побудови...
-
Фінансовими результатами діяльності суб'єктів підприємницьких структур є прибуток або збиток. Прибуток - це показник, який формується на мікрорівні....
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 8.2. Роль кредиту в умовах ринкової економіки
Роль кредиту характеризується результатами застосування для економіки в цілому і населення зокрема. Кредит впливає на процеси виробництва, реалізації і...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.3. Національний банк України та його функції
В Україні центральним банком є Національний банк України (НБУ). Він являє собою перший рівень банківської системи. НБУ створений згідно із Законом...
-
Фінансова система являє собою доволі складний механізм. Ефективність її функціонування залежить від двох визначальних чинників. По-перше, від...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 8. КРЕДИТ У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ
8.1. Необхідність та сутність кредиту Наявність товарного виробництва і грошей об'єктивно зумовлює існування та функціонування кредиту. З розвитком...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Суб'єкти грошового обороту
Фірми - усі юридичні та фізичні особи, які беруть участь у створенні сукупного суспільного продукту й реалізації його. В результаті їхньої діяльності...
-
Тема 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ 1.1. Походження, сутність та концепції виникнення грошей Гроші посідають значне місце в ринковій економіці. Вони...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 1.3. Функції грошей та їхня еволюція
У сучасній економічній літературі сутність грошей, як правило, визначається через їхні функції. Функція грошей - це певна дія чи "робота" грошей щодо...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ
Тема 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ 1.1. Походження, сутність та концепції виникнення грошей Гроші посідають значне місце в ринковій економіці. Вони...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 3. ГРОШОВИЙ РИНОК
3.1. Суть і структура грошового ринку та механізм його функціонування Грошовий (монетарний) ринок - це сукупність усіх грошових ресурсів країни, що...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Попит на гроші
Грошовий ринок, як і будь-який інший, існує і функціонує для досягнення певного балансу між попитом і пропозицією на всі фінансові інструменти цього...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 10.2. Класифікація та характеристика комерційних банків
Комерційні банки - це багатопрофільні кредитні інститути, що здійснюють фінансові операції та послуги, пов'язані з обслуговуванням клієнтів у всіх...
-
Грошовий ринок, як і будь-який інший, існує і функціонує для досягнення певного балансу між попитом і пропозицією на всі фінансові інструменти цього...
-
3.1. Суть і структура грошового ринку та механізм його функціонування Грошовий (монетарний) ринок - це сукупність усіх грошових ресурсів країни, що...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 7.2. Номіналістична теорія грошей
Суть номіналістичної теорії полягає в запереченні товарної природи грошей і визначенні їх як умовних знаків, що позбавлені внутрішньої вартості....
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 14.1. Сутність, значення та функції державного бюджету