Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 11.2. Професійна етика. Норми професійних ділових відносин
Найвища суспільна й особистісна цінність моралі полягає в її загальнолюдяності.
Моральний рівень людини не може визначатися її професією, так само як національним походженням чи іншими факторами. Мораль є суттєвим чинником життєдіяльності суспільства, але навіть апелюючи до цих людських якостей вона звертається передусім до кожної окремої особистості.
Існують окремі види людської діяльності, які ставлять особливо високі та надвисокі моральні вимоги до осіб, котрі професійно цією діяльністю займаються.
У цих професіях на основі загальних принципів моралі виробляються своєрідні кодекси честі, професійної поведінки, котрі поряд із загальноморальними правилами вбирають і весь, іноді драматичний, досвід даного виду людської діяльності.
У професійній етиці формується система конкретних моральних норм із супутніми їм практичними правилами, які "обслуговують" ту чи іншу галузь людської діяльності.
Адже від культури говоріння, слухання, від культури поведінки, мови залежать результати професійної діяльності. Широко вживаним є сьогодні термін професійна культура (культура певної професії). Фахівець має не лише виявляти свої моральні якості, а й впливати через них на інших. Особливо це стосується професій суддів, учителів, лікарів тощо.
Норми, принципи, поняття - загальнолюдські моральні цінності, конкретизує у певних професіях професійна мораль. А її особливості вивчає професійна етика.
Отже, професійна етика - це такі моральні обов'язки, в яких відбивається ставлення представника певної професії до об'єкта праці, до колег, до партнерів, до членів суспільства. Це усвідомлення своєї моральної відповідальності і готовності виконувати свій професійний обов'язок.
Професійна етика включає і поняття професійного обов'язку, професійної відповідальності, професійної совісті. А ці поняття перетинаються з іншими (близькими): професійна честь, професійна гідність, професійна справедливість, професійний такт.
Учені підкреслюють, що професійна етика регулює відносини керівника і підлеглого, фахівця і клієнта, бізнесменів з іноземцями тощо.
У кожній із цих галузей головним об'єктом діяльності є людина, котра вправі сподіватися і сподівається на ставлення до себе не як до об'єкта зовнішнього впливу, а саме як до людини, тобто розраховує на повагу, співчуття, розуміння. Вже давно сформовано кодекс честі лікаря, юриста, педагога, який регулює їх професійну поведінку.
У наш час соціальні структурні зміни зумовили виникнення нового прошарку - підприємців малого бізнесу, а також формування нового типу управлінця-менеджера.
Розвиток науково-технічного прогресу, зокрема його інформаційна хвиля, вимагає іншого типу управління і ставить надвисокі вимоги до керівника. Сучасний тип управлінця - менеджер-організатор. Він може зробити кваліфікований висновок лише на підставі колегіального, всебічного обговорення та вивчення певної ситуації, виваженості оцінок, аналізу суті справи. Більше того, він може моделювати складну ситуацію і за допомогою комп'ютера своєрідно її "програвати", досягаючи оптимального вирішення того чи іншого завдання.
Керівник повинен володіти даром передбачення, високими організаторськими здібностями, бути компетентним, мати міцне здоров'я, високорозвинутий інтелект та рівень культури.
Менеджер повинен уміти встановлювати контакт з іншими на основі поваги, взаєморозуміння, ввічливості, тактовності; дотримуватись свого слова, бути пунктуальним, коректним і відповідальним за свої рішення та вчинки, які мають бути адекватними ситуації.
Стівен Р. Кові вважає, що сенсом життя людини, його центром можуть бути:
Робота. Не тільки основний, а й додатковий час витрачається на роботу.
Друзі. Вони з'являються на основі співробітництва. Тільки на роботі можна себе самореалізувати. Ідеї та принципи, які сповідує людина, є умовою більш ефективної роботи та пристосовуються до її умов.
Гроші. Задоволення поглинають фінанси. Друг чи друзі вибираються залежно від їх економічного стану. Вороги - це економічні конкуренти. Самооцінка залежить від розміру капіталу. Хорошими принципами будуть ті, що дозволяють робити гроші та управляти ними.
Сім'я. Найвищим задоволенням є спільна діяльність, пов'язана з сім'єю. Друзі - це друзі сім'ї. Реалізація власного "я" найбільш розкривається в сім'ї, у родинних стосунках. Сповідуються правила та принципи, які підтримують силу і єдність сім'ї.
Такими центрами людського життя можуть бути дружина чи чоловік, задоволення, реалізація свого "я", друг чи друзі, ворог чи вороги, володіння власністю.
При цьому внутрішня безпека залежить від того, як ставиться до людини чоловік чи дружина, як його сім'я сприймається іншими. Вона визначається рівнем доходів або базується на репутації (залежно від того, що є центром життя). Але ніхто не застрахований від того, що з певних причин сім'я може не скластися, робота може бути втрачена чи настане фінансове фіаско. Результат - сильна життєва криза, з якої далеко не кожному вдається вийти гідно.
І лише тоді, коли центром життя людини є правильні принципи, які базуються на основі християнської етики, усі життєві радості, задоволення і негаразди вона сприймає по-іншому, мудро.
Задоволення отримує від практично будь-якої усвідомленої діяльності. Відпочинок важлива частина збалансованого життя. Друзі - це партнери у взаємозалежному житті, з якими діляться, кого підтримують і на кого спираються. "Ворогів" немає, а є люди з іншими позиціями, яких необхідно зрозуміти. Самореалізація - це оцінка себе і інших людей як унікальних, талановитих, творчих, які можуть багато досягти, працюючи разом чи незалежно. Принципи - це природні закони, які не можна порушити безкарно. їх дотримання зберігає цілісність особистості та приводить до істинного розвитку і щастя.
Правильні принципи - це точний, надійний і сильний вимірювач для самовдосконалення. Це ядро внутрішньої безпеки. Це компас, який направляє, куди йти, і показує, як туди дістатися. Це дає можливість піднятися над ситуаціями, емоціями, обставинами і бачити картину в цілому. Ви стаєте впевненою в собі, знаючою, активною людиною, незалежно від ставлення, поведінки та дій інших людей. Ваш поточний фінансовий стан та інші сучасні обставини не є визначальними для ваших рішень і дій.
Дотримання чи недотримання моральних норм і принципів формують відповідний авторитет керівника, менеджера. Лише на основі моральних засад авторитет особистості керівника буде міцним і довготривалим, або навпаки - неміцним і змінним.
Запитання і Завдання для самоконтролю
Завдання 1. Дайте відповіді на запитання.
1. Чим визначається моральність людини?
2. Що називається професійною етикою?
3. Які вимоги висуває сучасність до керівника?
4. Що можна віднести до сенсу життя людини?
5. Яке значення для авторитету керівника має дотримання ним моральних норм і принципів?
Схожі статті
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.7 Етичний бік спілкування
Спілкування тісно пов'язане з діяльністю. Будь-яка форма / спілкування є формою спільної діяльності. У ній формуються не тільки суб'єкт - об'єктні...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.6. Спілкування і діяльність
Спілкування тісно пов'язане з діяльністю. Будь-яка форма / спілкування є формою спільної діяльності. У ній формуються не тільки суб'єкт - об'єктні...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 7.1. Вимоги до сучасного керівника
7.1. Вимоги до сучасного керівника. 7.2. Стилі управлінської діяльності. 7.3. Як ефективно використати робочий час. 7.1. Вимоги до сучасного керівника....
-
7.1. Вимоги до сучасного керівника. 7.2. Стилі управлінської діяльності. 7.3. Як ефективно використати робочий час. 7.1. Вимоги до сучасного керівника....
-
8.1. Особливості управління та підприємництва. 8.2. Соціальні типи в діловому спілкуванні. 8.3. Принципи прийняття управлінських рішень. 8.4. Діловий...
-
11.1. Службовий етикет як сукупність правил поведінки людини. 11.2. Професійна етика. Норми професійних ділових відносин. 11.3. Авторитет особистості....
-
11.1. Службовий етикет як сукупність правил поведінки людини. 11.2. Професійна етика. Норми професійних ділових відносин. 11.3. Авторитет особистості....
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 8.4. Діловий протокол та організація ділових прийомів
Слово "протокол" вживається у значеннях: 1. "Документ, який І містить запис усього, про що йшла мова на зборах, засіданні, допиті і т. ін." 2. "Документ,...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 8.2. Соціальні типи в діловому спілкуванні
8.1. Особливості управління та підприємництва. 8.2. Соціальні типи в діловому спілкуванні. 8.3. Принципи прийняття управлінських рішень. 8.4. Діловий...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 8.1. Особливості управління та підприємництва
8.1. Особливості управління та підприємництва. 8.2. Соціальні типи в діловому спілкуванні. 8.3. Принципи прийняття управлінських рішень. 8.4. Діловий...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.5 Моделі та стилі спілкування
Для характеристики системи дій, що їх виконують суб'єкти спілкування, використовують і таке поняття як модель. Учені виділяють такі типи особистостей...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 4.5.3. Необхідно вирішити ділове питання
Якщо ви хочете телефонічно вирішити те чи інше ділове питання, то за слухавку службового телефона необхідно братися, якщо: - ви хочете швидко передати чи...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 4.4.2. Різновиди бесід
За різними ознаками виділяють такі різновиди бесід: - за метою спілкування та змістом: ритуальні, глибинно-особистісні та ділові. Ритуальні бесіди...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - Визначення взаємних інтересів
Базовим у будь-яких переговорах є той факт, що маємо справу не з абстрактними представниками "іншої сторони", а з конкретними людьми. їм, як і кожному з...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 10.4. Зарубіжний досвід
Керівник має прийняти рішення, наслідки якого можуть відчуватися роками. Тому робити це слід обдумано. Співбесіда з претендентом потребує підготовки....
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 10.3. Методика співбесіди під час прийняття на роботу
Керівник має прийняти рішення, наслідки якого можуть відчуватися роками. Тому робити це слід обдумано. Співбесіда з претендентом потребує підготовки....
-
10.1. Проблема підбору кадрів. 10.2. Проблеми найму на роботу з позиції керівника фірми. 10.3. Методика співбесіди під час прийняття на роботу. 10.4....
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 10.1. Проблема підбору кадрів
10.1. Проблема підбору кадрів. 10.2. Проблеми найму на роботу з позиції керівника фірми. 10.3. Методика співбесіди під час прийняття на роботу. 10.4....
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - РОЗДІЛ 10. ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ
10.1. Проблема підбору кадрів. 10.2. Проблеми найму на роботу з позиції керівника фірми. 10.3. Методика співбесіди під час прийняття на роботу. 10.4....
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 8.6. Види критики підлеглих
Ключ до ефективного керівництва - сильна підтримка з боку підлеглих Бути хорошим шефом - це насамперед мати короші стосунки з підлеглими. Вони мають...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 8.5. Як бути хорошим керівником
Ключ до ефективного керівництва - сильна підтримка з боку підлеглих Бути хорошим шефом - це насамперед мати короші стосунки з підлеглими. Вони мають...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - Розмежування між суттю проблеми і стосунками сторін
Базовим у будь-яких переговорах є той факт, що маємо справу не з абстрактними представниками "іншої сторони", а з конкретними людьми. їм, як і кожному з...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 8.3. Принципи прийняття управлінських рішень
Етичні стандарти відображаються не тільки в кінцевому продукті процесу визнання і з'ясування природи людських стосунків, спілкування, а також у засобах,...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 4.5.5. Мобільний телефон і ділові стосунки
Якщо ви хочете телефонічно вирішити те чи інше ділове питання, то за слухавку службового телефона необхідно братися, якщо: - ви хочете швидко передати чи...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 4.5.4. Про правила етикету ділової телефонної розмови
Якщо ви хочете телефонічно вирішити те чи інше ділове питання, то за слухавку службового телефона необхідно братися, якщо: - ви хочете швидко передати чи...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 3.5. Значення деяких жестів
Німецький психолог Віра Біркенбіл поділяє всі жести на широкі та дрібні. Вона підкреслює, що чим сильніше виявляються почуття, емоції, тим більше...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.1. Поняття про спілкування
Дисципліна " Етика ділового спілкування " грунтується на багатьох науках, зокрема на психології спілкування, етиці, психології управління, науковій...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - РОЗДІЛ 1. СПІЛКУВАННЯ ЯК СОЦІАЛЬНИЙ ФЕНОМЕН
Дисципліна " Етика ділового спілкування " грунтується на багатьох науках, зокрема на психології спілкування, етиці, психології управління, науковій...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 3.4. Постава і поза
Протягом віків люди надавали великого значення очам, їх ч/ І впливу на поведінку людини. Очі можуть багато розповісти про людину і стати надійним...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 3.3. Сигнали очей
Протягом віків люди надавали великого значення очам, їх ч/ І впливу на поведінку людини. Очі можуть багато розповісти про людину і стати надійним...
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 11.2. Професійна етика. Норми професійних ділових відносин