Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - § 3. Основні напрями та межі урядового впливу на економіку
Визначення міри впливу уряду на економіку досить складне. Тому найчастіше обраховують цю міру за допомогою частки ВВП, яка перерозподіляється через державний бюджет. Є ще один спосіб визначення міри участі уряду в економічному житті. Це індекс економічної свободи (ІЕС).
ІЕС - це агрегований показник, який включає десять показників, що мають складну будову і засвідчують рівень втручання уряду в економіку. Зміст цього індексу досить ретельно висвітлено в підручнику "Макроекономіка" за редакцією В. Д. Базилевича, т. 3. Чим більша участь уряду в економіці, тим менший рівень економічної свободи, а сама економічна свобода має визначальний позитивний вплив на розвиток економіки. У зв'язку з цим виникає потреба у окресленні меж урядового впливу на економіку.
Мінімальну межу Урядового впливу визначає:
- правова база функціонування економіки;
- організація грошового обігу;
- урегулювання екстернальних негативних ефектів;
- виробництво суспільних благ.
Максимальна межа Урядового впливу визначається як точка рівноваги між затратами, пов'язаними з державним втручанням, та виграшем у соціально-економічній ефективності. .
Розглянемо деякі з основних напрямів урядового впливу на економіку.
Вплив уряду на економічне зростання В довгостроковому періоді без перерв на короткострокові періоди здійснюється завдяки впливу Фіскальних І Монетарних засобів.
Стимулювання економічного зростання Здійснюється шляхом зростання обсягу державних закупівель (Т(7), зменшення податків (-ІГ) та збільшення трансфертних виплат домогосподарствам і бізнесу (Р). Це бюджетно-податкові засоби впливу.
Окрім того, економічне зростання можна стимулювати монетарними чинниками шляхом: зменшення облікової ставки процента (Іі), за якою комерційні банки отримують кредити в національному банку; зменшення норми обов'язкових банківських резервів (іг), що визначаються як процент від депозитів комерційних банків і на безпроцентній основі зберігаються в центральному банку та шляхом викупу державних цінних паперів у населення центральним банком. Усі ці заходи спрямовані за збільшення пропозиції грошей в економіку. Це робить їх дешевшими, що сприяє розширенню кредиту, пожвавленню ділової активності та економічному зростанню.
Обмежувальна політика Економічного зростання використовується в періоди стрімкого зростання, коли виникає небезпека "перегріву" економіки (буму), за яким йде спад. Щоб уникнути спадів (тобто розривів у довгостроковому зростанні), це зростання необхідно обмежувати.
Заходи фіскальної політики, що Обмежують Економічне зростання, полягають у зменшенні державних закупівель (ІС), зростанні податків (ТТ), зменшенні трансфертних виплат (ІГ). Це обмежує сукупний попит, а тому й обсяг національного виробництва.
Обмежувальні заходи монетарної політики Спрямовані на зростання облікової процентної ставки (Ті), зростання норми обов'язкових банківських резервів (Тг) та продаж населенню державних цінних паперів. Наслідком таких дій є зменшення пропозиції грошей, їх подорожчання, звуження кредиту, що стримує економічне зростання.
Антиінфляційна політика Буває двох видів: спрямована на подолання інфляції радикальними заходами та спрямована на обмеження темпів зростання цін з метою адаптації (пристосування) до цієї ситуації. Переважна більшість країн світу впроваджує адаптивну інфляційну політику. США, Велика Британія та деякі інші країни надають перевагу радикальним методам боротьби з інфляцією.
Довгострокова Антиінфляційна політика має за мету ліквідацію інфляційних очікувань населення. Засобами реалізації цієї мети є: подолання бюджетних дефіцитів; контроль за зростанням грошової маси; формування належних обсягів золотовалютних резервів і т. ін.
Короткострокова Антиінфляційна політика спрямована, насамперед, на обмеження темпів інфляції. Для вирішення цієї проблеми уряд спрямовує свої зусилля на зменшення диспропорції між сукупним попитом і сукупною пропозицією. Засобами Досягнення цього завдання є:
-стимулювання виробництва шляхом зростання державних закупівель, інвестицій;
-пошук соціально нейтральних джерел збільшення бюджетних надходжень;
- активізація імпортної політики;
- зростання процентних виплат за депозитами для стимулювання заощаджень і обмеження обсягу споживчого попиту.
Соціальна політика уряду Ставить перед собою два основні завдання:
1) забезпечення нагромадження людського та соціального капіталу;
2) соціальний захист вразливих верств населення.
Досягнення першого завдання відбувається завдяки використанню урядом таких Засобів: Визначення й запровадження мінімальної заробітної плати; нормування умов праці та тривалості робочого часу; фінансування перекваліфікації та підвищення кваліфікації; фінансування забезпечення базового рівня послуг щодо охорони здоров'я; фінансування (часткове чи повне) освітянських послуг в освітніх закладах різного рівня; індексація грошових доходів за умов інфляції; встановлення неоподатковуваного мінімуму доходів; диференціація податкових ставок залежно від рівня доходу; надання податкових пільг і т. ін.
Реалізація другого завдання здійснюється за допомогою таких засобів: Соціальне обов'язкове страхування, Тобто гарантована державою система заходів щодо забезпечення громадян у старості (пенсійне страхування), у випадку захворювання, втрати працездатності (медичне страхування); щодо підтримання материнства та дитинства (соціальна допомога сім'ям з дітьми), а також соціальна допомога малозабезпеченим, інвалідам, ветеранам, самітнім.
Потрібно зазначити, що система соціального страхування теж складається з двох напрямів:
- перший Пов'язаний з відновленням і збереженням працездатності;
- другий Гарантує матеріальне забезпечення громадян, що втратили працездатність або не мали її.
Ми розглянули тільки кілька напрямів економічної політики. Насправді їх значно більше. У зв'язку з цим постає проблема кількісного зіставлення цілей та інструментів. Звісно, чим більше інструментів можна використати для реалізації мети, тим вірогідніше її досягти.
Окрім того, потрібно враховувати, що один і той самий інструмент можна використовувати для досягнення різних цілей. Оскільки цілі можуть суперечити одна одній, то ефект від політики, яка не враховує описаних вище чинників, може бути зведено нанівець. Тому, розробляючи економічну політику, важливо одночасно не включати до урядових програм цілі, що суперечать одна одній. Спочатку потрібно визначити ту ціль, досягнення якої важливіше або є підгрунтям для автоматичного або цілеспрямованого вирішення інших завдань.
Окрім того, потрібно враховувати суперечності між цілями поточними та довгостроковими. Отже, процес визначення цілей і засобів їх реалізації сповнений суперечностей, обмежень, невизначеності наслідків урядових дій у довгостроковій перспективі, що, з одного боку, є підставою для критики будь-яких дій з/ряду, а з іншого - ускладнює процедуру визначення ефективності урядового втручання у зв'язку з тим, що, по-перше, дії уряду запрограмовані не стільки на економічний, скільки на соціальний результат, по-друге, ціни, в яких вимірюється результат з/рядової діяльності, часто значно відмінні від ринкових, По-третє, Результат з/рядового впливу визначається не тільки діями уряду, а й природними чинниками та ринком.
Навчальний Тренінг
Основні терміни і поняття
Відмови ринку. Економічна політика: фіскальна, монетарна, зовнішньоекономічна, соціальна, антиінфляційна, антициклічна, антимонопольна, інвестиційна, економічного зростання, амортизаційна. Загальнодоступні та платні змішані суспільні блага. Індекс економічної свободи. Індикативне планування. Інструменти урядового впливу на економіку. Максимальна межа урядового втручання. Методи урядового впливу на економіку: прямі (економічні) та непрямі (адміністративні). Мінімальна межа урядового втручання. Моделі урядового впливу: адаптивна та проективна. Політика цін. Приватні блага. Стимулювальні та обмежувальні заходи уряду. Суспільні блага. Цілі урядового впливу на економіку. Чисті та змішані суспільні блага.
Схожі статті
-
Будь-яка національна економіка поєднує саморегулятивні та регулятивні механізми, які застосовує уряд. У темах, присвячених мікро - та макроекономіці,...
-
В політиці є своя невидима рука, яка діє в напрямі, протилежному дії невидимої руки ринку. Мільтон Фрідмен § 1. Об'єктивна необхідність, зміст та моделі...
-
Грошова система - це форма організації грошового обігу, яка історично склалася в певній країні й законодавчо закріплена державою. Вона складається з...
-
В політиці є своя невидима рука, яка діє в напрямі, протилежному дії невидимої руки ринку. Мільтон Фрідмен § 1. Об'єктивна необхідність, зміст та моделі...
-
Подібно до живих організмів суспільства переживають кризи" моменти безумства, революції, зміну форм свого життя; вони народжуються, розвиваються,...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - § 3. Основні суб'єкти ринкової економіки
Суб'єктів ринкового господарства досить багато. Це виробники і споживачі, підприємці та наймані працівники, промислові капіталісти, банкіри і торговці,...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - Наслідки впливу безробіття на економіку
Існує досить багато форм безробіття, але найважливішими з них є три: фрикційне, структурне і Циклічне, - саме ці 4юрми важливі для визначення Природного...
-
Система Як загальнонаукове поняття - це сукупність взаємопов'язаних і розміщених у належному порядку елементів певного цілісного утворення. Кожній...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - Нецінові фактори впливу на пропозицію
Пропозиція - це обсяг товарів та послуг, який виробники хочуть і можуть поставити на ринок за різною ціною за певний проміжок часу. Сталий...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - § 5. Основні макроекономічні показники СНР
Система національних рахунків включає такі основні показники. Валовий випуск - це сумарна вартість всіх товарів та послуг, вироблених економікою за...
-
Для здійснення процесу виробництва необхідні певні умови - Фактори виробництва. Фактори виробництва - це всі необхідні елементи, які використовуються для...
-
У попередніх параграфах ми розглянули циклічні та нециклічні коливання економіки як прояв макроекономічної нестабільності. Характеризуючи кризу як фазу,...
-
Глава 1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ Економічна наука має справу з фундаментальними проблемами життя суспільства; вона стосується усіх і належить...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - Біржові посередники
Термін "інфраструктура" походить від латинського infra, що означає "нижче", "під", та Structure - "структура", що означає сукупність галузей та видів...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - Види цінних паперів
Термін "інфраструктура" походить від латинського infra, що означає "нижче", "під", та Structure - "структура", що означає сукупність галузей та видів...
-
Теорія капіталу є одним з найскладніших розділів економічної теорії. Пол Самуельсон § 1. Капітал як економічна категорія товарного виробництва Сучасна...
-
За тривалістю економічні цикли поділяють на короткі" середні та довгі. Короткі цикли називають циклами Кітчина, на честь англійського економіста,...
-
Теорія капіталу є одним з найскладніших розділів економічної теорії. Пол Самуельсон § 1. Капітал як економічна категорія товарного виробництва Сучасна...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - Функції державного бюджету
Система фінансових відносин різних рівнів та інститутів, що забезпечують їхнє функціонування, утворюють Фінансову Систему країни (рис. 17.2)....
-
Система фінансових відносин різних рівнів та інститутів, що забезпечують їхнє функціонування, утворюють Фінансову Систему країни (рис. 17.2)....
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - Моделі економічного зростання
Сучасна макроекономічна теорія спрямована на створення оптимізаційних економіко-математичних та економетричних моделей економічного зростання. їх...
-
Довгострокове економічне зростання є однією з цілей макроекономічної політики держави. Економічне зростання визначається з двох позицій: 1) як...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - § 5. Економічне зростання: зміст, типи, чинники
Довгострокове економічне зростання є однією з цілей макроекономічної політики держави. Економічне зростання визначається з двох позицій: 1) як...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - § 3. Еластичність попиту і пропозиції
Досі ми розглядали вплив ціни та нецінових чинників на попит і пропозицію товарів, не беручи до уваги того, що окремі товари або групи товарів неоднаково...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - § 5. Інфраструктура ринку
Термін "інфраструктура" походить від латинського infra, що означає "нижче", "під", та Structure - "структура", що означає сукупність галузей та видів...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - Значення циклічного розвитку для економіки
За тривалістю економічні цикли поділяють на короткі" середні та довгі. Короткі цикли називають циклами Кітчина, на честь англійського економіста,...
-
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - Особливості сучасних економічних циклів
За тривалістю економічні цикли поділяють на короткі" середні та довгі. Короткі цикли називають циклами Кітчина, на честь англійського економіста,...
-
Для того, щоб одержати нові знання, треба свідомо застосовувати науково обгрунтовані методи. Це важлива умова розвитку всіх наук, у тому числі...
-
Підприємець - це людина особливого роду. Прибуток для нього лише символ успіху. Головне - ступити на незвіданий шлях, далекий від усталених рішень. Йозеф...
-
Вільна конкуренція, як одна з динамічних сил розвитку економіки, діяла у XVIII-XIX ст. На той час монополії були винятком, існували переважно у сфері...
Економічна теорія: Політекономія - Базилевич В. Д. - § 3. Основні напрями та межі урядового впливу на економіку