Економічна теорія - Білецька Л. В. - 5. Регулювання зовнішньоекономічних зв'язків
Регулювання зовнішньоекономічних відносин Є цілеспрямованим впливом держави на економічні процеси у сфері експортно-імпортної діяльності з метою підвищення ефективності функціонування національної економіки. Розробляється і реалізується в формі зовнішньоекономічної політики, яка може набувати, залежно від поставлених цілей, вигляду протекціонізму або ж фритредерства.
Протекціонізм - державна політика, спрямована на заохочення розвитку національної економіки, її захист від іноземної конкуренції шляхом скорочення імпорту товарів, притоку інвестицій з інших країн на розширення зовнішніх ринків.
Фритредерство (англ. free trade - вільна торгівля) - напрямок в економічній теорії і практиці експортно-імпортної діяльності, який обгрунтовує і реалізує принципи вільної торгівлі, недоцільність прямого втручання держави у підприємницьку зовнішньоекономічну діяльність господарських структур.
Регулювання зовнішньоекономічних відносин здійснюється за допомогою комплексу спеціальних заходів, які можна розділити на дві основні групи: економічні і адміністративні.
До економічних засобів відносяться митні збори і тарифи, імпортні депозити. Результатом їх застосування є подорожчання імпортного товару, що знижує його конкурентоспроможність на внутрішньому ринку в порівнянні з місцевим аналогом. До Адміністративних засобів Відносяться: квотування, тобто встановлення кількісних лімітів (квот), системи дозволу (ліцензії) і заборони (ембарго) на імпорт або експорт, самообмеження поставок експортером, специфічні технічні вимоги до товару. Між цими двома групами засобів регулювання є принципові відмінності: якщо при використанні економічних засобів остаточне право вибору імпортного або місцевого товару залишається за споживачем, який керується ціною, якістю або умовами поставки, то при використанні адміністративних засобів порушується ринковий механізм, скорочується асортимент товарів і фактично примусово вирішується проблема вибору товару споживачем на користь місцевої продукції.
Випробуваним і важливим засобом регулювання майже в усіх країнах є митні збори і тарифи.
Митні збори - це державні грошові податки, що стягуються через митні заклади з товарів, цінностей, майна, які ввозяться або вивозяться, чи проходять через кордон як транзитні. Розмір митних зборів визначається митними тарифами.
Митні тарифи - це списки товарів, що підлягають митному збору. У цих списках товари згруповані залежно від ступеня обробки (готові вироби, сільськогосподарські тощо) і в них вказується конкретна величина збору.
Механізм впливу зборів на ввезення товару використовується в різних цілях: для захисту національного ринку від іноземної конкуренції шляхом підтримки порівняно високого рівня внутрішніх цін, що сприяє розширенню збуту місцевої продукції за кордоном за більш низькими цінами; для полегшення доступу постачальникам товарів на ринки інших країн за допомогою взаємного зниження мита і підвищення конкурентоспроможності місцевої продукції за кордоном шляхом зниження митної ставки на матеріали, що використовуються при виробництві експортної продукції. Отже, митні збори, як засіб регулювання імпорту, суттєво сприяють розвитку експорту.
У деяких країнах митні тарифи містять не тільки імпортні, але й експортні збори (на обмежене коло товарів). За допомогою експортних зборів держава стримує експорт з метою більш повного задоволення потреб внутрішнього ринку.
Специфічним економічним засобом регулювання торгівлі є Імпортні депозити. У цьому випадку імпорт бере зобов'язання внести в банк на певний строк безпроцентний депозит на суму, яка дорівнює всій або частині вартості товару, що вивозиться. Як наслідок - капітал вилучається з обігу, обмежується платоспроможність.
Старим адміністративним засобом регулювання є квотування і пов'язана з ним система ліцензування. Квотування здійснюється державними і міжнародними організаціями за кількісним обмеженням (встановлення частки квоти) виробництва, експорту та імпорту товарів. Здійснюється з метою захисту національних економічних інтересів, виконання міжнародних договорів. Експортні квоти Вводяться згідно міжнародних стабілізаційних угод і встановлюють частку кожної країни-учасника угоди у виробництві або експорті того чи іншого товару. У рамках встановлених квот експорт та імпорт товарів здійснюється за ліцензіями.
Тенденція до вільної торгівлі (фритредерства) сьогодні переважає. Це проявляється у зменшенні тарифних платежів (за останніх 20 років), зокрема, у США митні збори в середньому зменшилися з 55-60 до 5-7 %, а також збільшенні квот. Але ще більше значення має утворення так званих "зон вільної торгівлі", В яких, згідно Митного союзу Країн, що входять у дану зону, ліквідовані будь-які митні обмеження.
Зокрема, "зона вільної торгівлі" Європейського союзу, до якого з 1 січня 1995 року входили 15 європейських країн (Німеччина, Італія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Великобританія, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Португалія, Австрія, Швеція і Фінляндія), а з 1 травня 2004 р. - 25 країн, є найбільш відомим митним союзом.
У січні 1995 року утворено Південноамериканський "спільний ринок" (МЕРКАСуЛ) у складі Бразилії, Аргентини, Уругваю, Парагваю, Чилі і Болівії. Прийнято також рішення про створення з
1996 року Північноамериканської "зони вільної торгівлі" у складі Канади, США і Мексики.
Суттєву роль в регулюванні міжнародної торгівлі відіграє одна з найбільших економічних міжнародних організацій - Генеральна угода про тарифи і торгівлю (ГАТТ), яка створена в 1947 році, а також заходи створеної у 1964 році такої міжнародної організації як Конференція ООН з торгівлі і розвитку (ЮНКТАД), членами якої на сьогодні є більше 124 країни, і Європейської економічної комісії ООН (ЄЕК), яка функціонує з 1948 року. Ця міжнародна організація діє на базі міжурядової багатосторонньої угоди, в якій містяться принципи і правила міжнародної торгівлі, обов'язкові для країн-учасниць, серед них:
- обов'язкове дотримання у взаємній торгівлі режиму найбільшого сприяння;
- взаємні поступки (у тому числі політичні) і послаблення митних бар'єрів;
- здійснення зовнішньої торгівлі на приватноправовій основі. В ЮНКТАД, окрім розробки принципів і правил міжнародного
Економічного спілкування, що сприяють розповсюдженню більш демократичних і справедливих умов торгівлі, узгоджено також ряд важливих документів, що регулюють торгові відносини в окремих сферах. Йдеться про серію міжнародних товарних угод з метою стабілізації ринків; угод про надання країнам, що розвиваються, пільг у стягненні мита, причому вперше в світовій торговій практиці на невзаємній основі; угод, що обмежують зловживання монополій в торгівлі.
ЄЕК внесла значний доробок як в удосконалення організації міжнародної торгівлі (розробила конвенцію про міжнародне доро-жне перевезення вантажів, згідно з якою транспортні засоби і товари звільняються від митних формальностей на кордоні; серію типових комерційних контрактів і уніфіковані взірці основних зовнішньоторгових документів), так і у розвиток торгівлі між Сходом і Заходом (шляхом узагальнення нагромадженого країнами досвіду, сприяння усуненню перешкод і розширенню промислового співробітництва).
У 1990 році відбулися якісні зміни у діяльності міжнародної організації, яка проводила дискримінацію у зовнішній торгівлі (Координаційний комітет з експортного контролю). На сесії виконкому цієї організації було знято обмеження на поставку багатьох видів сучасної техніки у східноєвропейські країни. Такі обмеження було знято й щодо України. У 1996 році організація трансформувалася у клуб технологічно розвинутих країн та найбільших експортерів зброї. Україну як експортера зброї прийнято до цього клубу як кра-їну-засновницю.
В 1995 році було створено Світову організацію торгівлі (СОТ) зі статусом міжнародної юридичної особи. Вона включає ГАТТ, як одну із своїх складових і Генеральну угоду про торгівлю послугами та захист інтелектуальної власності. З перспективою вступу України до СОТ пов'язане розширення нових можливостей України у розвитку своєї зовнішньої торгівлі. Розглянуті нами зміни лібералізації міжнародної зовнішньоторговельної політики свідчать про тенденцію подальшого оздоровлення міжнародних економічних відносин, можливість повного включення колишніх соціалістичних країн, у тому числі і України, до світового ринку на рівноправній основі.
Схожі статті
-
У сучасній розвинутій економіці основу життєдіяльності складає ринок. Держава ж у принципі підкоряється ринковим правилам гри, що засновані на правах...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Економічна інтеграція та інтернаціоналізація
Економічна інтеграція - якісно новий етап інтернаціоналізації господарського життя. Вона передбачає зближення і взаємопереплетіння національних економік,...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Антимонопольне регулювання
Як відомо, сьогодні в країнах Заходу держава активно втручається в господарську діяльність монополій і олігополій. Вона намагається не допустити...
-
Світове господарство - предмет дослідження багатьох наук, у тому числі конкретних економічних дисциплін. Економіка як наука на відміну від них в якості...
-
Однією із визначальних рис світової економіки є те, що економічні взаємовідносини її суб'єктів проявляють себе у конкуренції, яка є іманентною...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Сутність та основи маркетингу
Теорія маркетингу (англ. marketing від market - ринок, збут) виникла на початку XX ст. у США у зв'язку з проблемою реалізації продукції в умовах відносно...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Розділ I. Політекономія
Розділ I. Політекономія Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку Економічні реформи, покликані формувати в Україні сучасну, ефективну...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Капітал: сутність і форми. Кругообіг і оборот капіталу
Ринок капіталу як і ринок праці є найважливішою складовою частиною ринкової економіки. Особливість капіталу як фактору виробництва накладає свій відбиток...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Ринок капіталів. Процентна ставка та інвестиції
Ринок капіталу як і ринок праці є найважливішою складовою частиною ринкової економіки. Особливість капіталу як фактору виробництва накладає свій відбиток...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 4. Ефективність зовнішньоекономічних відносин
Для того, щоб визначити ефективність зовнішньоекономічних відносин, потрібно визначити ступінь інтернаціоналізації господарської діяльності тієї чи іншої...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Світовий ринок. Міжнародна торгівля. Теорії ринку
Функціонування світового ринку також зумовлюється міжнародним поділом праці, спеціалізацією окремих країн на виробництві певних видів продукції та...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 7. Ринок, його функції і структура
Однією з найважливіших складових частин сучасної економічної теорії є мікроекономіка, яка вивчає господарську діяльність різних економічних суб'єктів (їх...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Розділ II. Мікроекономіка
Однією з найважливіших складових частин сучасної економічної теорії є мікроекономіка, яка вивчає господарську діяльність різних економічних суб'єктів (їх...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 4. Грошово-кредитне регулювання
Якщо раніше (ще в середині ХХ ст.) державне регулювання економіки знаходилося у тіні фінансового регулювання, то в сучасний період воно стало однією з...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Основні функції сучасної держави
Більшість сучасних західних економістів вважають, що навіть в системі "вільного" ринку неможливо обійтися без держави, тому що вона бере на себе функції,...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Необхідність державного втручання в економіку
У сучасній розвинутій економіці основу життєдіяльності складає ринок. Держава ж у принципі підкоряється ринковим правилам гри, що засновані на правах...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку
Розділ I. Політекономія Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку Економічні реформи, покликані формувати в Україні сучасну, ефективну...
-
Найважливішим методом дослідження стану економіки є метод рівноважного аналізу, про який вже йшлося при розгляді мікроекономіки. Цей метод є повністю...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 16. Макроекономічна рівновага
Найважливішим методом дослідження стану економіки є метод рівноважного аналізу, про який вже йшлося при розгляді мікроекономіки. Цей метод є повністю...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - ЧАСТИНА І
Розділ I. Політекономія Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку Економічні реформи, покликані формувати в Україні сучасну, ефективну...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 3. Предмет, метод, і функції економічної теорії
До 90-х років ХХ ст. у нашій країні у формуванні економічного мислення виключне місце займала марксистська політична економія. Тому предмет дослідження...
-
Особливо небезпечним явищем безробіття стало після першої світової війни, коли воно досягло найвищого рівня. Це було пов'язано, насамперед, з світовою...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Ринок праці. Проблема зайнятості
1. Ринок праці. Проблема зайнятості Ринок праці, як і ринки інших факторів виробництва, являє собою складову частину ринкової економіки. На відміну від...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Міжнародний поділ праці
Світове господарство грунтується на Міжнародному поділі праці, Який є вищим ступенем розвитку суспільного територіального Поділу праці між країнами, що...
-
1. Ринок праці. Проблема зайнятості Ринок праці, як і ринки інших факторів виробництва, являє собою складову частину ринкової економіки. На відміну від...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Національний продукт
Основними показниками оцінки Національного продукту (так у СНР називають суспільний продукт) є Валовий внутрішній продукт (ВВП) І Валовий національний...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Фінансові форми макроекономічного регулювання
Фінанси - це Грошові фонди, Які відображають функціонування підприємств і здійснення державою своїх функцій. Держава через фінансову систему і економічну...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Фондові біржі та їх функції
Провідним структурним елементом вторинного ринку цінних паперів є фондова біржа (лат. bursa - гаманець) - організаційно оформлений, постійно діючий...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Кредит та його форми
Кредит (лат. creditum - позика, борг) - є формою руху позичкового капіталу. Це система економічних відносин, які виникають в економічному обороті...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Теорії грошей
Теорії грошей - це сукупність поглядів різних напрямів світової економічної думки про роль і місце грошей в економіці. У світовій економічній думці існує...
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 5. Регулювання зовнішньоекономічних зв'язків