Економічна теорія - Білецька Л. В. - 4. Національне багатство
Національне багатство - це сукупність створених і накопичених в країні працею всього суспільства матеріальних благ, рівня освіти, виробничого досвіду, майстерності, творчого обдарування населення за всю його історію.
Масштаби, структура і якісний рівень національного багатства визначають економічну могутність країни, потенціал її подальшого соціально-економічного розвитку (що входить в структуру національного багатства: див. схему "Національне багатство").
Основними складовими національного багатства є: 1) суспільне, тобто створене працею, речове багатство; 2) природні ресурси; 3) нематеріальне багатство (освітній, кваліфікаційний, науковий, культурний, організаційний потенціали).
До речового багатства входять створені і накопичені в країні виробничі фонди, що поділяються на основні і оборотні.
Основні фонди Включають у себе засоби праці, які служать протягом більш чи менш тривалого часу, беручи участь у багатьох виробничих циклах, перш ніж виникне необхідність їх заміни. Оборотні фонди (предмети праці), навпаки, використовуються повністю протягом одного виробничого циклу і вимагають безперервного поновлення. Оборотні фонди не нагромаджуються, тому на схемі виділені лише Основні виробничі фонди, Які нагромаджуються. До них відносяться будинки і споруди виробничого призначення, дороги, транспортні магістралі, трубопроводи, машини, обладнання, механізми, інструменти тощо. До основних Невиробничих фондів Відносяться Основні фонди соціальної сфери - школи та інші навчальні заклади, лікарні і санаторії, житло, об'єкти культури і спорту тощо. Певну роль відіграє і Особисте майно громадян (домашніх господарств).
У більш широкому розумінні до національного багатства відносять і Нематеріальні - духовні і культурні цінності. До них належать нагромаджений досвід людей, їх освітній потенціал, досягнення наукової і технічної думки, інформаційні ресурси, твори мистецтва і літератури. Сучасний розвиток суспільства, який значно прискорюється науково-технічним прогресом, супроводжується підвищенням ролі і значення нематеріального багатства в житті суспільства.
Національне багатство з точки зору сучасної науки не зовсім вірно розглядати лише як матеріальні блага і природні ресурси. Така характеристика більшою мірою відповідає розвитку технологічного способу виробництва, заснованому на ручній та машинній праці, тобто економічній системі минулих і першої половини XX ст. Сьогодні безперечним є той факт, що найбільшим багатством нації є люди, їх інтелектуальний рівень. Чим цей рівень вищий, чим освіченішими і культурними є люди, чим більший їх професіоналізм і вища кваліфікація, тим багатшим є суспільство. Але духовне багатство, як правило, визначається матеріальним багатством нації.
Першу спробу обчислити рівень професійної підготовки робітників та інші елементи "живого багатства" у 20-х роках XX ст. зробили німецький економіст Г. Лош, англійський економіст Дж. Стампа та ін. Вони визначили його як "вартість виробництва людей", тобто як витрати на здобуття освіти, підтримання здоров'я, на виховання тощо. За цими розрахунками середня вартість людини становила в 1911 році у США 23,6 тис. фр., у європейській частині Росії - 10,1 тис. фр. На початку 90-х вартість складної робочої сили у США становила до 400 тис. дол., а науково-технічного працівника - до 800 тис. дол.
Якщо країна втрачає своє інтелектуальне багатство (скажімо, внаслідок еміграції провідних вчених і спеціалістів (як це нині спостерігається в Україні та інших країнах СНД), вона безповоротно втрачає певну частину ВВП (втрата 1 % її населення веде до втрати кількох відсотків ВВП), а отже, і можливості у нагромадженні більшого національного багатства. Те ж саме буде спостерігатися і при зниженні інтелектуального рівня нації (зокрема, при погіршенні якості навчання, скороченні асигнувань на науку і освіту).
За роки економічної кризи в Україні відбувалося руйнування інтелекту нації. Найбільших збитків економіці України, її майбутньому завдає відплив значної кількості кадрів високої освіти і кваліфікації. Якщо виходити з оцінок про середню вартість створюваної однієї складної робочої сили в США (понад 400 тис. дол., а інженера - до 800 тис. дол.), то у разі постійного виїзду з країни таких спеціалістів (а тим більше кандидатів чи докторів наук) держава-експортер зазнає відчутних збитків. Адже підготовка одного ученого, за міжнародними оцінками, обходиться державі майже у 1,5 млн дол. Працюючи за кордоном за спеціальністю, такий емігрант на відповідні суми одразу ж збільшує величину національного багатства країни-імпортера (оскільки освічена, кваліфікована людина-працівник - основна форма національного багатства країни). А за офіційними даними у середині 90-х років XX ст. з України емігрувало щорічно до 50 тис. фахівців з вищою освітою або - дипломованих фахівців.
Таким є взаємозв'язок між духовним, інтелектуальним і матеріальним багатством нації.
Для нарощування національного багатства велике значення має раціональне використання природних ресурсів країни, бережливе ставлення до природи. Xижацьке винищення природних багатств країни - втрати найкращих у світі чорноземів, що відводилися під водойми, рудники, заводи, забруднення атмосфери, землі і вод шкідливими відходами виробництва, бездумне вирубування лісів і осушення боліт, ряд екологічних катастроф типу Чорнобильського лиха - призвело до втрати значного національного багатства, яким уже ніколи не скористаються майбутні покоління українців.
Структура і якість складових частин багатства нації - суттєвий чинник суспільного відтворення (відновлення) виробництва і продукту, умов життя людей. Від їх раціонального використання залежать темпи зростання суспільного продукту (ВВП) і, відповідно, добробут нації, фізичний і духовний розвиток людини.
У процесі відтворення національне багатство не лише зростає, але й постійно відновлюється (це стосується, насамперед, засобів виробництва і об'єктів її соціальної сфери), що виступає передумовою і результатом економічного прогресу суспільства.
Про рівень економічного розвитку країни та її можливості в нарощуванні економічної могутності свідчить структура національного багатства. Причому природне багатство відіграє тут чи не найменшу роль. Найбільше значення має Економічний потенціал країни, Що представлений основними і оборотними фондами, кадрами працівників, вчених і спеціалістів. Економічний потенціал відображає здатність даного суспільства забезпечити той чи інший рівень виробництва і добробуту людей. Всебічне використання економічного потенціалу, його постійне нарощування і вдосконалення - один із магістральних напрямів економічного прогресу.
Приклад того, як використовувати і примножувати економічний потенціал, не маючи значних природних ресурсів, показують в останні десятиліття країни Південно-східної Азії (Південна Корея, Сінгапур, Тайвань, Таїланд та інші). Вони здійснили вражаючий стрибок в своєму економічному розвитку, обійшовши за його темпами найбільш розвинені країни світу. Ще раніше такий же вражаючий ривок здійснила Японія. А природні ресурси усіх цих країн вкрай бідні.
Як відомо, природне багатство - фактор дуже важливий і корисний. Він полегшує шлях до економічного процвітання, досягнення високого рівня добробуту. Цей фактор ефективно використовують деякі арабські країни (Кувейт, Саудівська Аравія, Бахрейн, ОАЕ, Оман, Ірак та інші).
Отже, національне багатство є основою економічного прогресу, рівня добробуту населення країни. Але як визначити рівень добробуту?
Експерти ООН вважають, що Рівень добробуту Найточніше розкривається за допомогою особливого показника - Індексу розвитку людини, Що відображає три головних параметри: 1) середню тривалість життя; 2) ступінь грамотності; 3) дохід на душу населення.
За даними ООН, Україна в 1994 році посідала 45 місце у світі за індексом людського (ІЛР) розвитку, а в 1997 - 95.
Найважливішим є показник виробництва національного доходу або ВНП На душу населення. За даними Європейського центру макроекономічного аналізу ВНП в Україні в 1990 році становив на душу населення 2467 дол. У США цей показник дорівнював 24,7 тис. дол., ФРН - 21 тис., Канаді - 20,4 тис., Франції - 19,4 тис., Італії - 18,1 тис., Великобританії - 17,7 тис., Таїланді - 6390, а в Росії - 5240, Китаї - 2120, в Індії - 1250 дол. У 2000 році ВНП на душу населення в Україні скоротився до менш як 650 дол., внаслідок чого вона увійшла до групи країн, що розвиваються - країн з найнижчим рівнем економічного розвитку.
Структура національного багатства свідчить також про ефективність економіки, спрямованість економічного розвитку країни. Чим вищий рівень економічного розвитку, тим більше виробленого продукту спрямовується на зростання основних невиробничих фондів, тобто житла, шкіл, лікарень, культурних і соціальних об'єктів тощо. Зокрема у більшості країн ринкової економіки основні виробничі фонди у структурі національного багатства складають менше третини - 29-30 %, а основні невиробничі фонди - 47-50 %. Для порівняння - на початку 90-х років в колишньому СРСР вони становили до 60 %, у США - 32 %, в Україні - 62,3 %. Основні невиробничі фонди у колишньому СРСР становили у той період приблизно 43 % від загального обсягу основних виробничих фондів, у США - до 63 %, в Україні - 33 %. Це свідчить про несприятливу структуру народного господарства України (перенасиченість промисловим виробництвом, низький рівень сфери послуг).
Схожі статті
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку
Розділ I. Політекономія Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку Економічні реформи, покликані формувати в Україні сучасну, ефективну...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Розділ I. Політекономія
Розділ I. Політекономія Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку Економічні реформи, покликані формувати в Україні сучасну, ефективну...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Національний дохід
При визначенні макроекономічного ефекту використовуються ще й такі показники: національний дохід (НД) і Національне багатство. Національний дохід - це...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Фонди підприємства та їх рух у виробництві
Однією з найважливіших категорій економічної теорії є Витрати виробництва "С" (англ. costs - витрати), Тому що за умов ринкової економіки вони виявляють...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 10. Витрати. Прибуток. Дохід
Однією з найважливіших категорій економічної теорії є Витрати виробництва "С" (англ. costs - витрати), Тому що за умов ринкової економіки вони виявляють...
-
Кожному з нас відомо слово "економіка". Але знаходячись в оточенні економіки, ми не можемо легко і просто пояснити що це таке, тому що економіка -...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - ЧАСТИНА І
Розділ I. Політекономія Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку Економічні реформи, покликані формувати в Україні сучасну, ефективну...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Національний продукт
Основними показниками оцінки Національного продукту (так у СНР називають суспільний продукт) є Валовий внутрішній продукт (ВВП) І Валовий національний...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Суспільний продукт та його структура
Економічна система (або матеріальне виробництво) в кожній країні складається з двох рівнів: мікро - та макроекономіки. Якщо мікроекономіка - це економіка...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 13. Національна економіка та її найважливіші показники
Економічна система (або матеріальне виробництво) в кожній країні складається з двох рівнів: мікро - та макроекономіки. Якщо мікроекономіка - це економіка...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Розділ III. Макроекономіка
Економічна система (або матеріальне виробництво) в кожній країні складається з двох рівнів: мікро - та макроекономіки. Якщо мікроекономіка - це економіка...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Продукт виробництва. Потреби і економічний вибір
Виробництво існує і розвивається задля задоволення різноманітних людських потреб. Макконелл К. Р. і Брю С. Л. в книзі "Економікс: принципи, проблеми і...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Економічний зміст власності. Типи і форми власності
Коли ми вивчаємо поняття економічної системи і господарський лад країни завжди ставимо питання: кому належить економічна влада, хто розпоряджається...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Теорії грошей
Теорії грошей - це сукупність поглядів різних напрямів світової економічної думки про роль і місце грошей в економіці. У світовій економічній думці існує...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 4. Економічні системи
Сучасний світ характеризується наявністю різних економічних систем, а економіка кожної країни являє собою велику систему, в якій багато самих...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Товар та його властивості
Товар - це продукт праці, виготовлений з метою обміну або продажу, а не для особистого споживання. Товаром може бути як речовий продукт, так і послуга...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Ринок праці. Проблема зайнятості
1. Ринок праці. Проблема зайнятості Ринок праці, як і ринки інших факторів виробництва, являє собою складову частину ринкової економіки. На відміну від...
-
1. Ринок праці. Проблема зайнятості Ринок праці, як і ринки інших факторів виробництва, являє собою складову частину ринкової економіки. На відміну від...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Ринок природних ресурсів та його рівновага
У всі часи земля вважалася основним природним (первинним) фактором виробництва. Це пояснюється її особливою роллю в господарській діяльності. Земля -...
-
У всі часи земля вважалася основним природним (первинним) фактором виробництва. Це пояснюється її особливою роллю в господарській діяльності. Земля -...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Ринок землі. Рента
У всі часи земля вважалася основним природним (первинним) фактором виробництва. Це пояснюється її особливою роллю в господарській діяльності. Земля -...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Капітал: сутність і форми. Кругообіг і оборот капіталу
Ринок капіталу як і ринок праці є найважливішою складовою частиною ринкової економіки. Особливість капіталу як фактору виробництва накладає свій відбиток...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Ринок капіталів. Процентна ставка та інвестиції
Ринок капіталу як і ринок праці є найважливішою складовою частиною ринкової економіки. Особливість капіталу як фактору виробництва накладає свій відбиток...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Рівні заробітної плати. Номінальна і реальна заробітна плата
Розрізняють номінальну і реальну заробітну плату. Номінальна заробітна плата - це сума грошей, яку отримує працівник за продаж капіталісту робочої сили...
-
Особливо небезпечним явищем безробіття стало після першої світової війни, коли воно досягло найвищого рівня. Це було пов'язано, насамперед, з світовою...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Форми безробіття. Закон Оукена
Розрізняють кілька форм безробіття: фрикційне, структурне, сезонне, циклічне, технологічне, приховане. Фрикційне (лат. Frictio - тертя) безробіття...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - ПЕРЕДМОВА
Економіка - основа існування і розвитку людської цивілізації. При цьому історичний поступ суспільства характеризується постійним ускладненням економічних...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 6. Сутність грошей, грошових систем і їх еволюція
1. Закономірності виникнення і суть грошей Гроші - одне з найдавніших економічних явищ, яке виявляє найсуттєвіший вплив на усі сторони людського життя....
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Монополістична конкуренція і олігополія
Монополістична конкуренція відзначається такими рисами: - на галузевому ринку діють кілька десятків переважно середніх фірм, що конкурують між собою; -...
-
Однією із визначальних рис світової економіки є те, що економічні взаємовідносини її суб'єктів проявляють себе у конкуренції, яка є іманентною...
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 4. Національне багатство