Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Порівняльний (ринковий) підхід в оцінці ЦМК
Порівняльний підхід базується на аналізі ринкових продажів й використовується для оцінки більшості об'єктів нерухомості в ринковій економіці. Він базується на легко доступній для оцінювача ринковій інформації і дозволяє отримати просту, логічно обгрунтовану думку про ціну об'єкта нерухомості.
Порівняльний підхід грунтується на врахуванні принципів заміщення та попиту і пропозиції, передбачає аналіз цін продажу та пропозиції майна з відповідним коригуванням відмінностей між об'єктами порівняння та об'єктом оцінки.
Для визначення ринкової вартості об'єкта оцінки у матеріальній формі із застосуванням порівняльного підходу інформація про майно, що оцінюється повинна відповідати таким критеріям: умови угод купівлі-продажу щодо укладення таких угод не відрізняються від вимог щодо визначення ринкової вартості; продаж майна відбувся з дотриманням типових умов оплати; умови на ринку схожого майна, що визначали формування цін продажу або пропозиції, на дату оцінки істотно не змінилися або зміни, які відбулися, можуть бути враховані.
Основними елементами порівняння є характеристики подібного майна за місцем його розташування, фізичними та функціональними ознаками, умовами продажу тощо.
Основне значення здійснюваних в рамках ринкового підходу операцій полягає в тому, що покупець об'єкта нерухомості не заплатить за нього ціну більшу за ту, за якою може бути придбаний аналогічний за усіма показниками об'єкт нерухомості.
При використанні порівняльного (ринкового) підходу спочатку підбирають об'єкт нерухомості аналогічний оцінюваному, з відомою ринковою ціною; після порівняння їх техніко-економічних параметрів фіксуються відмінності та вносяться відповідні поправки у вартісному вигляді, визначається базова вартість. Оскільки не існує двох абсолютно однакових об'єктів нерухомості за усіма даними параметрами, виникає необхідність коректування цін продажу об'єктів зіставлення.
Таким чином, вартість об'єкта нерухомості, визначена даним методом дорівнює середньозваженій ціні аналогічного об'єкта з поправками, що враховують його відмінність від оцінюваного об'єкта:
Де Цп - продажна ціна аналогічного об'єкта (сукупності однорідних аналогів);
ЬСКОр - сума поправочних коректувань.
Загальний алгоритм використання порівняльного методу при оцінці об'єктів нерухомості відмінний від попередньо розглянутих нами алгоритмів витратного та дохідного методів оцінки.
Розглянемо послідовно основні операції розрахунку:
1. Збір порівняльних даних.
Оцінювач збирає максимально можливу кількість інформації про продаж аналогічних об'єктів нерухомості. Джерелами інформації можуть слугувати: власне досьє оцінювача; Internet, BBS, електронна база даних; рієлтерські фірми; досьє брокерів з нерухомості; нотаріуси; архіви кредитних установ (іпотечні банки); страхові компанії; будівельно-інвестиційні компанії; регіональні відділення ФДМУ тощо.
Збираючи інформацію, оцінювач повинен бути впевнений в її повноті та об'єктивності. Обов'язково повинна бути присутня інформація щодо вартості 1 м2 площі об'єкта, дати операції, місцезнаходження об'єкта, умови операції й інші показники, які оцінювач визнає необхідними.
2. Вивчення угод.
Оцінювач повинен бути впевнений, що операція відбулася між двома незалежними сторонами та на сплачену ціну не вплинули ніякі чинники, в тому числі й родинні відносини між сторонами. Він зобов'язаний перевірити достовірність інформації про операцію та умови продажу. При цьому враховувати операцію можна, якщо жодна із сторін не знаходилася в скрутному положенні, обидві сторони володіють типовою ринковою інформацією, діяли економічно раціонально, фінансування відповідало нормальним ринковим умовам (ненормальними з погляду умов, вважаються операції між: дітьми і батьками; чоловіком і дружиною; фірмою і дочірньою компанією). Крім того, оцінювач повинен вивчити умови, за яких були досягнуті домовленості про ціну продажу об'єкта або орендну плату, порівняти ці дані з ринковою інформацією.
3. Тимчасові корегування.
Досить часто оцінювач має в своєму розпорядженні інформацію про операції, які відбулися кілька років тому. В умовах економіки з високим рівнем інфляції потрібно знати точну дату операції, щоб внести поправки при аналізі даних.
4. Корегування за відмінностями порівнюваних об'єктів нерухомості.
Як вже було сказано, в реальній практиці важко знайти абсолютно
Схожі об'єкти нерухомості за розміром, місцем розташування, конструкцією, плануванням та іншими параметрами. В цій ситуації оцінювач повинен керуватися принципом, що будь-яка інформація краще, ніж її відсутність. Виходячи з природи й власного досвіду оцінювач визначає відмінності між порівнюваними об'єктами нерухомості, виражає їх в тій або іншій формі.
5. Винесення рішення щодо вартості об'єкта нерухомості.
На основі результатів, отриманих на попередньому етапі обчислюється вартість об'єкта нерухомості шляхом розрахунку середнього арифметичного підсумків, отриманих по кожному із порівнюваних об'єктів за допомогою коректувань. Слід пам'ятати, що існує небезпека прийти до неправильного висновку про вартість об'єкта нерухомості, якщо об'єкти для зіставлення спочатку були обрані як не аналогічні за більшістю параметрів.
Коректування та методи їх здійснення
Основне правило коректування свідчить: коректується лише вартість порівнюваного об'єкта на основі принципу внеску. Якщо об'єкт порівняння перевершує в чомусь оцінюваний, то фактична продажна ціна останнього повинна бути зменшена на величину внеску цієї переваги, й навпаки. При цьому під одиницями порівняння розуміються одиниці вимірювання порівнюваного та оцінюваного об'єктів нерухомості.
Коректування може проводитися: в грошовому вираженні - відповідна сума додається або віднімається від продажної ціни кожного порівнюваного об'єкта; в процентному значенні - використовуються в тому випадку, якщо складно визначити абсолютні значення.
Процентні коректування бувають двох видів: незалежне, коли кожна окрема характеристика враховується незалежно від іншої (при розрахунку загального коректування поправки підсумовуються); кумулятивне, коли облік кожної коректованої характеристики ведеться з урахуванням інших окремих характеристик (при розрахунку загального коректування приймається добуток кумулятивних поправок).
Якщо коректування цін порівнюваних об'єктів виражені у гривнях або умовних грошових одиницях, то неважливо, в якій послідовності вони вноситимуться. Якщо ж коректування виражені у відсотках, то послідовність їх внесення впливатиме на кінцевий результат (на вартість оцінюваного об'єкта).
Залежно від того, на основі яких даних проводяться коректування, оцінювач застосовує різні методи: кількісний аналіз парних продажів, регресійний аналіз, якісний, відносний порівняльний аналіз, метод загального групування, персональні інтерв'ю.
Метод аналізу парних продаж полягає в порівнянні та аналізі кількох пар продаж з послідовними коректуваннями. Парними продажами називається продаж двох об'єктів, які майже ідентичні, за винятком однієї відмінності, яку оцінювач намагається оцінити, щоб внести коректування.
Останнім часом у практиці оцінки за наявності достатньої кількості даних починають використовувати регресійний аналіз. В цьому полягає складність для визначення величини коректувань при оцінці вартості об'єктів нерухомості з використанням регресійного аналізу, де використовується серія формул.
Наприклад, можна скористатися формулою:
Де Вус - величина коректування, що розраховується, на вартість об'єкта нерухомості;
^едср - коефіцієнт, отриманий для одиниці порівняння;
Х - заміряні дані для оцінюваного об'єкта нерухомості.
З цією ж метою може бути використана й інша формула регресійного аналізу:
Де А, с, п - позитивні або негативні поправочні коефіцієнти.
На розвинутих секторах ринку нерухомості експерти-оцінювачі використовують лінійні та нелінійні моделі складного типу:
Де є,- - коефіцієнти регресії;
Ер,- - різні змінні, що характеризують ті або інші чинники, від яких залежить вартість об'єкта нерухомості та величина коректування.
Відносний порівняльний аналіз припускає визначення коректувань на основі співставлення ступеня впливу кожного параметра на вартість аналогічних об'єктів нерухомості.
Метод загального групування використовується на активному ринку, де можна знайти достатнє число порівняльних продаж, для вивчення розкиду цін. Якщо розкид цін невеликий, наприклад, близько 1%, то можна з впевненістю казати, що вартість об'єкта є середньою величиною відносно до найбільшого та найменшого значень в даній групі порівняльних продаж.
Метою персонального інтерв'ю є опитування професіоналів і обізнаних осіб, в результаті якого формується інформаційне поле, корисне при проведенні коректувань.
Схожі статті
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Види вартості об'єктів нерухомості
Як і будь-який товар на ринку, об'єкти нерухомості мають ціну та вартість (див. рис. 5.1). Рис. 5.1. Вартість, ціна й затрати Ціна об'єкта нерухомості -...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Етапи оцінки та звітність
Процес оцінки об'єктів нерухомості можна розподілити на шість етапів: O визначення завдання та укладення договору на оцінку об'єкта; O план оцінки; O...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Принципи оцінки об'єктів нерухомості
Принципи оцінки об'єктів нерухомості - це зведення методичних правил, на підставі яких визначається ступінь дії різних чинників на вартість об'єкта...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Дохідний підхід до оцінки вартості ЦМК
Дохідний підхід базується на врахуванні принципів найбільш ефективного використання та очікування, відповідно до яких вартість об'єкта оцінки...
-
За термінологією Б. Колоса, виділяють статичну і динамічну концепцію підприємства. Згідно з першою, підприємство виступає як майновий комплекс, а його...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Витратний підхід до оцінки вартості ЦМК
Передбачає оцінку повного відтворювання або вартості повного заміщення оцінюваного об'єкта нерухомості після вираховування вартості фізичного, морального...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Особливості оцінки об'єктів нерухомого майна
З метою якомога більш повного встановлення вартості того чи іншого об'єкта нерухомості доцільним є виокремлення оцінки об'єктів у матеріальній формі,...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Особливості оцінки об'єктів у матеріальній формі
З метою якомога більш повного встановлення вартості того чи іншого об'єкта нерухомості доцільним є виокремлення оцінки об'єктів у матеріальній формі,...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Звіт про оцінку майна
Є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Особливості оцінки об'єктів незавершеного будівництва
Вимоги цього розділу поширюються на випадки визначення вартості об'єктів незавершеного будівництва і законсервованих об'єктів, що приватизуються окремо...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Особливості оцінки часток (паїв, акцій)
Визначається на підставі узгодження результатів оцінки, отриманих за майновим, дохідним та порівняльним підходами, що були використані в процесі оцінки....
-
Визначається на підставі узгодження результатів оцінки, отриманих за майновим, дохідним та порівняльним підходами, що були використані в процесі оцінки....
-
Конкурентна ринкова ситуація через динамічний розвиток змушує підприємства систематично відслідковувати зміни, аналізувати їхню природу й динаміку....
-
Під час діагностики стану підприємства слід використовувати різноманітні прийоми та способи аналізу та оцінки, виходячи з фінансових можливостей, рівня...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Порядок погодження та затвердження оцінки майна
Прийняття, погодження та затвердження оцінки майна державними органами приватизації, органами, уповноваженими управляти державним майном, чи виконавчими...
-
Оцінка цілісних майнових комплексів для випадків їх відчуження способами, визначеними законодавством, проводиться на засадах незалежної оцінки....
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Особливості оцінки цілісних майнових комплексів
Оцінка цілісних майнових комплексів для випадків їх відчуження способами, визначеними законодавством, проводиться на засадах незалежної оцінки....
-
Комплексна економічна діагностика є базою для прийняття стратегічних рішень щодо подальшого функціонування та розвитку підприємства. Тому ми пропонуємо...
-
1. Характеристика методичних підходів в діагностиці стану підприємства Діяльність підприємства і його результатів відображаються в економічних...
-
1. Характеристика методичних підходів в діагностиці стану підприємства Діяльність підприємства і його результатів відображаються в економічних...
-
Кожне підприємство в ході своєї господарської діяльності є учасником конкурентної боротьби за споживача, а тому одним із важливих елементів є визначення...
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Оцінка майна та майнових прав
1. Технологія оцінки об'єктів нерухомості (підприємств). Оцінка об'єктів нерухомості - визначення грошового еквівалента вартості об'єкта нерухомості....
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - 1. Технологія оцінки об'єктів нерухомості (підприємств)
1. Технологія оцінки об'єктів нерухомості (підприємств). Оцінка об'єктів нерухомості - визначення грошового еквівалента вартості об'єкта нерухомості....
-
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - РОЗДІЛ 5. ОЦІНКА ВАРТОСТІ МАЙНА ПІДПРИЄМСТВ
1. Технологія оцінки об'єктів нерухомості (підприємств). Оцінка об'єктів нерухомості - визначення грошового еквівалента вартості об'єкта нерухомості....
-
Розробляючи теорію і практику економічної діагностики, важливо вивчати позитивний досвід, накопичений кращими зарубіжними та вітчизняними менеджерами на...
-
Важливим питанням, що й досі залишається не достатньо врегульованим, є встановлення реальної та справедливої вартості майна, що надається у власність,...
-
1. Теоретичні підходи у визначенні сутності та різновидів економічної діагностики підприємства Трансформаційні процеси в національній економіці, що...
-
Необхідність регулювання результатів діяльності підприємства визначається його значною роллю у розвитку підприємства і гармонійному забезпеченні...
-
Діяльність підприємства і його результатів відображаються в економічних показниках, під якими розуміють кількісну і якісну оцінку досліджуваного явища,...
-
1. Теоретичні підходи у визначенні сутності та різновидів економічної діагностики підприємства Трансформаційні процеси в національній економіці, що...
Економічна діагностика - Кривов'язюк І. В. - Порівняльний (ринковий) підхід в оцінці ЦМК