Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Емоційне благополуччя дитини у групі
Порушення дошкільником моральних норм може бути свідомим і несвідомим. Під час несвідомого порушення дитина діє під впливом ситуативних бажань. Така поведінка є її віковою особливістю, що свідчить про несформованість механізмів моральної поведінки, а також про те, що норма ще не стала її внутрішньою психологічною інстанцією, а є лише зовнішньою вимогою. Дитина, опиняючись під владою миттєвих бажань, вдається до негативних вчинків, не замислюючись про наслідки.
Свідоме порушення моральної норми означає, що малюк розуміє суперечність між своєю поведінкою і соціально схваленим зразком. Однак вдається до пустощів, скоює проступки.
Між пустощами і проступками існує суттєва різниця. Пустощі Характеризуються доброзичливим ставленням до людей, під час них дитина виявляє свою активність, ініціативність, винахідливість, позитивні емоції, безкорисливість. У ранньому віці пустощі є самоціллю, джерелом бурхливих позитивних емоцій. У них сюжет використовується як фон, своєрідне виправдання дій і їх наслідків. Так триває приблизно до 5-ти років. Пізніше мотивом пустощів стає питання: "Що станеться, якщо... відкрити кран і закрити пальцем струмінь води?". їх джерелом є пізнавальне ставлення до предметів і явищ, прагнення досліджувати їх. До таких пустощів найчастіше вдаються активні, ініціативні, допитливі діти.
Нерідко пустощі, мотивовані питанням "Що я можу?", межують із бешкетуванням. їх джерелом є розвиток самостійності. Відбуваються вони за такою схемою: дитина порушує правила і чекає реакції дорослого. Так вона перевіряє свою силу, стверджує своє Я, намагається окреслити межі дозволеного.
Проступок - вчинок, що порушує норми, правила поведінки, загальноприйнятий порядок; провина.
Здебільшого вони виникають через невміле, але дуже сильне прагнення захистити своє Я від переживань та образ.
Спричиняють проступки часті покарання, немотивовані заборони, окрики, образливі прізвиська, насмішки, недостатність любові і спілкування з дорослими й однолітками, відчуття покинутості і непотрібності. Вони є наслідком неможливості дитини позитивно самостверджуватися через неправильне ставлення до неї дорослого.
Проступки, які повторюються, закріплюються і перетворюються на звичку, формують негативні риси характеру.
Найпоширенішим проступком дитини є брехня - навмисне викривлення істини. Вона завжди має корисливу мету і цим відрізняється від фантазії. Спричинюють її страх перед покаранням, негативний приклад дорослого. Діти вдаються до неї, коли починають розуміти необхідність виконання певних правил, а тому опиняються в ситуаціях подвійної мотивації. Домагаючись визнання дорослих, дитина, яка порушила правило, знаходить вихід у брехні, що може бути також наслідком недостатньо розвиненої вольової сфери дитини, нездатності знайти в собі сили для досягнення результату.
На практиці боротьба з брехнею часто зводиться до звинувачень дорослими дитини: "Ти брехун!". Однак грубе звинувачення у брехні як засобу домагань на визнання не матиме позитивного результату. Краще, якщо дорослий, виявивши довіру до дитини, висловить упевненість, що вона ніколи не принижуватиме себе брехнею. Отже, у вихованні дитини необхідно правильно спрямовувати розвиток потреби у визнанні.
Брехня починає розвиватися, коли в дитини не сформувалася потреба у ставленні до інших людей на засадах правди, коли чесність не стала якістю, яка підвищує значущість дитини в очах інших людей.
У дошкільному віці при реалізації домагань на головну роль у грі, на перемогу у спортивних змаганнях та інших ситуаціях у дітей може проявитися Заздрість - почуття роздратування, досади, викликане перевагою, вищістю, добробутом іншого. У дошкільників вона з'являється у зв'язку з домінуванням зовнішніх (ієрархічних) стосунків ("хто головніший").
Заздрісній дитині важко співпереживати, радіти успіхам. Щоб зашкодити іншим у цьому, вона може навіть вдатися до своєрідних символічних дій.
Гіперактивні діти часто проявляють забіякуватість, оскільки не знаходять іншого застосування своєї енергії, не вміють спілкуватися, встановлювати позитивні стосунки з ровесниками. Така їх поведінка нерідко поширюється не лише на "кривдників", а й на маленьких, слабких, беззахисних. Вони знаходять задоволення в тому, що їх бояться. Відчуття сили спричинює ще більшу забіякуватість, ускладнюючи стосунки. Вона може бути породженням культу сили в сім'ї, неправильної позиції дорослих ("Дай здачі!", "Поважають тільки сильних" тощо). Цими проявами перелік негативних особистісних утворень у дошкільників не вичерпується. Усі вони є наслідком незнання особливостей внутрішнього світу дитини, неправильної взаємодії з ними дорослих, неграмотних, неефективних педагогічних впливів.
Емоційне благополуччя дитини у групі
На моральному розвитку особистості дитини суттєво позначається її становище у групі однолітків. Від нього залежить її самооцінка, ефективність засвоєння норм міжособистісних стосунків у колективі. Залежно від характеру цих стосунків розрізняють такі типи особистостей:
1) "зірки". Такими дітьми захоплюються через їхню красу, чарівність, уміння швидко і точно оцінювати ситуацію, брати на себе відповідальність тощо. Однак вони можуть пройнятися надмірною самовпевненістю, зазнайством;
2) "зневажені". У ставленні до себе вони часто відчувають незацікавленість або зневажливу поблажливість ровесників, їх залучають до гри на посередні ролі. З багатьох причин у таких Дітей накопичується образа, готовність повстати проти нав'язливих умов життя у групі. Нерідко вони шукають можливості для встановлення стосунків із "зіркою", вдаючись до підлещування, беззаперечного підкорення та ін.;
3) "ізольовані". Такі діти переживають "емоційний голод" у спілкуванні а однолітками, загострено сприймають життєві реалії, надто емоційно виражають своє ставлення до ровесників: можуть обожнювати когось із групи за реальні або ними вигадані якості чи ненавидіти за зневагу до своєї персони.
"Ізольованими" стають з багатьох причин. Хтось часто хворіє, рідко ходить у дошкільний заклад, і діти не встигають звикнути до нього, та і сам він нікого не знає. До іншого таке ставлення виникає Через фізичні вади, риси характеру, манери поведінки. Іноді подібне трапляється 3 дітьми, які раніше не відвідували дошкільного закладу, не мають навичок спілкування у групі, ігрових умінь.
Якою б не була причина ізольованості, наслідком її, як правило, є неповноцінний соціальний розвиток. Дитина з низькою популярністю, не сподіваючись на співчуття і допомогу однолітків, нерідко стає егоцентричною, замкнутою, відчуженою. Із цих причин вона буде ображатися і скаржитися, вихвалятися, фальшивити, брехати. Такій дитині важко у спілкуванні доточуючими, нелегко і їм з нею.
Проблеми соціалізації не повинні переходити у хронічний стан, асоціальність особистості. Дитині, яка має проблеми з визнанням, слід допомогти реалізувати домагання на визнання ровесників. Іноді для цього потрібна соціальна терапія для попередження небажаного особистісного розвитку, формування у неї потреби і навичок активної поведінки. Основними аспектами її є створення сприятливого соціального мікроклімату у дитячому колективі, у якому кожна дитина змогла б реалізувати своє домагання на визнання; розвиток у непопулярних дітей спеціальних навичок спілкування. Добре, якщо у групі переможцем у грі стає непопулярна дитина. Тому ігри потрібно добирати З урахуванням особливостей таких дітей, демонструвати заохочувальне ставлення до них, Тактовно і невимушено надавати їм перевагу, захоплюватися ними, хвалити (за чергування, гарний малюнок, аплікацію тощо).
Набуття популярності у дитячій групі тільки шляхом заохочення дорослого не буде ефективним, якщо не закріплюватиметься реальними успіхами дитини в її щоденному спілкуванні з однолітками.
Отже, моральний розвиток особистості дошкільника безпосередньо залежить від позиції дорослого, його моральності, етики тощо. Дорослий, будучи для дошкільника моральним еталоном, встановлює зв'язок між моральною свідомістю і моральною поведінкою, коли норма стає мотивом поведінки. Власне від нього залежить, чи сформуються у дошкільника негативні утворення.
Схожі статті
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - 5.2. Воля і її роль у поведінці дитини
У дошкільному віці виникає і активно розвивається воля дитини, що виявляється у заучуванні та усвідомленні рухів, становленні основних етапів вольової...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - 6.1. Умови розвитку особистості дитини дошкільного віку
Суспільство є інститутом, який завжди продукує образ особистості, процес розвитку якої спрямований на осягнення соціуму, його предметів і відношень,...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Особливості змісту малюнка дитини дошкільного віку
Із розвитком малювання у дитини виникає потреба використовувати колір. У цьому окреслюються такі дві тенденції: 1) довільне використання кольору....
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Причини негативних особистісних утворень у дошкільників
Порушення дошкільником моральних норм може бути свідомим і несвідомим. Під час несвідомого порушення дитина діє під впливом ситуативних бажань. Така...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - 6.Формування особистості дошкільника
Суспільство є інститутом, який завжди продукує образ особистості, процес розвитку якої спрямований на осягнення соціуму, його предметів і відношень,...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - 6.3. Моральне становлення особистості дошкільника
Функцію регулювання поведінки людей у всіх сферах життя виконує мораль. В основу морального виховання дитини покладений процес передавання моральних...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Вплив дорослих на розвиток особистості дошкільника
Суспільство є інститутом, який завжди продукує образ особистості, процес розвитку якої спрямований на осягнення соціуму, його предметів і відношень,...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Особливості розвитку вольових дій дошкільників
У дошкільному віці виникає і активно розвивається воля дитини, що виявляється у заучуванні та усвідомленні рухів, становленні основних етапів вольової...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Використання кольору у зображувальній діяльності дошкільників
Із розвитком малювання у дитини виникає потреба використовувати колір. У цьому окреслюються такі дві тенденції: 1) довільне використання кольору....
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Особливості спілкування дитини з батьками
Криза 3-х років змінюється стабільним станом. Однак і надалі чергуватимуться періоди відносного спокою і емоційного напруження, що значною мірою залежить...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Психологічна характеристика поведінки дитини раннього віку
Найважливішим новоутворенням раннього дитинства є формування установки "Я сам", коли з'являється усвідомлення своєї особистості, виникають перші уявлення...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Роль однолітків у розвитку особистості дитини
Симпатія до дітей, що з'являється у ранньому віці, з часом стає потребою у спілкуванні з ними. Розвивається ця потреба на основі спільної гри, виконання...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Специфіка спілкування дитини з вихователем
Криза 3-х років змінюється стабільним станом. Однак і надалі чергуватимуться періоди відносного спокою і емоційного напруження, що значною мірою залежить...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Зони найближчого розвитку дитини
У психічному розвитку дитини навчання відіграє провідну роль. З раннього віку вона вчиться в дорослих не лише ходити, правильно використовувати предмети,...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Сюжетно-рольова гра як провідна діяльність дошкільника
За своїм походженням і змістом гра є соціальним явищем, зумовленим розвитком суспільства і його культури. Це особливі форми життя дитини у суспільстві,...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Загальна характеристика ігрової діяльності дошкільника
За своїм походженням і змістом гра є соціальним явищем, зумовленим розвитком суспільства і його культури. Це особливі форми життя дитини у суспільстві,...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Загальна характеристика мотивів поведінки дитини
Мотиваційна сфера дошкільника розвивається активно, формуються різні типи мотивів поведінки, виникають нові, типові для дошкільного віку. Формування...
-
Мотиваційна сфера дошкільника розвивається активно, формуються різні типи мотивів поведінки, виникають нові, типові для дошкільного віку. Формування...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Формування активного мовлення дитини
До 1,5 року мовлення дитини розвивається досить повільно. У цей період вона засвоює від ЗО-40 до 100 слів і вживає їх дуже рідко. Значно ініціативнішою...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Розвиток мовлення дитини раннього віку
Особливого значення набуває мовлення у ранньому віці, коли воно виникає, починає розвиватися і разом з ним розвивається психіка дитини. З мовленням...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Роль ходьби у психічному розвитку дитини
Найважливішими досягненнями раннього дитинства є оволодіння прямим ходінням, мовленням, розвиток предметної діяльності. Перші самостійні кроки дитина...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Умови морального розвитку особистості дитини
Дошкільний вік є найсприятливішим періодом для морального розвитку дітей. Уже в ранньому дитинстві дитина засвоює багато предметних дій, вивчає способи...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Передумови формування особистості дитини
У немовлячому віці закладаються передумови розвитку особистості. Дуже різноманітним є психічне життя немовляти. Під впливом дорослих у дитини формується...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Роль спілкування з дорослими у психічному розвитку немовляти
Життя немовляти цілком залежить від дорослого. Дорослий задовольняє органічні потреби дитини - годує, купає, перевертає з одного боку на інший....
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Значення гри для психічного розвитку дошкільників
Ігрова діяльність не вичерпується сюжетно-рольовими іграми, хоч вони найхарактерніші для дошкільників. У їхній ігровій діяльності все більше часу...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Діяльність і розвиток особистості дошкільника
Дорослі й однолітки впливають на дитину у процесі діяльності, у якій вона має різні стосунки, випробовує свої можливості і вміння, оцінює себе,...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Емоційні порушення у дошкільників
Емоції дитини пов'язані з внутрішнім світом дитини і різними соціальними ситуаціями розуміння, переживання яких викликає у неї певні емоційні стани....
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Розвиток функцій уяви у дошкільників
Творчий характер уяви залежить від володіння дітьми способами перетворення, які вони використовують у грі, художній діяльності. У дошкільному віці діти...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Розвиток операцій уяви у дошкільному віці
Творчий характер уяви залежить від володіння дітьми способами перетворення, які вони використовують у грі, художній діяльності. У дошкільному віці діти...
-
Ігрова діяльність не вичерпується сюжетно-рольовими іграми, хоч вони найхарактерніші для дошкільників. У їхній ігровій діяльності все більше часу...
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Емоційне благополуччя дитини у групі