Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 70. Зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави
Загальні положення
Зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави є окремим самостійним видом позадоговірних зобов'язань. Вони мають особливі підстави виникнення, а також специфічний зміст. Загальні положення про ці зобов'язання визначені у ст. 1212 ЦК, відповідно до якої особа, яка набула або зберегла у себе майно за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути це майно потерпілому.
Внаслідок цих фактів потерпілі зазнали шкоди своєму майну. У той же час інші особи набули те, що не повинні були отримати, або, навпаки, зберегли те, що повинні були втратити. Таким чином одні особи без будь-якої для цього підстави збагатіли за рахунок інших.
Цей вид зобов'язань виникає на підставі таких юридичних фактів:
1) набуття або збереження майна однією особою за рахунок іншої;
2) відсутність для цього законних підстав.
При цьому не має значення, чи є безпідставно набуте або збережене майно результатом поведінки особи, яка збагатіла, самого потерпілого, третіх осіб або це склалося поза їхньою волею.
Набуття або збереження майна однією особою є наслідком відповідного зменшення майна іншої особи. Але не будь-яке збільшення майна однієї особи за рахунок іншої тягне виникнення даного виду зобов'язань. Необхідна відсутність законних підстав набуття та збереження майна.
Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави із самого початку при набутті майна, а і тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала. Так, буде безпідставно набутим отримане за заповітом майно, якщо у подальшому заповіт буде визнаний недійсним. Безпідставним стане набуте майно за договором дарування, якщо у випадках, передбачених законом, цей договір буде визнаний недійсним (ч. З ст. 719; ч. 4 ст. 720 ЦК).
Отже, для виникнення зобов'язання, передбаченого ст. 1212 ЦК, важливим є сам факт безпідставного набуття або збереження, а не конкретна підстава, за якою це відбулося. Ним можуть бути будь-які юридичні факти, як передбачені, так і не передбачені законом. Такими фактами можуть бути правомірні та неправомірні дії як самої безпідставно збагатілої особи, так і потерпілого або третіх осіб. Такою підставою може бути і судова ухвала.
Інакше кажучи, для визначення зобов'язання таким, що виникло внаслідок набуття, збереження майна без достатньої підстави, вирішальне значення має не характер поведінки набувача (правомірна чи неправомірна) і не юридичні факти, на підставі яких виникає це зобов'язання (правочини, події або вчинки), а відсутність передбачених законом або правочином підстав для набуття або збереження майна.
Всі життєві обставини, на підставі яких може виникнути безпідставне набуття майна, неможливо передбачити заздалегідь. Тому вони в законі не перераховані, а лише в узагальненій формі виражені у ст. 1212 ЦК, відповідно до якої правила, передбачені гл. 83 ЦК, застосовуються незалежно від того, чи виявилося безпідставне набуття наслідком поведінки набувача майна, самого потерпілого, третіх осіб або відбулося поза їхньою волею.
Згідно з принципом, що ніхто не має права набувати майно за чужий рахунок без передбаченої законом або правочином підстави, який покладений у зміст ст. 1212 ЦК, безпідставність такого набуття робить його об'єктивно протиправним. Тому протиправність поведінки не належить ні до обов'язкових, ні до характерних умов безпідставного набуття майна. Протиправність безпідставного набуття виражається в самому факті зменшення охоронюваних законом майнових інтересів потерпілого. Стан набувача майна, збереженого за рахунок іншої особи, вважається неправомірним, в силу чого він і повинен повернути його.
Суб'єктом зобов'язання є особа, яка безпідставно набула або зберегла майно (боржник), і особа, яка має право на отримання від боржника безпідставно набутого або збереженого (кредитор). Ними можуть бути як фізичні особи, в тому числі недієздатні, так і юридичні особи незалежно від характеру їхньої правосуб'єктності.
Об'єктом зобов'язання внаслідок безпідставно набутого майна є дії безпідставно збагатілої особи (боржника) щодо повернення потерпілому (кредитору) безпідставно набутого або збереженого.
Змістом даного зобов'язання є право потерпілого вимагати повернення безпідставного збагачення (в натурі або шляхом компенсації) від безпідставно збагатілої особи та обов'язок останньої повернути отримане (збережене) майно потерпілому.
Закон розрізняє два засоби виникнення безпідставних вигід у однієї особи за рахунок іншої: безпідставне набуття та безпідставне збереження майна. Відповідно до цього виділяють і два види зобов'язань з безпідставного набуття майна.
Набуття майна взагалі передбачає набуття будь-якого майнового права. Безпідставне набуття мас місце, коли майно надходить до сфери набувача без виникнення права на нього або з виникненням права, але без достатньої для цього підстави (наприклад, коли майно збереглося, але вже змішалося із майном набувача і не може бути відокремлене з однорідних речей).
На відміну від набуття, яке завжди передбачає збільшення майна набувача, при безпідставному збереженні обсяг його майна залишається таким самим, як і раніше, хоча і повинен був зменшитися, якщо б не настав певний юридичний факт, який потяг розглядуване зобов'язання.
Зобов'язання з безпідставного набуття майна схоже з деліктним зобов'язанням. Різниця між зобов'язаннями із заподіяння шкоди та із безпідставного набуття майна полягає у підставах їхнього виникнення. Підставою виникнення зобов'язання із заподіяння шкоди є делікт (правопорушення). Безпідставність же набуття майна спирається на різноманітні факти, в тому числі і на правомірні (вчинки), події, поведінку тварин тощо. У зв'язку з цим, за винятком випадків, передбачених законом, зобов'язання із заподіяння шкоди виникають тільки з вини заподіювача шкоди. Для виникнення ж зобов'язань, передбачених ст. 1212 ЦК, має значення сам факт безоплатного переходу майна від однієї особи до іншої або збереження майна однією особою за рахунок іншої за відсутності для цього правових підстав.
Вказані зобов'язання мають відмінність і за суб'єктним складом. У зобов'язаннях із заподіяння шкоди поряд з особою, зобов'язаною до відшкодування шкоди, завжди є і конкретний потерпілий - кредитор, на користь якого і відбувається відповідне стягнення. При безпідставному набутті майна такого потерпілого може і не бути, тоді безпідставно набуте майно підлягає стягненню в доход держави. Крім того, при безпідставному набутті майна боржник завжди є збагатілою особою. У випадках же заподіяння шкоди боржником нерідко виступає не сам заподіювач шкоди, а третя особа, на яку закон покладає обов'язок відшкодувати заподіяну шкоду.
Відмінність зобов'язань, які розглядаються, полягає і у їхньому змісті. Зобов'язання із заподіяння шкоди забезпечують відновлення майнового стану потерпілого в тому вигляді, в якому він перебував до правопорушення, до повного відшкодування. В цьому випадку відшкодування дорівнює шкоді. При безпідставному набутті немає відповідності майнової вигоди набувача втратам потерпілого: останньому шкода відшкодовується тільки у тому обсязі, в якому боржник збагатів.
Нарешті, різною є і юридична природа відновлюючих заходів у порівнюваних зобов'язаннях. Відшкодування шкоди за правилами гл. 82 ЦК звичайно є мірою відповідальності, в той час як обов'язок особи, яка безпідставно набула майно, повернути набуте або збережене потерпілому не є мірою відповідальності, тому що боржник не несе ніяких майнових втрат.
Безпідставне набуття майна може траплятися і у договірних відносинах, але це не змінює його недоговірної природи, оскільки відносини, які охоплюються ст. 1212 ЦК, виникають за межами обов'язків за договором. їхньою підставою є не договір, а інші юридичні факти - односторонні правочини, фактичні дії, юридичні вчинки тощо, які не складають зміст обов'язку сторони за договором.
Відносини з безпідставного набуття або збереження майна мають широку сферу застосування. Вони являють собою універсальний інститут захисту цивільних прав і (якщо інше не передбачено ЦК, іншими законами або іншими правовими актами і не випливає із сутності відповідних відносин) застосовуються до всіх вимог щодо повернення безпідставно набутого майна незалежно від підстав його виникнення. Ці відносини межують із вимогами про повернення виконаного за недійсним правочин ом, а також за неукладеним договором; витребування майна власником із чужого незаконного володіння тощо.
Схожі статті
-
Загальні положення Одним із нових видів недоговірних зобов'язань виступає зобов'язання по усуненню загрози життю, здоров'ю, майну фізичної особи або...
-
Поняття підстав виникнення зобов'язання з відшкодування шкоди. Питання про виникнення зобов'язання з відшкодування шкоди в цивілістичній літературі...
-
Із закріпленням у ЦК норми про зобов'язання, що виникають у зв'язку з рятуванням майна іншої особи, нарешті реалізоване конституційне положення щодо...
-
ГЛАВА 40. Договір найму (оренди) 1. Загальні положення про договір найму (оренди) За договором найму (оренди) одна сторона (наймодавець) передає або...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - 3. Підстави виникнення зобов'язань
Зобов'язальні правовідносини, як і будь-які інші цивільні правовідносини, виникають з обставин, яким законом надається значення юридичних фактів....
-
1. Зобов'язання, що виникають внаслідок рятування здоров'я та життя фізичної особи У ЦК, використовуючи досвід законотворення і наукові розробки,...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 30. Зобов'язальне право і зобов'язання
ГЛАВА 30. Зобов'язальне право і зобов'язання 1. Поняття зобов'язального права Зобов'язальне право є найбільшою підгалуззю цивільного права. Норми...
-
ГЛАВА 36. Договір купівлі-продажу 1. Загальні положення про купівлю-продаж За умов ринкової економіки договір купівлі-продажу стає одним із...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - 2. Елементи зобов'язання
Сторонами зобов'язання, що розглядається, виступає особа, яка вчиняє дії в чужих майнових інтересах, - гестор, і особа, в інтересах якої вчиняються ці...
-
1. Зобов'язання, що виникають внаслідок рятування здоров'я та життя фізичної особи У ЦК, використовуючи досвід законотворення і наукові розробки,...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - 1. Поняття зобов'язання
1. Поняття зобов'язання Зобов'язання по вчиненню дій у майнових інтересах іншої особи без її доручення вперше окремо врегульовані в ЦК України. Вони...
-
1. Поняття зобов'язання Зобов'язання по вчиненню дій у майнових інтересах іншої особи без її доручення вперше окремо врегульовані в ЦК України. Вони...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 40. Договір найму (оренди)
ГЛАВА 40. Договір найму (оренди) 1. Загальні положення про договір найму (оренди) За договором найму (оренди) одна сторона (наймодавець) передає або...
-
Відповідно до ч. 5 ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - 6. Застава
Застава - це традиційний майновий вид забезпечення виконання зобов'язання, при якому кредитор-заставодержатель має право у разі невиконання боржником...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 50. Договір комісії
1. Поняття та умови договору комісії Відповідно до ст. 1011 ЦК за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони...
-
Як зазначалося у главі 14 1-го тому цього підручника, цивільно-правову відповідальність можна розглядати як застосування до правопорушника у разі...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 51. Договір управління майном
1. Загальна характеристика договору (предмет, форма, сторони) Згідно зі ст. 1029 ЦК України за договором управління майном одна сторона (установник...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 33. Припинення зобов'язань
1. Поняття та загальна характеристика припинення зобов'язань Відносний характер зобов'язань свідчить про те, що їх існування обмежене певними часовими...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 52. Страхові зобов'язання
ГЛАВА 52. Страхові зобов'язання 1. Загальні положення про страхування У процесі життєдіяльності людина постійно перебуває під впливом різноманітних...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - 1. Загальні положення про договір найму (оренди)
ГЛАВА 40. Договір найму (оренди) 1. Загальні положення про договір найму (оренди) За договором найму (оренди) одна сторона (наймодавець) передає або...
-
Зобов'язання з відшкодування шкоди, завданої фізичній особі ушкодженням її здоров'я або внаслідок її смерті, характеризуються кількома особливостями....
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - 1. Поняття зобов'язального права
ГЛАВА 30. Зобов'язальне право і зобов'язання 1. Поняття зобов'язального права Зобов'язальне право є найбільшою підгалуззю цивільного права. Норми...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - РОЗДІЛ VІІ. Зобов'язальне право. Загальні положення
ГЛАВА 30. Зобов'язальне право і зобов'язання 1. Поняття зобов'язального права Зобов'язальне право є найбільшою підгалуззю цивільного права. Норми...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 37. Договір дарування
Загальні положення За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному)...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 36. Договір купівлі-продажу
ГЛАВА 36. Договір купівлі-продажу 1. Загальні положення про купівлю-продаж За умов ринкової економіки договір купівлі-продажу стає одним із...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - 3. Предмет виконання зобов'язання
Предметом виконання зобов'язання, зокрема, є певна річ, робота, послуга, гроші, що боржник повинен передати, виконати, надати чи сплатити кредиторові або...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 35. Цивільно-правовий договір
ГЛАВА 35. Цивільно-правовий договір 1. Поняття і значення договору Договір має місце там, де рівні, вільні та майново відокремлені суб'єкти досягають між...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 55. Договір банківського вкладу (депозиту)
1. Поняття та загальна характеристика договору банківського вкладу (депозиту) Одним із найважливіших напрямів діяльності банківської системи є залучення...
-
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - Зміст зобов'язання
Публічна обіцянка винагороди без оголошення конкурсу є одностороннім правочином, на підставі якого особа, що заявила про винагороду, стає боржником, а...
Цивільне право. Том 2 - Борисова В. І. - ГЛАВА 70. Зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави