Цивільне право - Майданик P. A. - Цивільне право і державна реєстрація речових прав на нерухоме майно
В умовах необхідності формування в Україні стабільного та ефективного цивільного обороту в сфері нерухомості додаткової актуальності набувають питання міжгалузевих зв'язків у цивільному вітчизняному праві щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. У цьому зв'язку важливим є створення більш ефективної системи державної реєстрації зазначених прав шляхом врахування передових міжнародних зразків подібного правового регулювання цивільного обороту на ринку нерухомого майна.
На сьогодні в світовій практиці існують дві системи державної реєстрації прав на нерухомість: титульна та актова. Титульна система передбачає реєстрацію прав на об'єкти нерухомості, а актова - реєстрацію правочинів з нерухомістю.
Переважна більшість країн дотримується саме титульної системи реєстрації, коли предметом реєстрації є саме право, а також його обмеження та обтяження. Ця система базується на принципі "без реєстрації немає права". Актова система (реєстрація правочинів) більше характерна для країн із англо-американською системою права. Основним принципом, який тут діє, є принцип "без реєстрації немає правочину".
До 01.01.2013 р. в Україні діятиме змішана система державної реєстрації з певним ухилом до актової. В цьому випадку реєстрації підлягають перш за все правочини із нерухомістю. Реєстрація прав на об'єкти нерухомості також передбачається, але має виключно право підтверджуючий, а не правовстановлюючий характер. Момент виникнення права пов'язується із моментом державної реєстрації правочину. Пункт 4 ст. 334 ЦК України встановлює правило, що якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації. Державна реєстрація правочинів здійснюється нотаріусами після їх нотаріального посвідчення. Тобто набувачі прав на об'єкти нерухомості отримують права (зокрема право власності) після відвідування нотаріуса. Реєстрація в БТІ здійснюється пізніше і не впливає на чинність такого права.
З 01.01.2013 р. в Україні запроваджується класична титульна система реєстрації прав на нерухомість та її обтяжень. Правочини з нерухомістю реєструватися не будуть, проте реєстрації підлягатимуть речові права на нерухомість та їх обтяження. Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. № 703, передбачає окреме від нотаріального посвідчення звернення заінтересованої особи до реєструючого органу із заявою про проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Пункт 4 ст. 334 ЦК України матиме таку редакцію: "Права на нерухоме майно, які підлягатимуть державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону". Отже, момент укладення правочину щодо нерухомості та його виконання сторонами (передача об'єкта, сплата грошей) та момент виникнення у набувача права на нерухомість будуть розділені в часі. У зв'язку з цим в літературі звертається увага на те, що така ситуація може провокувати зловживання на ринку нерухомості.
Для цілей визначення системи цивільного права важливе значення має питання виявлення правової природи інституту реєстрації речових прав на нерухоме майно. В юридичній науці виділяють три основні концепції з питань правової природи інституту реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, які відповідно розглядають його як: 1) інститут цивільного права; 2) інститут адміністративного права; 3) комплексний інститут, що містить норми як публічного, так і приватного права.
Прихильники цивілістичної концепції звертають увагу на те, що між учасниками реєстраційних правовідносин немає ієрархічного підпорядкування. Жодний з них не має владних повноважень щодо інших, тут відсутні функції контролю та управління. А отже, робиться висновок, що реєстраційні правовідносини є відносинами приватними, а інститут державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень - цивільно-правовим інститутом.
З таким підходом не погоджуються автори, які звертають увагу на те, що державна реєстраційна служба є підрозділом Міністерства юстиції України - органом державної влади. Його діяльність має владний характер, який виявляється у тому, що реєстраційною діяльністю займаються тільки спеціально уповноважені на це державні реєстратори у межах наданої їм компетенції.
У зв'язку з цим обгрунтовується висновок про те, що у суб'єктів правовідносин державної реєстрації немає рівної можливості виражати свою волю, спрямовану на виникнення правовідносин.
З іншого боку, реєстраційні правовідносини пропонується розглядати з урахуванням того правового результату, досягненню якого вони слугують - виникнення цивільних прав та обов'язків. Щодо такого правового результату правовідносини державної реєстрації мають організаційний характер та виконують обслуговуючу роль для формування цивільних правовідносин.
У зв'язку з цим слушною видається позиція, згідно з якою реєстраційні правовідносини спрямовані на встановлення, зміну, припинення прав на нерухоме майно і являють собою визначений організаційний засіб, що використовується правоволодільцями для впорядкування своїх основних відносин (відносин, предметом яких є нерухоме майно) (А. В. Волинцева).
З огляду на це в літературі обгрунтовується висновок про доцільність визнання інституту державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень як комплексного правового інституту, який об'єднує норми як публічного, так і приватного права, що регулюють правовідносин з приводу виникнення, зміни та припинення прав на нерухоме майно та обтяжень таких прав (І. Отрош).
Зазначений підхід в цілому заслуговує на увагу, однак потребує уточнення в частині визначення природи відносин з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно з урахуванням їх основної мети, яка полягає в забезпеченні стійкості цивільного обороту шляхом підтвердження прав на нерухомість. Додаткова публічно-правова мета відносин державної реєстрації унаслідок своєї публічності, полягає в тому, що зазначені відносин також виступають засобом забезпечення інтересів як окремих власників нерухомості, так і всього суспільства.
При цьому інтереси суспільства та держави окремі автори вбачають, по-перше, у створенні бази даних для оподаткування нерухомості; по-друге, у забезпеченні органів влади та місцевого самоврядування достовірною інформацією про нерухоме майно з метою управління цим майном; по-третє, у створенні умов для здійснення політики економічних реформ.
Державна реєстрація права на нерухоме майно хоч і має подвійне значення (передбачена і для укріплення прав власників об'єктів нерухомості, і для забезпечення публічного інтересу), основною, найголовнішою метою державної реєстрації вважається охорона майнових прав учасників цивільного обороту нерухомості та гарантування достовірної інформації про нерухоме майно. Інші цілі державної реєстрації, покликані забезпечити публічний інтерес (контроль за надходженнями до публічних бюджетів коштів від оподаткування нерухомості та правочинів з нею тощо), мають реалізовуватися з урахуванням основної мети та не повинні суперечити їй.
Визнання головною і первісною метою відносин державної реєстрації прав на нерухомість охорони та захисту прав і законних інтересів учасників цивільного обороту зумовлює пріоритет приватних інтересів і похідний характер публічних інтересів, тобто інтересів держави і суспільства.
Правовий результат, досягненню якого ці відносини слугують - виникнення цивільних прав та обов'язків робить можливим визнання цих відносин організаційними, які виконують обслуговуючу роль для формування цивільних правовідносин, і застосування до цих відносин цивільного законодавства відповідно до положень ч. 2 ст. 1 ЦК України, з урахуванням особливостей, визначених спеціальним законодавством з питань державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Схожі статті
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Місце та правова природа організаційних правовідносин
В юридичній літературі дискусійним є питання про місце організаційних правовідносин в предметі цивільного права. Щодо місця організаційних відносин як...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 6. Цивільне та адміністративне право
Відмежування цивільного та адміністративного права проводиться шляхом виявлення співвідношення відносин юридичної рівності і відносин влади та...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Функції цивільного права
В концепції цивільного права важливе місце займає категорія інтересу, як одного із системоформуючих критеріїв галузі приватного (цивільного) права....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 4. Інтерес у цивільному праві
В концепції цивільного права важливе місце займає категорія інтересу, як одного із системоформуючих критеріїв галузі приватного (цивільного) права....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 4. Дуалізм приватного права
Поряд з дуалізмом права, в країнах континентального права розрізняють дуалізм приватного права, що передбачає існування двох незалежних, паралельно...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Кореляція сфер права і міжгалузеві зв'язки цивільного права
Дійсне місце цивільного права в системі права значною мірою визначається кореляцією суміжних сфер права, тобто здатністю правових норм різних сфер...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Визначення поняття цивільних відносин
Проведений аналіз видів немайнових цивільних відносин, обгрунтування автономного характеру немайнових оборотоздатних відносин (немайнових зобов'язань,...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Цивільне право і публічний обов'язок
Поняття зобов'язання не можна ототожнювати з категорією "обов'язок", а треба розглядати як ціле та частина. Обов'язок боржника є основою будь-якого...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Структура системи права
Поряд з дуалізмом права, в країнах континентального права розрізняють дуалізм приватного права, що передбачає існування двох незалежних, паралельно...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 2. Цивільне і господарське право
Правильне розуміння приватного і публічного права багато в чому визначає вирішення питання про співвідношення актів цивільного і господарського...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Цивільне і сімейне право
1. Цивільне і сімейне право Уявлення про сучасне вітчизняне цивільне право буде більш повним і чітким, якщо виявити його співвідношення із суміжними з...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 6. Цивільне право і суміжні галузі права
1. Цивільне і сімейне право Уявлення про сучасне вітчизняне цивільне право буде більш повним і чітким, якщо виявити його співвідношення із суміжними з...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 8. Принцип справедливості, добросовісності і розумності
Одним з найважливіших прав суб'єктів цивільних правовідносин є право на захист своїх цивільних прав та охоронюваних інтересів. Відповідно до ст. 16 ЦК...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 7. Судовий захист цивільного права та інтересу
Одним з найважливіших прав суб'єктів цивільних правовідносин є право на захист своїх цивільних прав та охоронюваних інтересів. Відповідно до ст. 16 ЦК...
-
Зміст принципу дозвільної спрямованості цивільно-правового регулювання випливає із загального принципу приватного права: "дозволено все, що не заборонено...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Поняття та класифікація принципів права
1. Поняття та класифікація принципів права Цивільне право, як і будь-яка галузь права, характеризується притаманними йому принципами, які відображають...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 5. Принципи цивільного права
1. Поняття та класифікація принципів права Цивільне право, як і будь-яка галузь права, характеризується притаманними йому принципами, які відображають...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Організаційні цивільні відносини. Поняття організаційних відносин
Збільшення впливу приватно-правових механізмів на відносини між юридично рівними учасниками безпосередньо не пов'язане з майновими та особистими...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Немайнові оборотоздатні відносини в цивільному праві
Поняття немайнових оборотоздатних відносин у цивільному праві. Формування традицій застосування принципу диспозитивності, збалансованих публічно-правових...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Ознаки і визначення поняття права
Право характеризується як система сутнісних ознак, яка дає можливість виявити поняття цієї юридичної категорії. До поняття права включаються ознаки, які...
-
Вітчизняне приватне право традиційно дотримується традицій континентального європейського права, що передбачає необхідність постійного моніторингу і...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Організаційні відносини та організаційні/комплексні договори
Організаційні правовідносини в цивільному праві з часів радянського права традиційно пов'язують з категорією так званих організаційних договорів....
-
Принцип співрозмірності (пропорційності) містить свої основні елементи методології у вигляді суспільно важливих цілей, засобів їх досягнення (міри з...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 9. Принцип неприпустимості зловживання цивільним правом
Конструкція неприпустимості зловживання цивільним правом є одним із основних принципів цивільного права. Відповідно до ч. З ст. 13 ЦК України не...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Розділ II. Загальні положення цивільного права
Глава 4. Цивільне право як галузь права 1. Поняття цивільного права як галузі права Трмін "цивільне право" використовується в кількох значеннях: )...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Еволюція концепції приватного права
1. Еволюція концепції приватного права В юриспруденції будь-якого цивілізованого суспільства базовими є правові категорії "приватне" і "цивільне" право....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 3. Цивільне право як приватне право
1. Еволюція концепції приватного права В юриспруденції будь-якого цивілізованого суспільства базовими є правові категорії "приватне" і "цивільне" право....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Правова природа і місце корпоративних правовідносин
Корпоративні відносини не слід ототожнювати із зобов'язаннями. Корпоративні (членські) та зобов'язальні відносини мають як схожі (перші й другі є...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Система цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 7. Система і систематизація цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
Цивільне право - Майданик P. A. - Цивільне право і державна реєстрація речових прав на нерухоме майно