Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 13. КАЗНАЧЕЙСЬКЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ
Основні поняття та терміни
Казначейство держави, казначейська система виконання І бюджету, учасники бюджетного процесу, розпорядники бюджетних коштів, бюджетний розпис, бюджетні асигнування, бюджетні зобов'язання, державні доходи, державні видатки, бухгалтерський облік виконання бюджетів, звітність про виконання бюджету, контрольні повноваження, єдиний казначейський рахунок, бюджетні рахунки, небюджетні рахунки.
13.1. Характеристика органів Державної казначейської служби україни
Розвиток казначейської системи виконання державного та місцевих бюджетів розпочався в 1995 р., коли Указом Президента України було створено Державне казначейство України, у 2010 р. перейменоване в Державну казначейську службу України (ДКС України). Державна казначейська служба як орган оперативного управління бюджетними коштами в єдиному центрі акумулює надходження до бюджету та здійснює платежі за видатками державного та місцевих бюджетів через систему рахунків, відкритих в органах казначейства, за допомогою безготівкового перерахування коштів.
У своєму розвитку Державна казначейська служба України пройшла відповідні етапи, що супроводжувалися перерозподілом виконання основних функцій казначейства як між банківською та фінансовою системами, галузевими міністерствами й відомствами, так і між підрозділами центрального апарату Міністерства фінансів, його місцевими фінансовими органами з подальшим зосередженням цих функцій в органах казначейства.
Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади. Її діяльність спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, тому воно є учасником системи електронних платежів Національного банку України.
Стаття 43 Бюджетного кодексу України передбачає, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Державна казначейська служба України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого в Національному банку України.
Казначейське обслуговування бюджетних коштів Передбачає:
1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;
2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов' язаннями;
3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку;
4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
В органах казначейства бюджетним установам і одержувачам бюджетних коштів відкриваються рахунки в установленому законодавством порядку.
Поняття "казначейська система виконання бюджету" набагато ширше, ніж суто технічне поняття "казначейське обслуговування бюджетних коштів", передбачене Бюджетним кодексом України. Головне призначення казначейської системи - сприяти оптимальному управлінню доходами та видатками бюджету. Це завдання охоплює широкий спектр функцій.
По-перше, казначейство виконує в державі функцію "головного бухгалтера". Воно готує фінансові звіти й діє як злагоджений механізм, що концентрує бюджетні кошти в єдиній системі рахунків підпорядкованих структур і створює єдину інформаційну базу з виконання бюджету. Інформація, яку надає казначейство урядові, дає змогу оцінити ефективність роботи органів державного управління та скласти точніше уявлення про економічні наслідки бюджетної політики держави.
По-друге, здійснюючи контроль за всіма операціями, пов' яза-ними з надходженнями та видатками, казначейство виконує також роль "касира" держави. Маючи інформацію, коли та які видатки здійснюватимуть бюджетні установи, органи казначейства оперативно управляють вільними залишками коштів. Вони можуть вносити пропозиції щодо зменшення залучення обсягів короткострокових запозичень, погашення внутрішньо-касових розривів, що сприятиме економії бюджетних коштів, які спрямовуються на погашення державного боргу та на видатки, пов' язані з його обслуговуванням.
До компетенції органів казначейства належить здійснення контролю: за дотриманням єдиних правил ведення бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів, кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі касового виконання бюджетів; відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів розписам відповідних бюджетів; відповідністю платежів узятим зобов' язанням та бюджетним асигнуванням у процесі оплати витрат бюджетних установ; за процесом виконання бюджетів, надходженням і використанням коштів державних цільових фондів тощо.
При здійсненні касових видатків перевіряються всі бухгалтерські, фінансові та інші документи, що підтверджують право й законність проведених витрат. У разі виявлення порушень оформляється відмова в оплаті рахунку. Отже, органи казначейства здійснюють контроль за виконанням бюджетів на всіх етапах використання бюджетних коштів, тобто на етапі прийняття зобов' язань, попередньої перевірки та оплати рахунків розпорядників.
Суть діяльності Державної казначейської служби України полягає в тому, що вона забезпечує виконання державного бюджету через облік надходжень, податків, зборів та інших обов' язкових платежів і проведення видатків державного бюджету через оплату рахунків об' єктів господарської діяльності, які виконали роботи, надали послуги відповідним розпорядникам коштів.
У своїй діяльності Державна казначейська служба України взаємодіє з органами законодавчої і виконавчої влади, національним і комерційними банками України, іншими учасниками бюджетного процесу та фінансовими інституціями. Вона є з' єд-нувальним ланцюгом у бюджетному процесі між органами виконавчої влади та установами банківської системи. Цей процес розпочинається з контролю за плановими показниками, що надходять від Міністерства фінансів та розпорядників бюджетних коштів (розпис державного бюджету, кошториси та плани асигнувань), і закінчується складанням звітності після проведення процедур попереднього контролю перед здійсненням платежу.
Спираючись на багаторічний світовий і вітчизняний досвід функціонування казначейства, можна стверджувати, що казначейська система виконання бюджету набула своєрідних базових принципів:
Принцип єдності каси і єдності вимог до бухгалтерського обліку та складання звітності. Цей принцип логічно випливає з визначальної норми бюджетного права про цілісність бюджетної системи. У свою чергу, ця норма забезпечується згідно з Бюджетним кодексом України єдиною правовою базою, єдиною грошовою системою, єдиним регулюванням бюджетних відносин, єдиною бюджетною класифікацією, єдністю порядку виконання бюджетів і ведення бухгалтерського обліку та звітності.
Принцип збалансованості Передбачає, що повноваження на здійснення видатків бюджету мають відповідати обсягу надходжень до бюджету. Зокрема, особа, яка бере зобов'язання щодо витрат, та особа, яка їх оплачує, не може бути одна й та сама.
Принцип повноти Внесення в облік і звітність усіх операцій, пов' язаних з надходженнями та здійсненням видатків бюджету.
Принцип цільового спрямування бюджетних коштів Полягає в тому, що кошти спрямовуються казначейством тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями. Такий підхід дає можливість установити відповідальних і за цільове спрямування, і за цільове використання бюджетних коштів на всіх стадіях бюджетного процесу й міру відповідальності кожного учасника бюджетного процесу.
Державна казначейська служба України виконує такі завдання:
- відповідно до закону про державний та місцеві бюджети відкриває рахунки для забезпечення казначейського обслуговування бюджетів. Так, станом на 1 грудня 2010 р. казначейство обслуговує 61 032 розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, зокрема по державному бюджету - 18 273, по місцевих бюджетах - 42 759;
- здійснює заходи для безперебійного розрахунково-касового обслуговування розпорядників, одержувачів та інших клієнтів;
- своєчасно складає та надає Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Рахунковій палаті та Міністерству фінансів України звітність про виконання державного, місцевих та зведеного бюджетів.
Організаційна структура Державної казначейської служби відтворює структуру адміністративно-територіального устрою України.
Відповідно до цього казначейська система України має трирів-неву структуру (рис. 13.1):
O вища ланка - Державна казначейська служба України;
O середня ланка - Головні управління Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
O базова ланка - управління Державної казначейської служби в містах, районах, районах у містах.
Рис. 13.1. Структура Державної казначейської служби України
Єдина централізована система, що об'єднує Державну казначейську службу України та її територіальні органи, створена з метою ефективного управління доходами та видатками в процесі виконання бюджетів усіх рівнів, підвищення оперативності проведення видатків при виконанні державних програм, посилення контролю за надходженням та цільовим спрямуванням бюджетних коштів, підвищення дієвості бюджетної політики держави.
У процесі касового виконання державного та місцевих бюджетів органи казначейства здійснюють облік надходжень податків, зборів, інших обов'язкових платежів та проведення видатків розпорядників бюджетних коштів через оплату рахунків установ і організацій, які виконали роботи, надали послуги відповідним розпорядникам коштів.
У роботі ДКС України широко застосовуються інформаційні технології, які спрощують та прискорюють численні процедурні моменти в процесі казначейського виконання державного бюджету. Під час обслуговування останнього реалізуються такі інформаційні процеси: опрацювання, обмін, накопичення та управління даними, а також формування звітів.
Сьогодні в системі казначейства України для обслуговування бюджетів діє програмний продукт - автоматизована система "Казна", що дає можливість спостерігати за рухом грошових коштів бюджетних установ. Одним із пріоритетних завдань, які стоять перед розробниками даного програмного продукту, є спрощення й уніфікація звітності з виконання бюджетів.
Схожі статті
-
Бюджетні права і повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо управління бюджетною системою визначаються чинним...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 2. БЮДЖЕТ ЯК ОСНОВНИЙ ФІНАНСОВИЙ ПЛАН ДЕРЖАВИ
Основні поняття та терміни Бюджетна класифікація, загальний фонд бюджету, спеціальний фонд бюджету, резервний фонд бюджету, бюджетне планування, методи...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 1.5. Бюджетне законодавство та його розвиток в Україні
Нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, відповідно до ст. 4 Бюджетного кодексу України є: 1) Конституція України; 2)...
-
Використання запозичених ресурсів для фінансування видатків державного та місцевих бюджетів не лише спричинили формування державного і місцевих боргів, а...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 4.2. Поняття та структура бюджетної системи україни
Державний бюджет в Україні має досить тривалу історію становлення і розвитку. Вона бере свій початок з XVI ст., коли запорозьке козацтво набуло окремих...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 2.4. Бюджетна класифікація
З метою зміцнення єдиної системи державних доходів та видатків бюджетів усіх рівнів влади, забезпечення загальнодержавного і міжнародного зіставлення...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 8. СИСТЕМА ВИДАТКІВ БЮДЖЕТУ
Основні поняття та терміни Державні видатки, видатки бюджету, структура видатків бюджету, видатки Державного бюджету України, бюджетне фінансування,...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 4. БЮДЖЕТНИЙ УСТРІЙ І ПОБУДОВА БЮДЖЕТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
Основні поняття та терміни Бюджетна система України, бюджетний устрій, між- 1 бюджетні відносини, альтернативні принципи побудови бюджетної системи,...
-
Основні поняття та терміни Бюджетна класифікація, загальний фонд бюджету, спеціальний фонд бюджету, резервний фонд бюджету, бюджетне планування, методи...
-
Основні поняття та терміни Національна оборона, видатки на національну оборону, прямі оборонні видатки, непрямі оборонні видатки, приховані оборонні...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 9. ВИДАТКИ БЮДЖЕТУ НА ЕКОНОМІЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ТА НАУКУ
Основні поняття та терміни Видатки на економічну діяльність, форми фінансування видатків, інвестиції, дотації, бюджетні кредити, економічна класифікація...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 5. МІЖБЮДЖЕТНІ ВІДНОСИНИ ТА БЮДЖЕТНЕ ВИРІВНЮВАННЯ
Основні поняття та терміни Місцевий бюджет, фінансові функції влади, місцеве самоврядування, міжбюджетні відносини, бюджетний федералізм, бюджетні...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Складання проектів місцевих бюджетів
Міністерство фінансів України доводить Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям, виконавчим органам відповідних...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 9.2. Специфіка фінансування економічної діяльності держави
Фінансування економічної діяльності здійснюється за умови складання та затвердження паспортів бюджетних програм, що дає змогу на етапі планування...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Складання проекту державного бюджету
Організаційні засади складання проекту Державного бюджету України грунтуються на розробленні проекту Закону про Державний бюджет України Кабінетом...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 8.3. Планування видатків бюджету
Значні зміни в ідеології планування видатків бюджету в Україні внесено запровадженням програмно-цільового методу складання бюджету1, що принципово...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 2.5. Бюджетний процес на загальнодержавному і місцевому рівнях
Бюджетний процес, згідно з положеннями чинного Бюджетного кодексу України, регламентовано нормами права, пов'язаними зі складанням, розглядом,...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 12.3. УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНИМ БОРГОМ
У сучасній науковій літературі та нормативно-правовій базі існують різні підходи до тлумачення поняття "управління державним боргом". На нашу думку, це...
-
Одним із важливих принципів функціонування бюджету є його публічність (у широкому контексті - транспарентність). В Україні інформація про бюджет...
-
Бюджет держави є одним із найважливіших інструментів державного впливу на економіку, а управління ним - ціла наука, яка постійно шукає нові та кращі...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 2.2. Методи бюджетного планування
У системі фінансового планування важливе місце займають Методи бюджетного планування: Нормативні, балансові, екстраполяційні, прямого розрахунку,...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Розгляд та прийняття рішень про місцеві бюджети
Відповідно до порядку складання проектів місцевих бюджетів Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні місцеві ради при затвердженні бюджетів...
-
Одним із вузьких місць розвитку України, що визначає її відставання у формуванні сучасного інформаційного суспільства і в рівні добробуту населення, є...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 3. БЮДЖЕТНИЙ ДЕФІЦИТ І ДЖЕРЕЛА ЙОГО ФІНАНСУВАННЯ
Основні поняття та терміни Дефіцит бюджету, профіцит бюджету, "золоте правило" державних фінансів, дефіцитне фінансування, концепція функціональних...
-
Основні поняття та терміни Бюджетний дефіцит, внутрішні державні запозичення, У зовнішні державні запозичення, гарантовані позики, місцевий борг, місцеві...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 7. ПОДАТКИ ЯК ІМПЕРАТИВНА ДОМІНАНТА БЮДЖЕТУ
Основні поняття та терміни Акциз, виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 1. СУТНІСТЬ, ПРИЗНАЧЕННЯ І РОЛЬ БЮДЖЕТУ ДЕРЖАВИ
Основні поняття та терміни Державні фінанси, бюджет, бюджетна політика, бюджетна стратегія, бюджетна тактика, бюджетна доктрина, доходи бюджету, видатки...
-
Видатки на правоохоронну діяльність і гарантування безпеки держави Зумовлені природою і функціями держави, необхідністю захисту її внутрішніх і зовнішніх...
-
Бюджет є важливим інструментом впливу на економічний та соціальний розвиток суспільства. Цей вплив реалізується через фінансування окремих сфер та...
-
Бюджетна система - Федосов В. М. - 10.5. Видатки на утримання закладів культури та мистецтва
Культура - це галузь, сфера діяльності людей, де утверджуються норми моралі та гуманістичні ідеї, моральні засади в суспільному житті, виховуються...
Бюджетна система - Федосов В. М. - Тема 13. КАЗНАЧЕЙСЬКЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ