Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 9.1. Класифікація та загальні характеристики надзвичайних ситуацій
Всі відомі НС за причинами їх походження можна розділити на групи: 1) стихійні лиха; 2) техногенні аварії; 3) антропогенні та екологічні катастрофи; 4) соціально-політичні конфлікти. Стихійні лиха, промислові аварії, катастрофи на транспорті, застосування супротивником у випадку війни різноманітних видів зброї створюють ситуації, небезпечні для життя і здоров'я великій кількості людей. Часто самі люди стають причиною надзвичайних ситуацій техногенного характеру, з-за недостатності знань, навичок. Це основні причини зростання НС техногенного характеру.
Серед надзвичайних ситуацій природного походження в Україні найчастіше трапляються:
- геологічні небезпечні явища (зсуви, обвали та осипи, просадки земної поверхні);
- метеорологічні небезпечні явища (зливи, урагани, сильні снігопади, сильний град, ожеледь);
- гідрологічні небезпечні явища (повені, паводки, підвищення рівня грунтових вод та ін.);
- пожежі лісових та хлібних масивів;
Надзвичайні ситуації природного походження ділять на групи: геологічні, географічні, метеорологічні, агрометеорологічні, морські гідрологічні, гідрологічні небезпечні явища, природні пожежі тощо.
Їх виникненню сприяє ряд факторів, зокрема, особливості географічного положення України, атмосферні процеси, наявність гірських масивів, підвищень, близькість теплих морів та ін. Також, як не прикро це визнавати, величезною "рушійною силою" природних стихійних явищ є людська діяльність.
За умови високого ступеня антропогенізації території України, з перевищенням техногенного навантаження на природне середовище у 5-6 разів, порівняно з іншими розвинутими країнами, окремо виділяється група природно-техногенних небезпечних явищ. Вони пов'язані з експлуатацією гребель, водосховищ, проведенням заходів з меліорації і водопостачання, гірничих видобувних робіт.
З іншого боку, завжди є загроза дії стихійних явищ на різні промислові об'єкти, споруди тощо.
Руйнування чи пошкодження таких об'єктів з небезпечними виробництвами може призвести до пожеж, вибухів, викидів небезпечних речовин, затоплення територій, радіоактивного забруднення. Стихійні лиха можуть призводити до аварій на транспорті, в електроенергетичних спорудах.
Відомо, що існує кореляція між динамікою зростання кількості НС техногенного характеру та природного, бо часто ініціатором останніх теж є людина, суспільство.
Кожна НС має фізичну сутність, свої, тільки їй властиві причини виникнення, рушійні сили та характер розвитку, свої особливості впливу на людину і середовище. Виходячи з цього всі НС можна класифікувати за рядом ознак.
За швидкістю поширення небезпеки всі НС ділять на Раптові - землетруси, вибухи, виверження вулканів, транспортні аварії, стрімкі - пожежі, гідродинамічні аварії з утворенням хвилі прориву, аварії з викидом газоподібних сильно діючих отруйних речовин, повільні - з невеликою швидкістю поширення - посухи, епідемії, аварії на промислових, очисних об'єктах, забруднення води шкідливими хімічними речовинами.
Найважливіша Ознака НС - масштабність, яка характеризує не тільки розміри території, яка піддалася впливу вражаючих чинників, але і можливі непрямі наслідки. Вони можуть викликати серйозні порушення економічних, соціальних, природних, організаційних та інших зв'язків у суспільстві та природі.
Ці ознаки враховують Тяжкість наслідків, які при малій площі прояву, можуть сприяти дуже значним і трагічним загальним результатам. Тому, для визначення категорії масштабності НС необхідно оцінити одночасно результативність первинних та вторинних наслідків, їх непрямі результати, а також їх вагу, яка залежить від масштабності сил і ресурсів, необхідних для ліквідації наслідків.
Ця комплексна ознака складається з п'яти типів: локальні (об'єктні), місцеві, регіональні, національні та глобальні НС.
При Локальних (об'єктових) НС наслідки обмежуються розміром об^єкта народного господарства - промислового або сільськогосподарського і можуть бути усунуті за рахунок сил та ресурсів підприємства.
Місцеві НС мають масштаби поширення у межах населеного пункту, в тому числі великого міста, адміністративного району, кількох районів або навіть області, але і в цьому випадку наслідки можуть бути усунені власними силами.
Регіональні НС охоплюють території кількох областей, тобто проявляються на досить великій площі території держави.
Коли ж наслідки НС охоплюють всю територію однієї або кількох держав, то треба казати відповідно про НС національного або глобального масштабів.
Надзвичайна ситуація, незалежно від походження, масштабу, має чотири характерних Стадії: ініціювання, зародження, кульмінація, затухання, кожна з яких потребує певних дій, робіт. В стадії ініціювання велику роль відіграє людський фактор, зокрема різні помилки, невірні дії. За статистичними даними так виникають 60% аварій.
На стадії зародження активізуються несприятливі процеси - природні, антропогенні. Проявляються проектно-виробничі дефекти споруд, об'єктів, з ладу виходять різні пристрої, системи. Цю стадію можна передбачити за допомогою регулярного аналіза статистичних даних кількості неполадок, відхилень у процесах - природних, техногенних.
Кульмінаційна стадія - зовнішня проява НС супроводжується різкими змінами у системі - вибухами, пожежами, отруєнням середовища, загибеллю людей, тварин, рослин у великій кількості. її тривалість порівняно невелика.
Стадія затухання - зменшення активності НС до повного припинення явищ і можна приступати до ліквідації наслідків. Іноді тривалість цієї стадії може складати роки, навіть десятиріччя. Ліквідація наслідків - система дій та заходів, спрямованих на відновлення життєдіяльності території, об'єктів.
Отже, щоб зменшити негативні наслідки НС треба бути завжди готовим до її прояву. Для цього необхідно заздалегідь спланувати дії на випадок виникнення аварії, надзвичайної ситуації. Це основна функція керівництва, центральна ланка у забезпеченні безпеки життєдіяльності. Це дозволяє досягти цілей, які забезпечують зменшення втрат.
Планування дій на кожній стадії грунтується на наукових прогнозах обстановки, яка складається на певний момент часу, на всебічному аналізі та оцінці людських і матеріальних ресурсів, а також на досягнутому рівні розвитку теорії і практики захисту населення в надзвичайних ситуаціях.
Найбільш поширені надзвичайні ситуації обумовлені природними або антропогенними причинами. Вони виникають в результаті впливу зовнішніх або внутрішніх чинників, що призводять до старіння або корозії матеріалів конструкцій, споруд і зниженню їх міцностних якостей.
Часто причиною НС є проектно-виробничі дефекти споруд - похибки ще на початкових стадіях проектування і будівництва об'єкта, низька якість будівельних матеріалів, конструкцій, а також неякісне виконання будівельних робіт. У виробничій сфері НС виникають через відхилення від правил техніки безпеки при будівельних і ремонтних роботах.
Надзвичайні ситуації виникають в результаті порушень технологічних процесів промислового виробництва.
Коли навантаження перевищують допустимі норми, виникають високі температури, вібрації, діють агресивні середовища, можуть спалахнути мінеральні масла, нафтопродукти.
Інша причина - порушення правил експлуатації обладнання, що сприяє вибухам котлів, хімічних речовин, вугільного пилу і метану в шахтах, деревинного пилу на деревообробних підприємствах, пилу на зернових елеваторах.
Дуже небезпечна військова діяльність, особливо у непередбачених ситуаціях. В результаті виникає надзвичайна ситуація, головною властивістю якої є гостра необхідність у захисті людей від впливу небезпечних чинників. Ефективним засобом проти надзвичайної ситуації є цивільний захист.
Питання
1. Які групи та ознаки надзвичайних ситуацій Ви знаєте?
2. Охарактеризуйте стадії надзвичайних ситуацій
3. Що характерно для техногенних катастроф?
4. Види техногенних катастроф?
5. Що є причинами техногенних катастроф.?
6. Наведіть приклади наймасштабніших техногенних катастроф
Схожі статті
-
Визначення поняття "Надзвичайний стан". Причини виникнення та особливості розвитку надзвичайних станів, їх загальна характеристика та класифікація....
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 2.7. Кількісна оцінка безпеки
Небезпеки класифікують за Локалізацією (літосфера, гідросфера, атмосфера, космос - клас природних небезпек), За наслідками (стомлення, стрес, отруєння,...
-
Поняття про ризики. Номенклатура і класифікація небезпек. Джерела небезпеки та їх класифікація: природні, антропогенні, техногенні, соціальні та...
-
Поняття про ризики. Номенклатура і класифікація небезпек. Джерела небезпеки та їх класифікація: природні, антропогенні, техногенні, соціальні та...
-
Всі органи, тканини по різному чутливі до дії випромінювань, що іонізують і утворюють три критичних групи: 1) репродуктивні органи - у чоловіків...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 4.2.3. Гриби
Всі Гриби - вищі (шляпочні), нижчі (плісняві) віднесені до окремого царства - це і не рослини і не тварини, хоча їм притаманні деякі властивості обох...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 4.1.2. Хімічні небезпеки в побуті
Побутова сфера, в якій людина проводить більшу частину життя, насичена небезпечними хімічними речовинами. Це засоби побутової хімії, лікарські речовини,...
-
Сучасне довкілля - природне, техногенне: промисловість, сільське господарство, побут надзвичайно насичені хімічними речовинами різних класів небезпеки,...
-
Це крайня форма загострення суспільних відносин - суспільних, економічних, політичних, міжетнічних, релігійних, міждержавних. Це вкрай гостра форма...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 6.7.5. Геопатогенні території
Це території на поверхні Землі, де формується суміш досить потужних полів - електричних, магнітних, електромагнітних полів. Людина, часто сама того не...
-
Всі органи, тканини по різному чутливі до дії випромінювань, що іонізують і утворюють три критичних групи: 1) репродуктивні органи - у чоловіків...
-
Небезпеки класифікують за Локалізацією (літосфера, гідросфера, атмосфера, космос - клас природних небезпек), За наслідками (стомлення, стрес, отруєння,...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 2.5. Небезпечні та шкідливі фактори
Небезпека - це стан при якому фактори - хімічні, фізичні, біологічні, соціальні, психічні можуть проявити свою негативну дію за певних умов, збігу...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 4.2.1. Отруйні рослини
Біологічні забруднювачі (БЗ), на відміну від інших, є живими об'єктами, які можна класифікувати за схемою: З вищих наземних рослин небезпечними є дурман,...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 4.2. Біологічні забруднювачі
Біологічні забруднювачі (БЗ), на відміну від інших, є живими об'єктами, які можна класифікувати за схемою: З вищих наземних рослин небезпечними є дурман,...
-
При навчанні правилам пожежної безпеки необхідно керуватися Переліком посад, призначення на які вимагає від робітників, службовців проходити навчання і...
-
При навчанні правилам пожежної безпеки необхідно керуватися Переліком посад, призначення на які вимагає від робітників, службовців проходити навчання і...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 4.1.3. Пожежна та вибухова безпека
Пожежа, вибух - це хімічні реакції, що можуть відбуватися за певних умов: фізичних - певна температура, тиск і хімічних - можливість взаємодії речовин....
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 3.6. Причини нещасних випадків
Найбільш складним і відповідальним етапом у розслідуванні нещасних випадків, травм є встановлення їх причин. Дуже часто тут припускають грубі помилки, що...
-
Людина знаходиться в оточенні не тільки речовинних об'єктів - неживих, живих, які за допомогою органів відчуттів досить легко нею можуть бути...
-
Україна багата на природні ресурси, необхідними для розвитку туризму: горами, лісами, ріками, озерами і морями. Вона славиться розмаїтістю ландшафтів,...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 6.4. Інформаційна безпека
Будь-яке суспільство завжди використовувало чотири основних ресурси: природні, трудові, капітал, інформацію. Інформація (лат. - пояснення) відображає...
-
Кров і лімфа - це рідинні внутрішні органи, що забезпечують захисні, або імунні властивості та сталість внутрішнього середовища організму, його хімічного...
-
Кров і лімфа - це рідинні внутрішні органи, що забезпечують захисні, або імунні властивості та сталість внутрішнього середовища організму, його хімічного...
-
Кров і лімфа - це рідинні внутрішні органи, що забезпечують захисні, або імунні властивості та сталість внутрішнього середовища організму, його хімічного...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 3.5. Аналіз стану травматизму
Небезпечні чинники часто призводять до травми, а шкідливі чинники - до захворювання. Тільки з організаційних причин відбувається біля 80% всіх нещасних...
-
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 4.1. Хімічні забруднення
Це найпоширеніші і зумовлені речовинами, що використовують в різноманітних галузях промисловості, сільському господарстві. На території України діє...
-
Зважаючи на те, що у людини відсутня можливість відчувати дію іонізуючих випромінювань, важливими є прилади. Завдяки їм можна виявити і встановити рівень...
-
Зважаючи на те, що у людини відсутня можливість відчувати дію іонізуючих випромінювань, важливими є прилади. Завдяки їм можна виявити і встановити рівень...
-
Всі об'єкти на поверхні землі знаходяться під впливами джерел космічного і земного радіоактивних випромінювань. Радіоактивний фон Землі визначається...
Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Мягченко О. П. - 9.1. Класифікація та загальні характеристики надзвичайних ситуацій