Археологія України - Залізняк Л. Л. - Основні категорії пам'яток і матеріальна культура
Міські центри в цілому зберігають попередні традиції у фортифікаційному будівництві та плануванні, однак кількість громадських споруд зменшується. Хоча в Пантікапеї, як і за минулих часів, функціонувала агора, і до початку IV ст. у Верхньому місті на горі Мітрідат концентрувалися громадські та культові споруди. Планування залишалося терасним. Житлова забудова зберегла певну чіткість кварталів, поділених вулицями та провулками. Міські садиби складалися із кількох житлових та господарських приміщень, критих здебільшого черепицею, і двору. Стіни будинків складено з обробленого вапняку насухо. Однак у будівельній техніці та плануванні простежуються певні зміни. Забудова стає більш хаотичною. Частина будівель зводилася із грубо обробленого каменю чи буту. Стіни складено недбало, за рядовою системою, близькою до іррегулярної. На території міст збільшується кількість зернових і господарських ям та печей, які іноді розміщувалися на місці монументальних споруд попереднього часу. Загалом для міст було характерним збереження античної техніки будівництва, однак його якість значно погіршилася. У міській забудові з'являються християнські базиліки, спорудження яких розпочинається наприкінці V-VI ст. Одну із базилік того часу зафіксовано в Тірітаці, решту - в Херсонесі (рис. 37). Від VI ст. підлоги базилік починають прикрашати мозаїками. В будівництві й оздобленні храмів широко застосовуються архітектурні деталі з проконеського мармуру, корінфсько-візантійські капітелі.
На сільських територіях також відбулися певні зміни. На Гераклейському півострові продовжували існувати ділянки землі із садибами, що неодноразово перебудовувалися, а на Боспорі, як і в минулому, функціонували укріплені та неукріплені поселення з групами сільських садиб. Сільські пам'ятки найкраще вивчено у Кримському Приазов'ї. Тут збереглася антична система розселення, планування полів, будівельної справи, господарчої діяльності й побуту. Проте загальна кількість поселень на сільськогосподарській території значно скоротилася. Стає помітним перехід до "кущового" розселення. На поселеннях переважають житлові та господарські споруди, при зведенні користувалися архітектурні деталі та будівельні матеріали більш раннього часу. Приміщення прямокутної форми, за античною традицією, примикають до двору. Кладки іррегулярні, виконані з використанням глиняного розчину і бутового каменю. У будівництві широко застосовувався сирець. Стіни не тинькувалися, підлоги були земляні. В приміщеннях наявні печі та вогнища, на поселеннях багато ям різного призначення.
Рис. 37. Рештки базиліки 1889 р. в Херсонесі (фото С. Г. Рижова)
Поховання пізньоантичного часу відкриті в некрополях Херсонеса, Пантікапея, Фанагорії і поблизу деяких невеликих боспорських міст, а також У Кримському Приазов'ї. Для них характерні відсутність підкурганних поховань та кремації. Основним типом поховальної споруди були склепи, вирубані в скелі або вирізані в материковому фунті, де поховання здійснювалися тривалий час, однак трапляються підбійні та прості фунтові могили. Більша частина склепів пограбована. Там, де зберігся поховальний інвентар, виявлені предмети озброєння, кінського спорядження, глиняний та скляний посуд, прикраси, в тому числі із золота, виконані в техніці поліхромної інкрустації, Деталі костюма тощо. Серед склепів вирізняється група християнських чохольних споруд. Стіни поховальних камер таких пам'яток на Боспорі прикрашено хрестами і віршами із псалмів (рис. 38), а в Херсонесі - фресковим живописом, у якому переважали орнаментальні мотиви, зображення квітів, павичів і птахів. датуються вони другою половиною V-VI ст.
У культурних шарах античних міст та поселень виявлені у великій кількості різні типи світлоглиняних, червоноглиняних та коричневоглиняних амфор III-VI ст. Амфори великих розмірів боспорського виробництва використовувалися не для транспортування вина чи маслинової олії, а для зберігання продуктів харчування (рис. 39). Характерною особливістю археологічних шарів цього часу є червонолакова кераміка, вкрита тьмяним, іноді з металевим блиском, лаком, що привозилася із Малої Азії. Однак її номенклатура стає менш різноманітною порівняно з попереднім часом. Від V ст. на червонолаковій кераміці фіксуються штамповані клейма у вигляді тварин, птахів, а пізніше хрестів. Зростає кількість фрагментів скляного посуду (рис. 40). На городищах і поселеннях це фрагменти скляних посудин, а в могильниках представлені цілі форми різних типів глечиків, бальзамарив, кубків, зокрема, з украпленнями синього скла, фібули. У зв'язку з припиненням херсонського монетного карбування у третій чверті III ст., а боспорського - в першій половині IV ст., у грошовому обігу, поряд із місцевими монетами, широко використовувалися пізньоримські, які є характерною знахідкою у містах і поселеннях.
Рис. 38. Хрест та напис на стіні грунтового склепу з некрополя Пантікапея
Рис. 39. Основні типи амфор IV-VI ст.
Рис. 40. Скляний посуд
У галузі ідеології традиційні культи у НІ ст. продовжували відправлятися офіційно. В Херсонесі особливо шанувалася Партенос, а на Боспорі - Зевс Спаситель та Афродіта Уранія. До початку III ст. відомі пам'ятки, де згадуються жерці культу імператорів. У релігійному світогляді відбувалася еволюція від синкретичних культів до християнства. На початку IV ст. у Херсонесі та на Боспорі з'являються перші християнські громади, проте кількісно вони ще були невеликими. Масова християнізація населення розпочалася в VI ст., коли Візантія активізувала свою політику в Північному Причорномор'ї, що зумовило будівництво перших християнських храмів - базилік.
В образотворчому мистецтві та скульптурі простежується певна деградація, проявами якої були схематизм, умовність та примітивізм, зокрема й у зображенні людей. Це особливо помітно в розписах так званих склепів себазіастів III-IV ст., відкритих у некрополі Пантікапея. Утім, це явище не було чимось специфічним. Воно є характерним для мистецтва римських провінцій, що свідчить про загальну кризу античного мистецтва. На початку IV ст. на Боспорі з'являються перші надгробки із зображеннями хрестів, які ставилися на могилах прихильників нової релігії. В Херсонесі такі надгробки датуються V - VI ст. Кінцем III-IV ст. датуються перші зразки християнської скульптури, знайдені в Херсонесі.
Таким чином, у третій чверті III ст. внаслідок варварських навал Тіра та Ольвія припинили своє існування як античні держави. Херсонес залишався головним форпостом Східно-Римської імперії в Тавриці. На Боспорі після руйнації системи сільських поселень більша частина населення мешкала в містах, які в IV - V ст. підпали під воєнно-політичний вплив гунів. Боспор у цей період являв собою аморфне державне утворення, що складалося із самостійних територіально-господарських районів. Попри періодичне входження до складу Візантії, її вплив тут не був визначальним. У середині VI ст. в Херсонесі та на Боспорі розпочинається нова ранньосередньовічна епоха, що характеризується кардинальними змінами в політичному, соціально-економічному та культурному розвитку.
Рекомендована література
1. Античні держави Північного Причорномор'я // Україна крізь віки: У 2 т. Київ, 1998. Т. 2.
2. Античные государства Северного Причерноморья. Археология СССР. Москва, 1984.
3. Археология Украинской ССР: В 3 т. Киев, 1986. Т. 2.
4. Виноградов Ю. Г. Политическая история Ольвийского полиса VII-I вв. до н. э. Историко-эпиграфическое исследование. Москва, 1989.
5. Давня історія України: У 2 т. Київ, 1998. Т. 2.
6. Зубарь В. М. Северный Понт и Римская империя. Киев, 1998.
7. Зубарь В. М. Таврика и Римская империя. Киев, 2004.
8. Зубарь В. М. Боги и герои античного Херсонеса. Киев, 2005.
9. Зубарь В. М., Сон Н. А. Греки и римляне в Нижнем Поднестровье. Киев, 1996.
10. Зубар В. М., Ліньова Є. А., Сон Н. О. Античний світ Північного Причорномор'я. Київ, 1999.
11. Зубарь В. М., Хворостяный А. И. От язычества к христианству. Киев, 2000.
12. Зубарь В. М., Русяева А. С. На берегах Боспора Киммерийского. Киев, 2004.
13. Зубарь В. М., Сорочан С. Б. У истоков христианства в Юго-Западной Таврике: эпоха и вера. Киев, 2005.
14. Карышковский П. О., Клеймам И. Б. Древний город Тира. Киев, 1985.
15. Крапивина В. В. Ольвия. Материальная культура I-IV вв. н. э. Киев, 1993.
16. Крыжицкий С. Д. Архитектура античных государств Северного Причерноморья. Киев, 1993.
17. Крыжицкий С. Д., Лейпунская Н. А. Ольвия (раскопки, история, культура). Николаев, 1997.
18. Охотников С. Б. Нижнее Поднестровье в VI-V вв. до н. э. Киев, 1990.
19. Русяева А. С. Религия и культы античной Ольвии. Киев, 1992.
20. Русяева А. С, Русяева М. В. Ольвия Понтийская. Киев, 2004.
21. Сапрыкин С. Ю. Гераклея Понтийская и Херсонес Таврический. Москва, 1986.
22. Сапрыкин С. Ю. Боспорское царство на рубеже двух эпох. Москва, 2002.
23. Секерская Н. М. Античный Никоний и его округа в VI-IV вв. до н. э. Киев, 1989.
24. Сон Н. А. Тира римского времени. Киев, 1993.
25. Сорочан С. Б., Зубарь В. М., Марченко Л. В. Жизнь и гибель Херсонеса. Харьков, 2001.
26. Сорочан С. Б., Зубарь В. М., Марченко Л. В. Херсонес - Херсон - Корсунь. Киев, 2003.
27. Херсонес Таврический в середине I в. до н. э. - VI в. н. э. // Очерки истории и культуры. Харьков, 2004.
28. Щеглов А. Н. Северо-Западный Крым в античную эпоху. Ленинград, 1978.
Схожі статті
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Матеріальна культура
Культура скіфів справила великий вплив на лісостепове населення. Зброя, оснащення коня, речі у звіриному стилі були спільними для обох світів. Більше...
-
У досліджуваний період Херсонес являв собою поліс класичного типу, де переважна кількість населення займалася сільським господарством, а ремесло та...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Усатівська культура
Якщо енеолітичні культури Старої Європи базувалися на розвиткові комплексної землеробсько-скотарської економіки, то населення степової смуги України, з...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Чорноліська культура
Впровадження залізної індустрії у народів, що мешкали в різних смугах, мало різні наслідки. У Степу поява нових технологій стимулювала виникнення...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Духовна культура
Землеробство вважається провідною галуззю господарства Кукутені-Трилілля, хоча такий підхід С. М. Бібіков та Г. Ф. Коробкова піддали критиці (на користь...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Херсонес та Південно-Західна Таврика
На території Таврики сліди пересування варварських загонів зафіксовані писемними джерелами та археологічно. Руйнування та пожежі на пізньоскіфських...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Східна Таврика й узбережжя Керченської протоки
Здобувши владу на Боспорі, Фарнак здійснив низку невідкладних заходів, адже після воєн його батька з Римом економіка царства була знекровлена. Розпад...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Східна Таврика та узбережжя Керченської протоки
На території Таврики сліди пересування варварських загонів зафіксовані писемними джерелами та археологічно. Руйнування та пожежі на пізньоскіфських...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Південно-Західний Крим
Новий період в історії Херсонеса розпочинається в середині І ст. до н. е. Після того як Цезар дарував місту особливий політичний статус, громадянська...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Культура лійчастих кубків
Під назвою Лендель до енеоліту Європи входить культурно-історична спільнота, що включала низку споріднених культур: моравську мальовану, пізньо-стрічкову...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Обробка неорганічних матеріалів
Металообробка Кукутені-Трипілля вивчена ще недостатньо, проте саме наявність відносно нечисленних виробів із міді спонукала до виділення енеоліту як...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Культура Фельшесевч-Станове
Вивчення цього яскравого й потужного явища розпочалося в міжвоєнний період з виділення окремих культур. Осмислення їх як певної спільноти відбулося в...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Блок культур Сабатинівка - Ноуа - Кослоджень
Вивчення цього яскравого й потужного явища розпочалося в міжвоєнний період з виділення окремих культур. Осмислення їх як певної спільноти відбулося в...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Бабинська культура
Найменш дослідженим в археологічному плані лишається Північний Схід нашої держави, зокрема Сумська область. Там найдовше затримався неоліт, на зміну...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Мар'янівська культура
Найменш дослідженим в археологічному плані лишається Північний Схід нашої держави, зокрема Сумська область. Там найдовше затримався неоліт, на зміну...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Сарматська культура
Сармати були типовими кочовиками, тому їхні пам'ятки представлено лише похованнями. Хоча сарматський період значно триваліший, аніж скіфський, кількість...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Юхнівська культура
Східними сусідами милоградців були носії канівської культури, територія якої охоплює Подесення та Посейм'я, сягаючи на північному сході верхів'їв Оки....
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Світ культур шнурової кераміки
У преамбулі до теми зазначалося, що Північ і Захід України були заселені носіями культур шнурової кераміки. їх іще називали культурами бойових сокир....
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Обробка органічних матеріалів
Вироби із кістки та рогу мали попит протягом усіх фаз розвитку спільноти. Це пояснюється доступністю сировини - вторинного продукту переробки об'єктів...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Археологічна культура
Розмаїття речового світу не обмежується технологічними характеристиками. Його строкатість наростала в міру освоєння людиною нових матеріалів, нових...
-
Тема 17. Грецька колонізація і виникнення античних поселень Поняття антична цивілізація використовується для визначення культурно-історичних ознак,...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Тема 17. Грецька колонізація і виникнення античних поселень
Тема 17. Грецька колонізація і виникнення античних поселень Поняття антична цивілізація використовується для визначення культурно-історичних ознак,...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - РОЗДІЛ IV АНТИЧНА ЦИВІЛІЗАЦІЯ В ПІВНІЧНОМУ ПРИЧОРНОМОР'Ї
Тема 17. Грецька колонізація і виникнення античних поселень Поняття антична цивілізація використовується для визначення культурно-історичних ознак,...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Становлення мисливських суспільств
Початкові періоди палеоліту - це епоха формування не тільки людини, а й найдавніших суспільств, доба драматичної боротьби людського колективізму з...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Політична історія сарматів
За писемними джерелами сармати постають як кочовий войовничий народ. Особливо яскраво описали їхній побут Помпоній Мела - старший сучасник Плінія (свою...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Археологічна періодизація
XIX ст. називають добою великих археологічних відкриттів. їй передував похід Наполеона 1798 р. до Єгипту. Укомплектована не лише вояками, а й ученими,...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Кемі-обинська культура
Якщо ямна спільнота продовжувала лінію розвитку, започатковану середньостогівською, то Кемі-Оба успадкувала азово-чорноморську лінію розвитку...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Висоцька культура
У верхів'ях Дністра (басейн лівих його допливів), Західного Бугу, Стиру й Горині, на перехресті різних культурних потоків - лужицького,...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Полгарська культура
Спільнота Кукутені-Трипілля була грандіозним явищем доби енеоліту. Культури, що її оточували на теренах України, тривалий час не могли гідно конкурувати...
-
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Малобудківський тип пам'яток
На Північному Сході України простежується лінія розвитку, започаткована ще в неоліті ямково-гребінцевої кераміки. За доби пізньої бронзи ці традиції...
Археологія України - Залізняк Л. Л. - Основні категорії пам'яток і матеріальна культура