Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 1.2 Структура адміністративно-процесуальної норми
Структура адміністративно-процесуальної норми - це її внутрішня будова, логічно обумовлена система взаємодіючих та взаємозалежних елементів.
Традиційно у структурі юридичних норм виділяють три складові елементи: гіпотезу, диспозицію й санкцію.
Гіпотеза - вказує на конкретні життєві обставини (умови), за наявності або відсутності яких адміністративно-процесуальна норма вступає в дію.
Відповідно до ступеню визначеності виражених у ній обставин, гіпотеза може бути абсолютно-визначеною та відносно-визначеною.
Відносно-визначена гіпотеза надає суб'єктам правозастосування можливість самим вирішувати питання про наявність чи відсутність умов вступу адміністративно-процесуальної норми в дію. Зазвичай, такі гіпотези формулюються за допомогою семантичних конструкцій: "за необхідності", "у разі потреби", "у випадку, коли є підстава вважати", "з урахуванням обставин", "з власної ініціативи" тощо.
Абсолютно-визначена гіпотеза суворо окреслює сферу застосування адміністративно-процесуальної норми. Остання вступає у дію в єдино-можливому випадку, прямо вказаному в гіпотезі. Відповідне питання вже не покладається на розсуд суб'єкта правозастосовчої діяльності - воно однозначно вирішене законодавцем.
За кількістю відображених умов дії адміністративно-процесуальної норми гіпотези поділяються на прості та складні.
У простій гіпотезі вказана тільки одна умова реалізації норми адміністративно-процесуального права. Складні гіпотези містять одразу кілька обставин, які передбачають "задіяння" адміністративно-процесуальної норми. Серед них виділяють альтернативні та комплексні гіпотези.
В альтернативній гіпотезі кожна окрема обставина з кількох наявних є достатньою для вступу норми у дію. Таку гіпотезу має норма, закріплена у ст. 8 Закону про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі: "Адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу внутрішніх справ: а) у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом; б) достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання".
Комплексна гіпотеза передбачає кілька умов, одночасне настання яких призводить до виникнення відповідних адміністративно-процесуальних правовідносин. Кожна з цих умов, взята окремо, є недостатньою для активації адміністративно-процесуальної норми.
Так, наприклад, згідно зі ст. 8 Закону України "Про звернення громадян", не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті Як бачимо, гіпотеза даної норми включає аж п'ять обов'язкових обставин: 1) повторність звернень; 2) факт вирішення першого звернення по суті; 3) в обох зверненнях фігурують одні й ті ж питання; 4) адресат обох звернень є незмінним; 5) обидва звернення належать одному авторові.
Диспозиція адміністративно-процесуальної норми - це правило поведінки, за яким учасники адміністративно-процесуальних правовідносин діють у разі настання умов, передбачених гіпотезою.
В залежності від ступеня конкретизації закріплюваного правила поведінки, диспозиції норм адміністративно-процесуального права класифікуються на: прямі, альтернативні та бланкетні.
Пряма (визначена) диспозиція містить вказівку на єдино можливий у даному випадку варіант поведінки. Вона є найбільш простою у розумінні та застосуванні, оскільки абсолютно точно і ясно визначає необхідну поведінку суб'єктів правовідносин, не припускаючи жодних її альтернатив. Так, у ч. 2 ст. 11 КАСУ однозначно вказується: суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Згідно з ч. 6 ст. 12 цього ж Кодексу, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу і т. д.
Альтернативна (відносно-визначена) диспозиція закріплює кілька варіантів можливої поведінки. При виникненні обставин, передбачених гіпотезою, учасник адміністративно-процесуальних правовідносин отримує можливість вибору одного, кількох або, навіть, усіх цих варіантів одразу. Разом з тим, його поведінка не повинна виходити за рамки, окреслені адміністративно-процесуальною нормою.
Приміром, у передбачених статтею 260 КУпАП випадках до особи можуть бути застосовані примусові заходи, спрямовані на забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення: адміністративне затримання, особистий огляд, огляд речей, вилучення речей та документів. Застосовуючи цю норму, уповноважений суб'єкт особисто вирішує, який саме захід або заходи адміністративного примусу повинні бути вжиті до порушника, і чи потрібно до них вдаватися взагалі.
Бланкетна ("відсилочна" або "відкрита") диспозиція містить найзагальнішу характеристику правила поведінки, жодним чином його не конкретизуючи. Роз'яснення щодо необхідного порядку дій слід шукати в інших нормах або нормативних актах, до яких вона відсилає.
Зазвичай, нормотворець обмежується вказівкою на:
А) переадресовує суб'єкта правозастосування до інших положень цього ж таки нормативного акту (Так, ч. 6 ст. 14 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає, що заявлений сторонами виконавчого провадження відвід експерту або спеціалісту вирішується в порядку, встановленому статтею 17 даного Закону).
Б) назву відповідного нормативного акту (Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил та внесення подання прокурором на постанову визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення (ч. 8 ст. 393 Митного Кодексу України));
В) тип нормативних актів, де слід шукати кореспондуючу юридичну норму (Постанова про адміністративний арешт виконується органом внутрішніх справ у порядку, встановленому законами України (ст. 300 КУпАП));
Г) суб'єкта видання нормативного акту (Форма та порядок повідомлення адміністратора або відповідного дозвільного органу про відповідність його матеріально-технічної бази вимогам законодавства встановлюються Кабінетом Міністрів України (ч. 8 ст. 1 Закону України "Про дозвільне провадження"));
Д) сферу дії відповідного нормативного акту (Рішення щодо звернень громадян та відповіді на них оформляються відповідно до вимог законодавства про мови (ст. 6 Закону України "Про звернення громадян"));
Е) законодавство України взагалі (Кожен має право знайомитися в установленому законодавством порядку із судовими рішеннями у будь-якій розглянутій у відкритому судовому засіданні справі, які набрали законної сили. ч. 2 ст. 12 КАСУ).
У всіх зазначених випадках завдання по відшуканню необхідної норми покладається безпосередньо на суб'єкта правозастосовчої діяльності.
Санкція адміністративно-процесуальної норми вказує на несприятливі наслідки, що виникають у разі порушення її диспозиції.
Варто відмітити, що лише незначна кількість адміністративно-процесуальних норм характеризується наявністю "власної" санкції.
Окрему санкцію норма адміністративно-процесуального права має лише тоді, коли нормотворець вважає за необхідне підкреслити особливу важливість закріпленого в ній правила поведінки для всебічного, неупередженого, об'єктивного, оперативного розгляду адміністративної справи.
Так, санкції норм, закріплених у розділі VI КАСУ, передбачають можливість застосування до порушників правил адміністративного судочинства наступних примусових заходів: - попередження і видалення із залу судового засідання (за порушення порядку під час судового засідання та невиконання розпоряджень головуючого), - тимчасове вилучення доказів для дослідження судом (за неподання без поважних причин витребуваних судом письмових або речових доказів), - привід (у разі неявки за викликом суду осіб, явка яких є обов'язковою).
Інший перелік заходів процесуального примусу (адміністративне затримання, особистий огляд, огляд речей, вилучення речей і документів) містить санкція ст. 260 КУпАП. Умовами, за яких вона вступає в дію є: - неможливість в інший спосіб припинити адміністративне правопорушення; - потреба у встановленні особи порушника; - неможливість скласти протокол про адміністративне правопорушення на місці, у випадках коли складення протоколу є обов'язковим, та інші.
Отже, якщо постає нагальна необхідність у забезпеченні певних процесуальних дій за допомогою заходів процесуального примусу, то останні формулюються у санкціях окремих адміністративно-процесуальних норм. При цьому санкція виконує функцію забезпечення нормального перебігу адміністративного процесу і не має на меті притягнення порушника процесуальних правил до відповідальності.
За ступенем визначеності заходів процесуального примусу санкції адміністративно-процесуальних норм поділяються на абсолютно-визначені, відносно-визначені та альтернативні.
Абсолютно визначена санкція чітко та однозначно фіксує захід негативного впливу на недобросовісного учасника адміністративно-процесуальних правовідносин (До учасників адміністративного процесу та інших осіб за порушення порядку під час судового засідання або невиконання розпоряджень головуючого застосовується попередження (ст. 270 КАСУ)).
Відносно-визначена санкція, закріплюючи конкретний захід процесуального примусу, одночасно встановлює межі його застосування. До таких можна віднести санкцію норми, передбаченої ч. 1 ст. 374 Митного Кодексу України: (... допускається адміністративне затримання громадянина, який вчинив порушення митних правил, на строк до трьох годин).
Альтернативна санкція містить перелік заходів реагування на порушення правил адміністративного процесу. Конкретний захід (заходи) обирає суб'єкт правозастосовчої діяльності. Прикладом може слугувати вже згадувана нами стаття 260 КУпАП, котра передбачає можливість застосування до особи адміністративного затримання, особистого огляду, огляду речей, вилучення речей і документів.
Схожі статті
-
Тема №19. Адміністративний процес: основні положення 1. Адміністративно-процесуальне право як галузь права. Адміністративно-процесуальні норми і...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - Тема № 1. Адміністративне право як галузь права і як наука
Вивчення курсу адміністративного права має основоположне значення для підготовки майбутніх юристів, оскільки цей курс, по-перше належить до циклу...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - Частина 1. Загальна характеристика адміністративного права
Вивчення курсу адміністративного права має основоположне значення для підготовки майбутніх юристів, оскільки цей курс, по-перше належить до циклу...
-
1. Поняття, структура, види та реалізація адміністративно-правових норм Кожна галузь права, як і право загалом, є цілісною організованою системою...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 2. Система адміністративного права і його джерела
Адміністративне право як галузь права України - це цілісна система правових норм, що має чітку внутрішню організацію, побудову. В основі побудови системи...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - Тема №20. Адміністративно-процесуальні норми та відносини
1. Норми адміністративно-процесуального права 1.1. Поняття адміністративно-процесуальної норми Розбудова сучасної, ефективної системи публічного...
-
Вивчення курсу адміністративного права має основоположне значення для підготовки майбутніх юристів, оскільки цей курс, по-перше належить до циклу...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - Тема №19. Адміністративний процес: основні положення
Тема №19. Адміністративний процес: основні положення 1. Адміністративно-процесуальне право як галузь права. Адміністративно-процесуальні норми і...
-
Тема №19. Адміністративний процес: основні положення 1. Адміністративно-процесуальне право як галузь права. Адміністративно-процесуальні норми і...
-
1. Поняття, юридичне значення і види юридичних актів управління. Вимоги, що висуваються до юридичних актів управління Центральне місце в діяльності...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - Тема №8. Правові акти органів виконавчої влади
1. Поняття, юридичне значення і види юридичних актів управління. Вимоги, що висуваються до юридичних актів управління Центральне місце в діяльності...
-
1. Поняття, структура, види та реалізація адміністративно-правових норм Кожна галузь права, як і право загалом, є цілісною організованою системою...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 1.1. Поняття адміністративно-процесуальної норми
1. Норми адміністративно-процесуального права 1.1. Поняття адміністративно-процесуальної норми Розбудова сучасної, ефективної системи публічного...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 1. Норми адміністративно-процесуального права
1. Норми адміністративно-процесуального права 1.1. Поняття адміністративно-процесуальної норми Розбудова сучасної, ефективної системи публічного...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - Передмова
Вивчення курсу адміністративного права має основоположне значення для підготовки майбутніх юристів, оскільки цей курс, по-перше належить до циклу...
-
Поняття "процес" у правовій науці, зазвичай, пов'язують з реалізацією норм матеріального права. Процес є формою життя закону; матеріальне право має...
-
1. Адміністративне правопорушення, його ознаки та юридичний склад Порушення норм адміністративного права - це адміністративне правопорушення. Кожне...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 2.1. Переконання та примус як загальні методи впливу
2.1. Переконання та примус як загальні методи впливу Під методами впливу розуміють способи функціонального налаштування окремих процесів (динаміку) та...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 2. Методи впливу в органах внутрішніх справ
2.1. Переконання та примус як загальні методи впливу Під методами впливу розуміють способи функціонального налаштування окремих процесів (динаміку) та...
-
1. Адміністративне правопорушення, його ознаки та юридичний склад Порушення норм адміністративного права - це адміністративне правопорушення. Кожне...
-
Управління внутрішніми справами є однією із галузей державного управління, тому адміністративному праву належить провідна роль у регулюванні суспільних...
-
Метод переконання як основний метод державного управління у необхідних випадках доповнюється використанням примусу. Метод примусу застосовується щодо...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 1. Об'єднання громадян
1. Об'єднання громадян Конституція України в ч. 1 ст. 36 чітко визначила, що громадяни України для здійснення і захисту своїх прав і свобод, а також...
-
1. Об'єднання громадян Конституція України в ч. 1 ст. 36 чітко визначила, що громадяни України для здійснення і захисту своїх прав і свобод, а також...
-
Адміністративно-правові відносини - це врегульовані нормами адміністративного права суспільні відносини, які складаються в сфері державного управління....
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 2.1. Основні права, свободи та обов'язки іноземців
Розглянемо основні права, свободи та обов'язки іноземців: 1. Іноземці мають право займатися в Україні інвестиційною, а також зовнішньоекономічною та...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 4. Наука адміністративного права, її предмет та система
Адміністративне право є не тільки самостійною галуззю права, але й галуззю правової науки. Наука адміністративного права є системою наукових уявлень,...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 1. Методи управління
1. Методи управління Метод управління - це сукупність прийомів, операцій і процедур підготовки та прийняття, організації та контролю виконання...
-
Органи внутрішніх справ реалізують свої завдання по охороні громадського порядку і боротьбі зі злочинністю згідно з Конституцією та законами України "Про...
-
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - Тема №5. Методи державного управління
1. Методи управління Метод управління - це сукупність прийомів, операцій і процедур підготовки та прийняття, організації та контролю виконання...
Адміністративне право - Кісіль З. Р. - 1.2 Структура адміністративно-процесуальної норми